Gwai wik (2006)


Český název: Re-cycle
Režie: Oxide Pang Chun, Danny Pang
Rok výroby: 2006
Délka: 108 min
Země: Hong Kong / Thajsko

Hrají:
Angelica Lee … (Tsui Ting-Yin)
Lawrence Chou … (Lawrence)
Siu-Ming Lau … (Old Man)
Yaqi Zeng … (Ting-yu)
…a další

 

Na začátek chci říct, že je to pro mě jeden z nej asijských filmů, které jsem viděl. Nedokážu popsat zážitek, který jsem z něho měl. Jde spíš o morální zážitek, než o nějaký děs a strach. Tenhle film má určité kouzlo a záleží jen na každém z nás jak ho pojme.

Děj
Tsui Ting je velice známá spisovatelka romantických knížek. Její obdivovatelé a fanoušky se už třepou na další dílo. Nyní chystá psát novou knihu z názvem Re-cycle. Sama ještě přesně neví o čem bude, ale předešlé knihy psala ze zkušeností z osobního života.

Kromě svého osobního života, kdy se vrátil její bývalý milenec, začala pracovat na knize. Jenže všechno nejde podle plánu. Začíná mít divné představy (vidí přízrak, pramínky vlasů) a navíc má tajemné telefonáty, kdy nikdo nemluví jen se ozývá sípot.

Pomalu začíná ztrácet představu co je realita a co ne. Když jede výtahem hledat inspiraci, ocitá se najednou v přízemí a východem vyjde do světa, který nezná.

Jedná se o svět, ve kterém jsou lidé (přízraky) a věci na které se zapomnělo. Tsui Ting je pronásledována téměř na každém kroku, protože v tomto světě není vítána. Jedinou společnicí jí je malá bezejmenná holčička a rada od starého knihovníka, který ji popsal cestu k takzvanému transportu – ten jí má vrátit do jejího světa. Po cestě uvidí mnoho utrpení a poučných věcí, které změní její život. Nejvíc se však musí mít na pozoru před Recyklací, která vymaže nepotřebné věci.

Hodnocení
Další filmový počin bratrů Pangů. Z jejich tvorby známe filmy jako Oko, Prokletí domu slunečnic, zde máme další zajímavý film. Jak už je u asijských filmů zvykem, máme zde opět hlavní ženskou hrdinku.

Na začátku to sice vypadá na nudný film, kdy se řeší spíše jen osobní život a takové ty romantické chvilky nemám moc v horrorech rád. Ale zhruba po dvaceti minutách se rozjelo něco, na co jsem jen nevěřícně koukal (to myslím v dobrém). Děj mě docela vtáhl do sebe a jen jsem čekal, jak se to bude dál rozvíjet. Fiktivní svět zapomenutých věcí by sice mohl vypadat lépe, vždyť je tolik možností. Nic méně se prostředí proměnilo v zábavnější než to ve městě.

Svět nám ukázal všechny temné stánky lidstva. Bylo v něm ukázané něco co se normálně stává kolem nás. Nemluvím jen o založených,nebo vyhozených starých věcí či hraček, ale i scény s potracenými dětmi nebo padlými zapomenutými vojáky mi dali na chvíli možnost se zamyslet nad tím, jak lidstvo tohle řeší a pohlíží na věc. Určitě je to trochu i poučné a film jako celek na mě hodně zapůsobil. Nejde vždycky jen o plno krve, useknutých končetin nebo nahotě. Bratři Pangové to pojali po svém a já jsem za to rád. Vy si možná řeknete, co to tady melu za blbosti, ale já to tak momentálně cítím.

Celou dějovou linií filmu se táhne tajemná a místy až ponurá atmosféra, která se skvěle stupňuje a u diváků dokáže nabudit pocit úzkosti či báze a přitom se vlastně moc neděje. Tohle všechno je perfektně doprovázeno hudbou, která má stejné účinky.

V hlavní roli se představila Angelica Lee, která si zahrála i ve filmu Oko, kde byla také hlavní postavou. Jedná se o mladou malajskou herečku, která už hrála asi v desítce filmů, jenž jsou v Asii velice oblíbené.

 

Hodnocení7
Jak už jsem se několikrát zmínil v článku, film na mě hodně zapůsobil po všech stránkách. Je mi jasné, že to zase není bůhvíjaké terno, ale taky to není film na zahození do kouta. Všem vám ho doporučuji a myslím si, že by se vám mohl líbit tak jako mě. Ti z vás, kdo nemají rádi tyto filmy, určitě budou hodnotit negativně. Já dávám...
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. j.calling.2bad 12 července 2008 v 12:37

    Mám rád fantasy, ale v tomto filmu mi to prostě vadilo. Ze začátku mě tvůrci navnadí na něco, co se tváří jako typická asijská duchařina, která by mohla být skutečně děsivá. Pak se ale hrdinka přenese do toho jiného světa, který je ze začátku taky zajímavý, nicméně jakmile začne recyklace, jde to z kopce. Procházka mezi potracenými dětmi byla ještě fajn, pak mě to ale naprosto přestalo bavit a já jen nevěřícně kroutil hlavou nad faktem, že je to na ČSFD označováno jako čistokrevný horror. Já bych dal 50-60%.

     

Nový komentář