Godzilla: King of the Monsters (2019)


Český název: Godzilla II: Král monster
Režie: Michael Dougherty
Rok výroby: 2019
Délka: 132 min
Země: USA

Hrají:
Kyle Chandler … (Mark Russell)
Vera Farmiga … (Dr. Emma Russell)
Millie Bobby Brown … (Madison Russell)
Ken Watanabe … (Dr. Ishiro Serizawa)
Sally Hawkins … (Dr. Vivienne Graham)
Charles Dance … (Alan Jonah)
Ziyi Zhang … (Dr. Ilene Chen / Dr. Ling)
… a další

 

Po zničující devastaci San Francisca zmizela Godzilla na dlouhých pět let v hlubinách oceánu, za sebou však zanechala hotovou spoušť i miliony nešťastných rodin. Mezi ně patří i Mark a Emma Russellovi, kteří toho dne přišli o svého syna a později i vzájemné porozumění a lásku. Zatímco on se po rozvodu uchýlil do divočiny, kde začal fotit vlky, ona se o to usilovněji vrhla do práce pro nadnárodní společnost M.O.N.A.R.C.H. Ta i přes odpor veřejnosti a světových vlád dál zkoumá a tajně pozoruje (monitoruje) kromě Godzilly i další Titány, kteří hibernují v různých částech zeměkoule. Momentálně se Emma a její dcera Madison stávají svědky vylíhnutí posvátné Mosury (Mothry), kterou se jim za pomoci speciálního komunikačního zařízení zvaného ORCA daří uklidnit. Základna je však napadena ekoteroristy pod vedením Alana Jonaha a ti se nejen zmocní ORCY, ale zároveň sebou vezmou Emmu a Madison jako rukojmí.

Na řadu tak přichází speciální tým Monarchu pod vedením doktora Serizawy a paleontoložky Vivienne Graham, který kontaktuje Russella a nakonec přemluví svého bývalého kolegu ke spolupráci. Ukáže se totiž, že ekoteroristé hodlají probudit hibernující Titány jednoho po druhém a chtějí jim navrátit nadvládu nad světem. To by však pro lidstvo znamenalo hotovou katastrofu. Což se taky záhy potvrdí, protože je na Antarktidě probuzen zpátky k životu trojhlavý King Ghidorah, úhlavní nepřítel Godzilly a po něm i ohnivý Rodan. Situace se náhle vymyká všem z pod kontroly a napříč všemi kontinenty jsou hlášeny destruktivní útoky nejrůznějších monster (Titánů). King Ghidorah převzal vládu nad všemi ostatními i nad celým světem. V cestě mu však stojí největší protivník, protože z hlubin se opět vynořuje Godzilla, která hodlá všem ukázat, kdo je tady opravdu Pánem. Přestože jde o poslední naději celého lidstva, sama to rozhodně nezvládne…

Jsem velkým příznivcem a fanouškem japonské Gojira série, která se dle mého až na pár dílů opravdu povedla. To samé se dá však tvrdit i o americkém filmu z roku 2014, který na mě udělal rovněž velký dojem. Získal si i řadu kritiků, ale nadšené ohlasy daly tvůrcům jasně najevo, že by měli pokračovat ve své práci a tak se i stalo. Bohužel však režisér Gareth Edwards nakonec od projektu ustoupil a jeho místa se ujal Michael Dougherty. Což vyvolalo řadu rozpaků, no a následně se ukázalo, že to možná až tak dobře nebylo. Nejnovější Godzilla se totiž dočkala dosti rozporuplných reakcí, ale já patřím k těm, kterým se i tento nejnovější přírůstek do rodiny líbil a to moc.

Když jsem se dozvěděl, že se tady kromě Godzilly objeví i další Titánové, byl jsem doslova v extázi. King Ghidorah nebo Rodan patřili rovněž k velmi zdatným soupeřům a taková Mosura (Mothra) patří vyloženě k mým miláčkům a měl jsem pro ni vždy slabost. Po vizuální stránce se opravdu povedli a nemám k jejich vzhledu sebemenší připomínky. To samé samozřejmě platí i pro Godzillu. Tvůrci speciálních efektů se pořádně vyřádili a byla to doslova pastva pro mé oči. Stejně jako destrukce všeho a všech. Je sice pravda, že některé digitální pasáže už tak úchvatné nebyly (viz ničení letadel, vojenské techniky), ale to jsem byl schopný překousnout. My, kteří jsme odkojeni ničením papundeklových baráčků a modelů aut, vláčků a vojenské techniky ze starých kousků, v tom samozřejmě postrádáme kouzlo, ale přežít se to dalo. Byla jen škoda, že těch soubojů bylo málo a víc se tu spíš kecalo.

On totiž ten film byl i jakýmsi rodinným dramatem a bojem s ekoteroristy, což každému nebylo samozřejmě po chuti. To samozřejmě chápu, zvláště když ne všechny postavy a dialogy byly záživné. Potěšil mě ale návrat filmových postav Vivienne Graham a doktora Serizawy (jejich emoční osud už méně) a pak si nešlo nevšimnout i dvojrole Ziyi Zhang (která zde ztvárnila něco jako byly Shobijin – služebnice Mosury), akorát že tady šlo o dvě vědkyně.

Dále bych ocenil i alespoň krátký pohled na další Titány. Je sice pravda, že dle mapy MONARCHU jich monitorují po světě 17, ale ve skutečnosti jich je mnohem více. Ti, kteří se vyznají v ostatních filmech na toto téma (Kaijū) ví, že počet nejrůznějších monster v tomto světě je mnohem víc. Tady se objeví i kromě Godzilly, Mothry, Rodana a King Ghidorah a i MUTO, Methuselah, Scylla, Behemoth. Zmíněni tu jsou King Kong, Leviathan (Loch Ness), Abaddon, Bunyip, Baphomet, Typhon, Mokele-Mbembe. Sekhmet či Tiamat. Podívat se na ně můžete v Monarch průvodci na YouTube:

Dalšími známými Titány jsou ještě třeba Sargon, Jinshin-Mushi, Yamata no Orochi, Quetzalcoatl, Margygr, Amhuluk či Kraken, ale najdou se samozřejmě ještě další…

Obsazení Very Farmigy se ukázalo být chytrým tahem, protože její postava mi moc k srdci nepřirostla, ale jelikož jde o velice žádanou herečku, a to nejen v poslední době, tak se spousta lidí podívá na tento film už jen kvůli ní. Co se ostatních herců týče, tak rovněž předvedli dost průměrné výkony, ale tak co si budeme nalhávat, Gojira (Godzilla) série stejně nikdy moc o lidech nebyla. Hlavní královna a lákadlo je přeci jen úplně někdo jiný…

Dále se mi líbila i ta spousta ať už přímých nebo nepřímých odkazů na ostatní filmy. Základny monitorující jednotlivé hibernující Titány byly očíslovaný přesně podle roků, kdy byla většina monster uvedena na filmové plátno. Některé scény byly natočeny podle těch, jenž se objevily v některém ze starších dílů (katapultování přímo do zobáku Rodana, uhryznutí jedné z hlav King Ghidoraha, nebo naopak přichycení Godzilly jednou z hlav, a mnoho dalších).

Hodnocení7
Godzilla: King of the Monsters tak dokázal uspokojit mé potřeby a jsem s tímto filmem víceméně spokojený. Samozřejmě se tu dá najít pár chyb jak v příběhu tak i několik slabších efektů, ale celkový dojem to ve mně zanechalo dost dobrý. Uvítal bych sice míň kecání a více soubojů s monstry, ale tak třeba se dočkáme v příštím roce, kdy si to rozdá Godzilla s King Kongem. Upřímně už se moc těším!
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Frenk 24 srpna 2019 v 11:46

    Kdosi napsal, že druhá Godzilla je přesně ten typ filmu, ze kterého se nádherně stříhají upoutávky, protože má úžasné fragmenty, a pod to bych se podepsal. Bohužel, zatímco Edwardsova jednička trpěla na nedostatek scén s titulním monstrem, dvojka se v těchto scénách doslova utápí. Přičemž oba snímky spojují slabé postavy s podivnými plány. A kdo proboha rozhodl o tom, že každý blockbuster mám mít přes dvě hodiny? Hodnotím stejně jako první Godzillu – teda něco kolem 60 %, protože tento subžánr mám celkem rád.

Nový komentář