Grandma’s House (1989)


Český název: Babiččin dům
Režie: Peter Rader
Rok výroby: 1989
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Eric Foster … (David)
Kim Valentine … (Lynn)
Len Lesser … (děda)
Ida Lee … (babička)
Brinke Stevens … (matka)

 

Na tenhle tajuplný snímek ze zlatých časů se nedá jen tak zapomenout!

Poprvé jsem ho zhlédl v utlém věku na dnes už neexistující tv stanici OK3 a vzpomínám si, že jsem měl tenkrát pořádně nahnáno.

Po smrti otce se sourozenci David a Lyn stěhují na venkov k babičce a dědovi v domění, že jejich rodiče jsou oba mrtví. Vše se ovšem zásadně mění ve chvíli, kdy David otevře ve sklepě lednici a uvidí v ní znehybněné tělo jakési ženy. Že je to jejich matka, která utekla z blázince, aby své děti mohla vidět, vědí jen prarodiče. Ti se však začínají chovat velmi podivně, především děda, který se prohání po domě s dvojhlavňovou puškou.

Filmem graduje silná dávka napětí okořeněná dusivým horkem uprostřed pomerančovnikové farmy. Brinke Stevens je v roli šílené matky svým výrazem doslova nepřekonatelná. Velký dík patří Olimu. G, který mi umožnil se znovu s tímto dílem setkat. Babiččin dům je klenot! (především pro pamětníky)

Sdílejte článek

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 25 února 2015 v 12:05

    Jde o jeden z těch spíše opomíjených filmů, který ovšem není vůbec špatný. VHS boom mě jaksi minul, takže když jsem na něj náhodou narazil na internetu, nemohl jsem odolat. Nic jsem o něm dopředu nevěděl, takže jsem spíše očekával nějaký ten rodinný horor, při kterém si příjemně odpočinete a ani jsem se moc nemýlil. Tempo příběhu bylo v pořádku, jen tu byla citelně znát absence hustší koncentrace napětí a atmosféry. Na rozdíl od některých si však nemyslím, že by šlo vyloženě o nudu. Vražd je tu vážně jen poskrovnu, ale když k nim dojde, stojí určitě za pozornost. Především pak běsnění Brinke Stevens a její „naháněná“ svých dětí napříč pomerančovým sadem. V těchto chvílích šla kvalita atmosféry rapidně nahoru. Mohlo se sice ještě přitvrdit, ale na to zřejmě nebyli peníze. Tvůrci se tak rozhodli všechno vsadit na psychologickou stránku scénáře, ale i tady by se dalo najít několik trhlin. Zvláště když se spousta důležitých momentů odehrává mimo záběr kamery, nebo je přeruší střih. Babiččin dům si sice mezi své nejoblíbenější filmy nezařadím, ale určitě jsem jej neviděl naposledy. Ztráta času to určitě není, ale nic víc nežli průměrný horor taky ne. 60%

  2. Ellham 15 ledna 2011 v 17:17

    top of the top. Jeste dnes po vice jak …no mnoha letech si pribeh pamatuju zcela presne a zvlast nektere momenty se mu vryly do pamti zvlast zakerne.K nim patri predevsim odjizdejici vlak a maminka na druhe strane kolejiste,prchajici souroizenci se schovavaji po mostem a…kuk,maminka je tu..uf…nemohla jsem dlouho spat a dnes kdy uz me hned tak neco nevyleka verim ze po opetovnem shlednuti bych mela zase prilis zive sny…jasnych sto procent,takhle ma vypadat horror.

Nový komentář