Gremlins (1984)


Režie: Joe Dante
Rok výroby: 1984
Délka: 106 min
Země: USA

Hrají:
Hoyt Axton … (Randall Peltzer)
John Louie … (Číňan)
Scott Brandy … (šerif Frank)
Corey Feldman … (Pete Fountaine)
Zach Galligan … (Billy Peltzer)
Phoebe Cates … (Kate Beringer)
Dick Miller … (Murray Futterman)
… a další

 

Bylo nebylo. Tak by se dalo začít. Nebo ještě jinak. Žil jednou jeden vynálezce moderní doby a ten hledal dárek pro svého dospívajícího syna. Nalezl ho v jednom zapadlém vetešnictví starého Číňana. Dárek pěkně zpíval a přikrytý hadrem vypadal jako hrací skříňka. Po sejmutí záclony se ukázalo, že je to klec s neobvyklým zvířátkem. Roztomilá ouška, velká kulatá očka, hebký kožíšek. Mončičák pro zodpovědné. To prodavač patřičně zdůraznil. Bez této vlastnosti nelze mazlíčka chovat. Je totiž nanejvýš důležité, aby se při styku s tímto tvorečkem, jehož jméno zní Mogwai, dodržovala tři základní pravidla. Za prvé žádná voda, za druhé žádné sluneční světlo, za třetí (což je nejdůležitější) žádné krmení po půlnoci, ani přes úpěnlivé škemrání. Jinak totiž hrozí, že tato malá růže ukáže trní. Mladý Billy se sice snaží všem instrukcím vyhovět, nicméně jeho Gizmo, jak jej pojmenoval, se k vodě přece jen dostane. A další tvorečkové, jež jsou výsledkem střetu tvora s vodou, mají hlad. Jestli se jim podaří se v noci nacpat, stanou se z nich krvelačné bestie, které se budou snažit zpustošit celou okolní krajinu. Osud města je v rukou Billyho ostražitosti.

Zní to jako pohádka pro děti? Správně! Zaměření spíše na „děcka” je z filmu zřetelně cítit. Malý Gizmo má za úkol splnit dětské představy o ideálním vánočním dárku. Chová se tak, že ho nelze nezbožňovat. No která jemná dušička by ho nechtěla? V tomto směru je první (zhruba) čtvrtina filmu, která se točí jen kolem plyšáka, spíše slaďáčkem.

Zhruba od půlky atmosféra relativně houstne. Příchod příšer se nezadržitelně blíží. Jejich vzhled a běs dává jinak lehké romantice ten správný hrůzostrašný nádech a akci. Že by však šel z filmu jako celku strach, to se říci rozhodně nedá.

Oproti odporným gremlinům, jejichž vzezření je zde asi to jediné, co náleží do kategorie hororu, stojí v opozici coby zjemňující prvek především ten malý Gizmo. Až moc. Ale i kdyby tam nebyl chlupáč, ony potvory by film zlehčovaly samy. Především tím, že nic neberou vážně. Veškeré jejich počínání, spočívající v napodobování lidských zvyklostí ad absurdum, provází ztřeštěnost. Od klasické hrůzy film vzdaluje i fakt, že za celou dobu nemá divák šanci vidět žádnou krev. Pokud se malí ďáblové do někoho pustí, vždy vás tím spíše rozesmějí. Veselá hudba a rychlé střídání následujících záběrů vás nenechá domyslet, co se s nebožákem asi stalo. Tím pádem spadá celý kolos pod komedii. Sice trochu drsnější, ale pořád komedii.

Hodnocení7
Gremlins je hororová komedie jak se patří. Rozchechtá, dojme, poučí, ale s děsem má problém. Je jedním z mála povedených hororů, které bych doporučil i velmi malým divákům.
70%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář