Halloween 2 (1981)


Režie: Rick Rosenthal
Rok výroby: 1982
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Jamie Lee Curtis … Laurie Strode
Donald Pleasence… Dr. Sam Loomis
Charles Cyphers… Sheriff Leigh Brackett
Jeffrey Kramer… Graham
Lance Guest … Jimmy Lloyd
Tony Moran … Michael Myers (věk 21)
…a další

 

V úvodu uzříme sestřih stěžejních okamžiků z první části serie Halloween. Část druhá tak může volně navázat přesně v místě, kde ta původní skončila. Je tedy na místě si připomenout závěr jedničky i zde, čímž varuji před SPOILEREM týkajícím se filmu Halloween (díl první):

Tak tedy Laurie zápasí s psychopatickým Mikem Myersem. Podaří se jí zneškodnit ho jeho vlastním kuchyňským nožem. Mike však po chvilce opět vstává a ze zadu se chystá napadnout nic netušící hlavní hrdinku. V tom se objeví Dr. Loomis s pistolí v ruce, který do Michaelova trupu vyprázdní hned celý zásobník. Zabiják je silou střel svržen z balkonu. Když se však o malý moment později Dr. Loomis vykloní z okna, nikdo dole na trávníku neleží…. Přesně v tomto momentě přišel v prvním díle střih a závěrečné titulky. Téměř ve stejné chvíli navazuje část druhá:

Místo vrcholného zápasu zaplaví zmatek. Na místo dorazí šerifova garda, nezbytné sanitní vozy a spousta místních čumilů. Příliš velká událost pro příliš malé město Haddonfield – dějiště této klasické hororové serie.
Laurie je převezena do nemocnice. V městečku se zatím rozpoutá Halloweenský hon na hladnokrevného zabijáka. A skutečně je záhy zastřelen muž v masce odpovídající popisu, jež podali svorně Laurie a Dr. Loomis. Tělo domnělého zabijáka je ale při potyčce značně popáleno, což téměř vylučuje identifikaci. Šerifovi hoši se vzájemně plácají po zádech a hysterický Loomis se dožaduje stomatologa, který by mohl alespoň určit stáří jedince. Mezitím se jiný muž v masce blíží k nemocnici, ve které bude tato atmosferická noční můra pokračovat. Nebohá Laurie ani netuší, co vše ji ještě tento večer čeká, nemluvě o nebohém nemocničním personálu…

Co tedy přináší pokračování úspěšného příběhu? Fanoušci serie se mají na co těšit. Dějová linie se přesune do zmíněné nemocnice, kde Michael Myers opět rozjede svůj děsivý kolotoč děsu a brutality, zatímco jeho nic netušící mladší sestra odpočívá v jednom z nemocničních pokojů.

Došlo sice ke změně režiséra, na snímku to však nezanechává žádné vrásky. Zárukou je účast původního režiséra Johna Carpentera, který se podílel alespoň na scénáři. Nový rejža (Rick Rosenthal) si vybírá ty nejlepší prvky prvního snímku a aplikuje je s velmi působivou precizností. Výsledkem je famozní práce se známým hudebním doprovodem, který je nedílnou součástí této hororové klasiky. Právě atmosféra je to, co dělá Halloween Halloweenem. Rosenthal to ví a náležitě toho využívá.
Tradiční je i práce s kamerou. Opomenuty nezůstaly roztřesené pohledy skrz masku chorého Mikea.

Ústředních rolí se zhostili opět ti samí herci, které známe z prvního dílu. V úloze Laurie tak znovu exceluje sympatická Jamie Lee Curtis, která svého času zamotala hlavu nejednomu hororovému fanouškovi. A to nejen svými hereckými přednostmi. Jako Dr. Loomis se představí Donald Pleasence. Stejně jako v prvním díle, ani zde své postavě nedělá ostudu.

Přináší tedy druhý Halloween vůbec nějaké změny? Samotný Mike Myers bude o něco vynalézavější. Nebude své oběti vyřizovat stereotypně za pomocí nože, ale využije všechny možné prostředky, které mu nové prostředí příběhu nabízí. Vezmeme-li v úhavu, že tu mluvím o nemocničním zařízení a vybavení, bude to jistě zajímavá podívaná.

SPOILER (Halloween 2):
Dlouho jsem přemýšlel, zda lze tomuto snímku vůbec něco vytknout. Drobnou vadou na kráse může být, že se film drží až příliš původní koncepce. Nalijme si čistého vína: Po dějové stránce je to pořád to samé. Aniž by Laurie cokoliv tušila, Mike likviduje všechny kolem ní. Mezitím Loomis pobíhá s šerifem po městě a snaží se všechny přesvědčit o existenci chorého maniaka. V závěru je dojde ke konfrontaci Laurie kontra Myers. Ten je opět téměř nezničitelný a když je situace bezvýchodná, objeví se Loomis, aby nebohou hlavní hrdinku zachránil a lidskou příšeru zlikvidoval. Příběh má jen o něco větší kadenci.
Otázkou je, zda bychom si nějaké výraznější změny vůbec přáli. Jsem přesvědčen, že drtivá většina fanoušků serie byla při sledování snímku nadmíru spokojena a tudíž lze výše uvedené chápat jen jako velmi relativní výtku.

Někdo by také mohl namítat, že Halloween je obecně rejdištěm hororových klišé. Zde je ale třeba mít na paměti, že první dva díly serie vznikaly na přelomu 70. a 80., kdy byly tyto prvky ještě zcela neohrané. Až terpve s přílivem dalších dílů a snímků, jež se nechaly Halloweenem inspirovat, se jejich neustalým opakováním začala rodit klišé, jak je chápeme my teď. Po témě 30ti letech.

 

Hodnocení9
Tak si to tedy shrňme. Halloween 2 navázal na první díl s brutálně děsivou elegancí. Najdete tu všechny prvky pro subžánr typické + několik málo zajimavých spestření. Těžko říci, jak intenzivně dokáže působit na dnešního diváka rozmazleného novodobou digitální technologií. Díky své brilantní atmosféře by však jisté mrazení způsobit mohl. Právém mu náleží post klasiky žánru a já nevidím důvod, proč mu nedat vysoké hodnocení.
90%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 2 listopadu 2018 v 13:04

  Přesunutí děje do prostředí nemocnice se ukázalo býti skvělým tahem. V té době to ještě nebylo okoukané, což samozřejmě přineslo plusové body a jatka mohla začít. Ono celkově se v tomto filmu objevila celá řada originálních prvků a momentů, které už následně jen každý druhý okopíroval a díky tomu vzniklo ono mnou nepříliš neoblíbené leč často používané slovo „klišé“. Atmosféra neztratila nic ze své ponurosti a to samozřejmě i díky opět skvělému hudebnímu a zvukovému doprovodu. Navíc se zde výrazně přitvrdilo, což bylo jen a jen dobře. Michael Myers se začal ihned činit a počet nemocničního personálu se začal snižovat doslova raketovou rychlostí. Musím ocenit, že i tentokrát použil vše, co mu přišlo do ruky a nespokojil se jen s nožem či šnůrou od telefonu. I díky tomu se dočkáme několika vcelku povedených mordů (horoucí voda, injekční stříkačka, skalpel…). Dalším důležitým faktem k cestě za úspěchem bylo i to, že se v obsazení hlavních postav nedošlo k žádné rapidní změně. Jamie Lee Curtis a Donald Pleasence se ukázali býti už v prvním Halloweenu vynikající volbou a tak změna nebyla potřeba. K té došlo jen u představitele samotného zabijáka Michaela Myerse. Jediné co mi u dvojky trošku vadilo, bylo to, že ani zde se tvůrci nevyvarovali několika nesmyslům a protiřečením si (při příjezdu do nemocnice se doktor zeptá 17 leté dívky, kdy jste dostala naposledy tetanovku? I v událostech a datumech ohledně rodiny Myersových a adopci Laurie jsou tam jisté nesrovnalosti, ale tak nechci být hnidopich…Důležité je, že se těším na další díl. Dvojka je v mých očích stejně solidní podívaná jako jednička. Úplný TOP to není, ale nadprůměrná záležitost určitě. 80%

 2. JasonVoorhes 9 března 2011 v 18:58

  Tak tohle se mi už líbilo mnoho více než první díl. Víckrát se tu něco dělo, bylo tu více vražd, více akce a je to více děsivé, než první díl. Navíc Rosenthal nám trochu okořenil děj. V prvním díle to asi bylo myšleno tak, že Michael prostě zavraždil pár lidí a Laurie byla další na řadě (jak řekl Eraserhead). Jen mi vadilo že Michaela stále oživovali. Kdby se to nestalo, tak by snad nevznikly ty další díly, což by bylo dobře. Měli vzniknout jen tyto dva a Remake. U mě 90%.

 3. Eraserhead 10 května 2010 v 11:17

  Tak tohle je posledních zhruba 25 atmosférově hustých a napínavých minut prvního Halloweenu natažených na celých 90 minut. Michael se s tím opravdu nesere – škrtí, seká, řeže, bodá a dokonce “vaří” padni komu padni mnohem nápaditěji a “viditelněji” než v jedničce. Zde se taky dozvíme o příbuzenském vztahu Laurie a Michaela což mě vede k přemýšlení, zda je to novinka tohohle dílu, nebo jestli s tím operoval už Carpi u jedničky (moje teorie je, že ne, že s tím přišli až teď, o čemž svědčí např. i to, že v jedničce Michael po Laurie nešel hned, sejmul kde koho a Laurie prostě jen přišla na řadu). Carpenter určitě svému velkému fanouškovi promine, ale tohle je lepší než jednička.

 4. JasonVoorhes 29 dubna 2010 v 18:48

  Tak včera sem si ho sehnala v angličtině s českýma titulkama v Kauflandu.A musím říct,že sem si do té doby než sem shlédla Halloween 1,sem si myslela že lepší Horror nemůže existovat.Koukám na 2 a děsivá od začátku do konce. Rick Rosenthal dokázala tímto Halloweenem,že je na 100% jeden z nej.režisérů.Já si naopak musim přiznat že sem si myslela že tato dvojka bude nesmysl,protože ji natočil Rick.Myslela sem  si to protože sem párkrát viděla zmrtvýchvstání keteré natočil Rick,a Zmrtvýchvstání je prostě při nejlepším smyslu nemožná kravina.Rick má určitě navíc než na to co dokázal v roce 2002(tedy posledním Halloweenem).Takže musím říct,že tento díl je nej.ze všech.

 5. DonMartinez 9 května 2008 v 18:00

  Prasoid: Nad 100 procenty jsem velmi vážně uvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl přihlédnout k tomu, jak je na webu hodnocen první díl. Oba dva jsou pro mě zhruba na stejná úrovni, kdy jednička malinko převyšuje dvojku, protože jsem ji viděl jako první… Nechtěl jsem, aby náhodný návštěvník horror.cz neznalý zdejších poměrů nabyl dojmu, že tu považujeme druhý díl za lepší dílko než díl první. To by se zase neshodovalo s mým vlastním postojem k Halloweenu, coby autora jedné z recenzí. Proto jsem těch deset procent s těžkým srdcem obětoval

  PS: Díky za pochvalu

 6. Prasoid 8 května 2008 v 10:02

  Pro mě jednoznačně nejlepší Halloween. Viděl jsem ho dřív než jedničku, takže mi ten jeho nástup, respektive mé naskočení do rozjetého vlaku, způsobil velmi uspokojující zážitky. Dvojka má parádní atmosféru, Pleasence podává životní výkon:-), hudba pasuje. Konec napínavý, ostatně jako i zbytek dění. U mě by i 100% prošlo bez hnutí brvy.

  ps. super recenze, ten masakrózně dlouhý spoiler se povedl

Nový komentář