Green Room (2015)


Slovenský název: Zelená miestnosť
Scénář a režie: Jeremy Saulnier
Rok výroby: 2015
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Anton Yelchin … (Pat)
Joe Cole … (Reece)
Alia Shawkat … (Sam)
Callum Turner … (Tiger)
Patrick Stewart … (Darcy)
Macon Blair … (Gabe)
Mark Webber … (Daniel)
… a další

 

Předně bych opět upozornil na kvalifikaci tohoto filmu. Green Room není horor (ačkoliv je snad všude tak uváděn) a není ani hudební (WTF?!). S muzikou jej pojí akorát několik metalových písní, které předvede jedna nepříliš úspěšná čtyřčlenná kapela. Mít hluboko do kapsy je věc jedna, ale být nevhodným svědkem na místě plném pochybných existencí, to už je šlamastyka. A tak se kamarádi, opevněni v malém pokojíku, dohadují se skinheady o tom, jaký bude jejich odchod z koncertu…

Takže kolem dokola je Green Room vyhrocený thriller, v němž zprvu banální situace graduje do bolestivých střetů. Když jsem uviděl, že tato prostá zápletka zaujala i některé známější tváře (Yelchin, Stewart), dal jsem jí také šanci.

Co se však nestalo – pod tím vším se opravdu neskrývá nic jiného než dvě bandy, které se budou zabíjet a výsledkem je tedy čekání na to, kdo to schytá a kdo přežije. Doufat v nějaké překvapení je zbytečné a kromě několika krvavých momentek (zejména psi) si film pluje na poměrně klidných vodách.

Pocit zoufalství se daří navodit tak napůl, protože příběh se překlápí do zmaru tak brzy, že jsem ji ještě ani nezapamatoval jména hlavních postav. Zbytek filmu je pak taková průměrná hra na to, jak zabavit diváka.

Hodnocení5
Smysl toho, proč byl Green Room natočen, mi ale unikl.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:25

    Za svého dosti bujarého mládí jsem měl pár známých jak mezi příznivci punku, tak i „anarchisty“ či skinheady. Já se nikdy do žádné sorty neškatulkoval, ale poslouchal jsem jak Sex Pistols, tak rockovou i metalovou hudbu, nebo třeba i Orlík. Ale raději se půjdu věnovat samotnému filmu. Green Room má dosti vlažný začátek, u kterého jsem si málem ohryzal všechny nehty na rukou. Postavy mi moc sympatické nebyly a ani ty kecy kolem. Ovšem jen do chvíle, kdy se přichomýtnuly k vraždě neznámé dívky, no a bylo jasné, že se z náckovského baru se zdravou kůží nedostanou. Z nudných žvástů se přešlo k násilné akci, no a bylo ve vzduchu cítit i příchod houstnoucí atmosféry. Špinavost a brutalita na sebe nenechaly dlouho čekat a na řadu přišlo i několik oku lahodících „gore“ scén. Prokousnutí hrdla bojovým psem – to byla třešnička na dortu. Krev stříkala ovšem i následkem střelných, sečných a bodných zbraní a divák nemůže říci, že by se tu na mrtvolách šetřilo. Ztráty byly na obou stranách, ale jedinou větší kaňkou na kráse bylo několik do očí bijících debilních rozhodnutí některých postav. Jasně tvůrci se snažili ke všemu přistupovat reálně, ale někteří z nácků se vážně chovali jak totálně vypatlaní retardi (možná i díky účinkům těch drog…za mého mládí by se holé lebky drog nedotkly, ale je už jiná doba…). Nešlo si ovšem nevšimnout, že v určitých chvílích se dobře rozjetá akce jaksi zaskřípla a byla vystřídána opět nudnější pětiminutovkou a to se několikrát opakovalo. Což dost škodilo rozjetému tempu. Tento thriller si tak ode mě vyslouží slušný lepší průměr. Bavil jsem se u něj, ale ten začátek byl útrpný. 60%

Nový komentář