Gojira tai Hedora (1971)


Režie: Yoshimitsu Banno
Rok výroby: 1971
Délka: 96 min
Země: Japonsko
Alternativní názvy: Godzilla vs. Hedorah / Godzilla vs. the Smog Monster

Hrají:
Akira Yamauchi … (Dr. Yano)
Toshie Kimura … (Toshie Yano)
Hiroyuki Kawase … (Ken Yano)
Keiko Mari … (Miki Fujiyama)
Haruo Nakajima … (Gojira)
Kenpachiro Satsuma … (Hedora)
…a další

 

Moře okolo Japonských ostrovů (a ne jen tam) začíná být stále více znečištěné a v této špíně se zrodí nový mikroorganismus, který začne pomalu růst a růst, až se jednoho dne rozhodne zpustošit Zemi. Z hlubin se tak vynoří Hedorah – který již získal schopnost obojživelníků a začne se živit toxickými zplodinami a nejrůznějším odpadem. Při své cestě za potravou pro něj lidé nejsou žádnou překážkou a tak je začne po desítkách likvidovat. Dr. Yano (který narazil na toto monstrum jako první) se pokouší vymyslet způsob, jak ho zastavit, jenže sám to nezvládne. Naštěstí se na scéně objeví Gojira, ale tentokrát se jí do cesty postavil opravdu rovnocenný protivník.

Už jsem se pomalu začal vzdávat naděje, že mě tato série ještě něčím může překvapit, ale jak jde vidět, jde to. Fukudu a Hondu nahradil v režisérském křesle Banno, který se s tím nepáral a divákům naservíroval opravdovou podívanou. Rovnou můžeme zapomenout na další rodinný film, ale dostalo se nám pořádné dávky ekologického ponaučení, že znečišťování matičky Země může mít pro nás děsivé následky. Docela nechápu maníky ze studia Toho a jejich prohlášení, že režisér zničil tuto sérii a celý film by se měl natočit znovu. Následně si Banno už u dalších dílů neškrkl a já vážně nechápu proč. Vždyť konečně přinesl svěží vítr a temnotu, kterou tato série potřebovala jako sůl.

Celý snímek provází hutná potemnělá atmosféra, napětí a konečně i pořádná akce. Lidé tu umírají opravdu skvostným způsobem, po nějakém náznaku nudy ani památka a herci si také nevedli vůbec špatně. Jen tou létající Gojirou to chlapci zabili. Naštěstí tu máme několik proměn Hedoraha, které měly kouzelný béčkový nádech (viz létající talíř). Navíc jeho souboje s Gojirou, které mimochodem dával konečně pořádně na frak, byly rovněž hodně slušně provedené.

Jedenáctý díl se kromě tvůrčí nekompromisnosti, protest songu Save the Earth (který nás doprovází napříč celým dějem), záběrů na znečištěné prostředí – ty nám mají ukázat důsledky lidské nerozvážnosti a špatného vztahu k přírodě, může pochlubit i nejednou nešťastnou událostí, které doprovázely natáčení. Kupříkladu herec Kenpachiro Satsuma musel prodělat operaci slepého střeva v masce Hedoraha. Režisér Banno se chtěl ihned pustit do dalšího pokračování, děj se měl odehrávat v Africe, ale to mu už nikdy nebylo umožněno. Dle mého názoru to byla obrovská chyba!

V neposlední řadě bych chtěl pochválit i obrázkové sekvence, které se staly rovněž ozdobou filmu. Navíc bylo vidět obrovské zlepšení i u samotných soubojů, kdy už nešlo pouze o wrestlingové chvaty, ale dostala se nám i solidní várka speciálních efektů.

Hodnocení7
Hedorah se tak stává opravdovou noční můrou (filmovou) a závěrečný souboj s Gojirou se mi nesmazatelně vryl do paměti stejně jako vrstva smogu nad Mount Fuji.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář