Gothika (2003)


Režie: Mathieu Kassovitz
Rok výroby: 2003
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Halle Berry … (Miranda Grey)
Robert Downey Jr. … (Pete Graham)
Charles S. Dutton … (Dr. Douglas Grey)
John Carroll Lynch … (šerif Ryan)
Bernard Hill … (Phil Parsons)
Penélope Cruz … (Chloe Sav)
…a další

 

Doktorka Miranda Greyová je spořádaná žena, která má spořádané manželství, spořádaný život a slibnou kariéru psycholožky před sebou. Jejím zájmem je pomoc duševně narušeným ženám, bohužel se jí to však příliš nedaří. Jednoho dne se však probudí ve stejné cele, ve které spí její svěřenkyně. Neví proč zde je. Pamatuje si akorát, že cestou domů telefonovala s manželem a při jízdě potkala zřejmě ducha zavražděné dívky. Dozvídá se, že její muž je mrtvý a že ona je vražedkyně. Najednou se ocitá ve stejné situaci jako její pacientky, nikdo jí nevěří, duch mladé dívky jí pronásleduje a ona sama netuší, co je vlastně realita a co výplod její fantazie. Rozjíždí se kolotoč děsivých situací, které navždy změní její život…

Gothika sází především na skvělé atmosféře, která graduje až do posledního záběru. Jako horor používá zaručené metody okamžiku leknutí podtržené skvělými zvukovými efekty. Během filmu se vám v hlavě točí výr myšlenek, který se přestane točit až při úplném vyvrcholení. Vynikající atmosféra, která vás neustále zaměstnává, je navíc skvěle zkloubená s děsivým střihem, tolik typickým například pro Saw. Vizuální stránka je důležitá asi proto, aby zakryla nějaké nesrovnalosti ve scénáři, ale upřímně jsem si nevšimnul žádné velké chyby. Gothika má nejvíc namířeno na psychologický horor, ale tam nedosahuje takových kvalit, jako například v trilogii o Hanibalu Lecterovi, přesto se na to skvěle kouká.

Hlavní role Mirandy Greyové padla na skvělou Halle Berry, kterou jste mohli vidět třeba v třech X – menech, Catwoman či bondovce Dnes neumírej. Druhou známou tváří v Gothice je bezesporu Penelopé Cruz, jenž má za sebou velké filmy, jako například Sexy pistols nebo Sahara. Škoda jen, že jí scénář nedal více prostoru.

 

 

Hodnocení7
Gothika je velmi slušívým, atmosférickým hororem, na který se někdy podívám určitě znovu. Možná vám bude připadat jako vykrádač jiných hororů, ale natočit něco opravdu originálního je dnes možná největším problémem filmových tvůrců.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

37 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 22 října 2009 v 17:46

  Hodně slušná duchařina, která stojí na pevných základech
  psychologických hrátek s divákem i samotnou hrdinkou. Halle Berry je
  pořádný kus ženské a přesto že má černou barvu pleti jí mám rád jako
  herečku. Scénka ve spše je asi nezapomenutelná. Za celý film jsem se
  skoro nenudil a i když konec je dost předvídatelný, tak musím
  souhlasit, že jde o nadprůměrný film.

 2. Dextra 20 července 2007 v 12:27

  Allanek: Vidíš, a tohle je důvod, proč ti Godfather řekl, že seš nemyslící puberťák (teda, neřekl to takhle přesně, ale něco v tom smyslu) – kdybys byl normálně uvažující, nekopal bys okolo sebe jako vzteklé děcko a neprudil se svými výlevy na Godfathera pod jinými články. Jestli s tím máš takové problémy, pokračuj v diskuzi pod The Exorcist nebo sem prostě nechoď, ale neotravuj s tím ostatní čtenáře. Díky (i když děkovat ti nemá cenu)

 3. nioxin 31 ledna 2007 v 15:05

  Gothika je dobrej film, hodně se mi líbil. Pro mě je to takový psycho a já psycho mám dost ráda takže mi tenhle film dost vyhovoval a místama jsem se musela něčeho držet jak jsem se bála. Mezi tímto filmem a filmem Cube zero je hroznej rozdíl Cube je pro malý děti, ty scény z něj jsou vtipný, ale Gothika, tam se bojíš lekneš. Má to napětí, dynamiku, spád je tam pořád něco a to je na tom to úžasný!! Z filmu musí být zážitek jakmile nic takovýho není tak to nestojí za nic

Nový komentář