Gremlins 2: The New Batch (1990)


Český název: Gremlins 2: Nová generace
Režie: Joe Dante
Rok výroby: 1990
Délka: 106 min
Země: USA

Hrají:
Zach Galligan … (Billy Peltzer)
Phoebe Cates … (Kate Beringer)
John Glover … (Daniel Clamp)
Robert Prosky … (Fred)
Robert Picardo … (Forster)
Christopher Lee … (Doctor Catheter)
… a další

 

Šest let po hrůzných a těžko uvěřitelných událostech v malém městečku Kingston Falls už si všichni mysleli, že mají klid. Billy patřičně dospěl a dostal práci. Jeho zaměstnavatelem se stal jistý milionář Clamp. Místem jeho práce je fungl nový mrakodrap. V jeho chodbách ovšem mladík jednou zaslechne povědomý zpěv. Jdouce za jeho hlasem se dostane do laboratoře, v níž se nachází jeho starý známý mazlíček Gizmo. Billymu se vybavují ona tři pravidla (žádnou vodu, rozhodně ne světlo, už vůbec ne krmení po půlnoci). Nedokáže však zabránit poruše vodovodu, u níž se chlupaté zvířátko ocitne. Odtud je již jen krůček k noční žranici, jejímiž plody se stává armáda malých bestií. Ani Billy se svou dívkou Kate nejsou schopni ničení boháčova komplexu zabránit.

Druhý díl šíleného běsnění malých ošklivých potvor naštěstí pokračuje v mezích dílu předchozího. Můžete se tedy bez obav těšit na všechny ingredience, které kořenily jedničku. Opět zde vystupuje armáda „odporných” monster, znovu zde na jemné duše působí malý Gizmo. Myslím ale, že celkovým zaměřením filmu a jeho směřováním trochu jiným směrem nedostal Mogwai zase tak velký herecký prostor. (Ostatně stejně jako hlavní lidští hrdinové, jež však jako křoví působili v podstatě i v prvním dobrodružství.) Tvůrci se soustředili především na jeho neposedné druhy a jejich satirickou parodizaci lidstva. Ta zde dosahuje ještě větších rozměrů. Rovněž rozmanitost samotných gremlinů. Už si nejsou tak moc podobní. Jednotlivé postavy lze snadněji rozlišit. Tedy ty nejvýraznější. Všechny ne, protože je jich tentokrát daleko víc.

Zda daleko víc monster znamená daleko víc zábavy, to bych si tvrdit netroufl. Možná větší masakr, ale to v případě této komedie není možné. Vtipnost gremlinů spočívá v tom, co předváděli již dříve. Není na místě čekat novinky, pouze pokračování v zaběhlých kolejích. Možná na diváka zapůsobí větší míra pompéznosti, jež trochu sráží nádech dřívější tajemna. Vymizela i viditelná snaha ohromit malého diváka. Většímu se pak dvojka okouká možná daleko dřív než jednička. Mimochodem na rozdíl od štědře odměněné jedničky nezískala dvojka žádnou cenu.

Hodnocení6
Snímek Gremlins 2 je v podstatě stejně dobře odvedenou prací jako jeho předek. Rozhodně nezklame ani ta nejpřehnanější očekávání, protože je sám v dobrém smyslu slova přehnaný. Přesto u mě nestojí v jedné lajně s jedničkou.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář