Graveyard Shift (1990)


Český název: Noční směna
Režie: Ralph S. Singleton
Rok výroby: 1990
Délka: 89 min
Země: USA / Japonsko
Další název: Stephen King’s Graveyard Shift

Hrají:
David Andrews … (John Hall)
Stephen Macht … (Warwick)
Kelly Wolf … (Jane Wisconsky)
Brad Dourif … (Tucker Cleveland)
Andrew Divoff … (Danson)
Vic Polizos … (Brogan)
… a další

 

Textilka v tom nejzapadlejším americkém zapadákově zažívá vzrušující okamžiky. Do všední rutiny plné horka a krys, jež s nebývalou oblibou pronásleduje Tucker, přichází úmrtí pracovníka noční směny. Na první pohled jasná nehoda. Ovšem do městečka právě příchozí a od minulosti zřejmě prchající John, který se jako jediný nebojí postavit i despotickému majiteli továrny Warwickovi, brzy při uklízení sklepa zjistí, že se v suterénu nachází něco strašlivého a hladového.

Film je natočen podle povídky Stephena Kinga. Zkušený divák jistě dostane vzhledem ke skutečnosti, že kvalita Kingových filmových adaptací je značně kolísavá, jisté obavy již na začátku. O jejich neopodstatněností však svědčí i někdejší nominace na nejlepší film.

Dané obavy rozpráší již samotný začátek. Diváku je nabízen náběh na slibnou potemnělou atmosféru a solidní krvavá sprška. Atmosféricky se dále pokračuje v klasickém duchu pomalého tempa, kdy dochází k seznamování s postavami, které se následně uchylují do tmavého sklepení. Ani zde se zpočátku nedostavuje rychlejší spád či napětí. Téměř do závěrečné třetiny dochází neustále ke zdůrazňování charakterů. I když to dává obrovskou šanci nudě, je snímek až do závěrečného zrychlení držen minimálně na její hranici celkovým nádechem (mimo jiné nádhernými hororovými scenériemi), očekáváním zatím neurčitého nebezpečí a tím, že zbytečných a zdlouhavých scén bylo užito v přijatelné míře.

Zaměření na postavy je vždy podmíněno vhodným výběrem herců a důrazem na jejich práci. Noční směna se může pochlubit hned několika excelentními výkony, a to samozřejmě v hlavních postavách. Zvláště mužská část zde velmi vyniká. Despota Warwick si nejde pro respekt daleko a jeho vývoj v démonického šílence je na jedné straně bravurně zvládnutý, na té druhé z hlediska logické stránky děje nepříliš pochopitelný. Dourif coby zapálený krysař budí přesvědčení, že nikdy v životě nic jiného nedělal. Do pověstné třetice, která však až příliš zastiňuje ostatní herecké osazenstvo, zejména ženské, náleží i kamenný hlavní hrdina.

Dobrou volbou tvůrců byl bezpochyby způsob, jakým zobrazili monstrum. Neodhalují jej hned na začátku, nýbrž tu a tam ukazují kousek, aby natěšeného diváka připravili na finální celkové odkrytí. To naštěstí nebudí až tolik úsměvů, jak je v podobných případech zvykem. Obluda je do detailů propracovaná a navzdory poněkud krkolomné podobě nepůsobí uměle.

Práce s krysami, ať už jsou živé či umělé, což nelze jednoznačně poznat, je obdivuhodná. Stejné tendence je krvavá stránka filmu. Scén není mnoho, ale není jich ani žalostně málo. Míra zobrazené brutality a zkrvaveného masa postupně roste a vrcholí v labužnickém finále.

 

Hodnocení7
Noční směna je technicky velmi propracovaný a atmosféricky velmi příjemný snímek, kterému ovšem může ve výsledku škodit poněkud pomalé a odpočinkové tempo. Jedná se o jedno z lepších děl podle Stephena Kinga.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 19 května 2011 v 21:12

  Tak povídka je samo sebou lepší, ale ani tenhle film bych
  nějak nechtěl hanit. Má sice své mouchy a občas je i nudný, ale už jsem viděl
  horší zfilmované kingovky. Tenhle film má v určitých momentech hodně
  dobrou atmosféru, napětí a pořádnou dávku krvavosti což se mi líbilo nejvíc. Ani
  samotné herecké výkony nejsou k zahození. Možná je jen škoda té
  nevyrovnanosti a hluchých míst.

 2. CEZZZ 3 února 2009 v 16:39

   Naprosto bravůrní film! A to nemyslím jen jeho celkové provedení,ale také to,že díky tomuto snímku jsem dokázal písemně odmaturovat z Českého jazyka.A to za “Jedna”,jelikož jsem si vybral téma referát a popisoval tuto knihu,tedy resp.povídku,i když jsem tedy nejvíce inklinoval k filmu.. Jelikož to učitel evidentně nečetl ani neviděl,nemohl mi nic vytknout…A já jako jeden z mála měl nejlepší sloh..…no,chtěl jsem se jen podělit o můj žážitek z matury…

Nový komentář