Godzilla, King of the Monsters! (1956)


Český název: Probuzená zkáza
Režie:
Ishiro Honda, Terry O. Morse
Rok výroby:
1956
Délka:
80 min
Země:
USA/Japonsko

Hrají:
Raymond Burr … (Steve Martin)
Takashi Shimura … (Dr. Kyohei Yamane)
Akira Takarada … (Hideto Ogata)
Momoko Kochi … (Emiko Yamane)
Akihiko Hirata … (Dr. Daisuke Serizawa)
… a další

 

Americký novinář Steve Martin přilétá do Tokia na několik dní, aby zde napsal článek o podivné nehodě… Blízko japonských ostrovů, které leží nedaleko Tokia došlo k několika námořním neštěstím. Během několika hodin se zde potopí velká obchodní loď a zanedlouho po ní i dvě záchranářské lodě. Vláda ani prostí občané si tuto nenadálou situaci nedokáží vysvětlit. Teprve když vytáhnou z moře jediného přeživšího, který řekne slovo “příšera” vybaví se některým lidem stará legenda o Godzille. Tato obří stvůra žije hluboko na dně oceánu a na souš prý vždy vyleze ve chvíli, kdy je úbytek mořských živočichů. Tehdy se vydává na souš, aby ukojila svůj hlad. Že nejde jen o legendu potvrdí paleontolog Yamane, který přijíždí na jeden z ostrovů, kde proběhlo údajné zemětřesení. Nalezne zde zvýšenou hladinu radiace, trilobita a nakonec spatří i samotnou Godzillu. Jeho teorií je, že padesátimetrovou příšeru vyhnali na souš testy jaderných zbraní a nesouhlasí s výroky veřejnosti i vlády, že by měl být tento gigant okamžitě zneškodněn. Jenomže obří tvor začne pustošit celé Japonsko a tak se musí rychle najít nějaký způsob, jak jí zastavit jednou provždy. Právě tento fakt nedovolí Martinovi opustit Tokio a je rozhodnutý zůstat až dokonce, protože je Godzillou přímo fascinován.

Když v roce 1954 natočil režisér Honda původní Gojiru, byl jeho film promítán pouze v jeho rodném Japonsku. Jak sami víte objevovalo se tam jisté poselství o tom, že testování jaderných zbraní má nesmírný dopad na přírodu. Stejně tak tam bylo zmiňované i bombardování Hirošimy a Nagasaki. Z wikipedie jsem se dozvěděl, že původní Gojira nebyla nikdy uvolněna do světa až do roku 2004. Proto přišel její autor s myšlenkou, že by požádal Američany o pomoc a natočil tento remake. Musel ho však upravit a hlavně sestříhat pasáže, ve kterých byly narážky na USA a jejich zbraně. Tímto vznikl tento sestříhaný projekt, která je vlastně zkrácenou verzí původního filmu (většina scén je právě z roku 1954), doplněná o nové pasáže v nich figuruje americký herec Raymond Burr. Jen málokdo věděl, jaká je mezi oběma snímky podobnost a mnozí považovali tento kousek milně za originál.

Bohužel tím promne jako fanouška originálu ztratil film svůj smysl a cítil jsem se značně ochuzen. Jaksi se vytratila ona pověstná atmosféra, kterou přibrzďovaly zbytečné scény s novinářem. Ty mi nepřinesly absolutně nic nového a spíše mi vadil mužský hlas vypravěče v pozadí známých scén. Ten v nich vypravoval své vlastní prožitky, které mě nezajímali. Jak mám vlastně hodnotit film, který okopíroval již natočené scény a přihodil k nim úplné zbytečnosti? Jediný důvod proč tomu nedám odpad je ten, že díky tomuto projektu se Gojira dostala vlastně do světa.

Hodnocení4
Bavit se o kvalitě triků, kostýmu samotné stvůry a papírových baráčcích je asi bezpředmětné, když již všechno podstatné zmínil Prasoid ve své recenzi a já bych ho jen opakoval. Hodnotil bych totiž naprosto stejné věci, které už on udělal a mě tak nezbývá než s ním souhlasit. Scény s novinářem jsou sice do děje místy zavedeny celkem obratně a divák který se s Gojirou setká poprvé ani "nepozná", že tam nepatří – jenže tohle pravidlo neplatilo vždy. Za asi nejpůsobivější považuji tu z nemocnice.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář