Gojira ni-sen mireniamu (1999)


Režie: Takao Okawara
Rok výroby: 1999
Délka: 99 min
Země: Japonsko
Alternativní název: Godzilla 2000

Hrají:
Takehiro Murata … (Profesor Yuji Shinoda)
Mayu Suzuki … (Io Shinoda)
Naomi Nishida … (Yuki Ichinose)
Hiroshi Abe … (Mitsuo Katagiri)
Shiro Sano … (Profesor Shiro Miyasaka)
… a další

 

Gojira se po dlouhé době vynoří opět z hlubin oceánu a začne pustošit vše, co jí přijde do cesty. Vědec Shinoda zakladatel GPN (The Godzilla Prediction Network) společně se svou malou dcerou Io zasvětil svůj život studiu legendárního monstra a teď má konečně příležitost Gojiru vidět pěkně zblízka. Jenomže Gojira jejich nadšení nesdílí a málem je to stojí život. V tu samou dobu objeví vládní vědci hluboko v Japonském příkopu mimozemskou loď. Chtějí jí vyzvednout napovrch a začít studovat. Jenomže mimozemská loď začne být najednou aktivní, vzlétne a následně přistane na Tokyo Opera City Tower. Ihned vzápětí se ukáže, že jsou odtamtud nelegálně stahována důležitá data a panika začne narůstat. Mimozemšťané totiž hodlají ovládnout Zemi, chtějí změnit atmosféru a ze všeho nejvíc je zajímá samotná Gojira.

Když před čtyřmi roky skončila HEISEI Série a Gojira se konečně uložila k zaslouženému odpočinku, mnoho Japonců to společnosti Toho zazlívalo. To se však začalo věnovat jiným projektům a kultovní monstrum tak již nebylo na pořadu dne. Když jej však v roce 1998 Roland Emmerich oživil ve svém “megafilmu” (tedy alespoň co se očekávání a rozpočtu týkalo), musela zákonitě přijít japonská odpověď. Zvláště poté, co se Godzilla nedočkala moc přívětivého diváckého ohlasu. Společnost Toho tak opět oslovilo režiséra Takao Okawaru a nastartovala další sérii. Pro mne jakožto fandu Gojiry to bylo samozřejmě dobře, ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem byl dost v rozpacích. Nejenomže monstrum dostalo nový vzhled, ale děj se točil okolo mimozemšťanů, což mi moc po chuti nebylo.

Především se mi nelíbilo, že třiadvacátý díl (ty dva americké nepočítám) nepřišel s vysvětlením, jak to s Gojirou vlastně je. Přežila snad, nebo jde už o Juniora, který konečně vyrostl? Změna vzhledu mi rovněž nebyla moc sympatická, ale moderní pokrok se prostě zastavit nedá. Navíc tohle mi vrásky nedělalo. Parádní rozjezd a hromadné ničení totiž slibovalo slušnou podívanou a já se opravdu těšil na další parádní porci destrukce Japonských měst a hlavně Tokia. Jenže potom přišla na řadu mimozemská loď a na můj vkus jí byla věnována příliš velká porce celkové stopáže. Takže jsem se zákonitě začal nudil a nemohl se dočkat, až se konečně zase ukáže Gojira, která při první konfrontaci dostala na prdel.

Naštěstí si Okawara nechal to nejlepší na poslední půlhodinku a vše se obrátilo k lepšímu. Bylo vidět, že tvůrci hodně zamakali na tricích, které konečně začali vypadat věrohodněji. Samozřejmě se vše neobešlo bez papundeklových baráčků, modelů lodí atd., ale z nostalgického hlediska jsem si konečně začal připadat jako „doma“. Navíc se na scéně objevilo slušné UFO monstrum Orga a finální fight mohl začít. Musím však trochu pokárat charakteristiky jednotlivých postav, protože tohle byl snad první film, ve kterém mi nebyl vůbec nikdo sympatický.

Gojira ni-sen mireniamu tak hlavně ukázala, že se snaží jít s dobou a co nejvíce se přiblížit hlavně americké distribuci, ale otázkou je zda to byl krok opravdu k lepšímu. To ukáže až budoucnost. Některé věci jako jsou kupříkladu triky, se dají přičíst tvůrcům k dobru, ale na vzhled monstra si budu muset ještě nějakou dobu zvykat.

Hodnocení5
Bohužel si však nemyslím, že by tento nejnovější díl byl lepší, než americká Godzilla. Oba filmy jsou hodně průměrné a radost fanouškům určitě neudělali. No mně osobně určitě ne takovou jakou jsem očekával.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář