Gift, The (2000)


Český název: Téměř dokonalý zločin
Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 2000
Délka: 112 min
Země: USA

Hrají:
Cate Blanchett … (Annabelle ‘Annie’ Wilson)
Giovanni Ribisi … (Buddy Cole)
Keanu Reeves … (Donnie Barksdale)
Katie Holmes … (Jessica King)
Greg Kinnear … (Wayne Collins)
Hilary Swank … (Valerie Barksdale)
Michael Jeter … (Gerald Weems)
Kim Dickens … (Linda)
…a další

 

Český distributor tenhle film nazval tak, že bych se na něj nepodíval ani v televizi, i kdybych byl předtím rok a půl bez elektřiny. “Téměř dokonalý zločin “, to ve mně probouzí zdání levného německého filmu. Opak je pravdou. Je to americký film nadupaný hvězdami s klasikem hororu na režisérské židli. Jeden ze scénaristů je Billy Bob Thorton a ten po manželství s Angelinou musí sakra o hororu něco vědět.

Dar. Každý z nás někdy dostal nějaký dar, ať je to ručně pletený svetr od babičky s jeleny, nebo patery nové ponožky pod vánoční stromeček. To Annie Wilson (Cate Blanchet) dostala dar jiný, od Boha. Může vidět budoucnost. Jako mladá vdova si přivydělává tím, že předpovídá lidem co je čeká a nemine. Když poradí sousedce Valerii (Hlary Swank), že by měla opustit svého tyranského manžela Donnieho (Keanu Reeves), ten jí napadne v jejím domě a vyhrožuje smrtí. Následně se ve městě ztratí snoubenka místního učitele Jessica (Katie Holmes) a její otec požádá Annie, jestli by jí pomohla najít. Annie ve svých viděních Jessiku uvidí a nakonec policii dovede na místo, kde je její mrtvola. Je to Donnieho farma. Tím tenhle příběh nekončí, ale naopak začíná.
Svojí životní roli ve filmu, zde rozehrává i Giovanni Ribisi, který mi dokázal ve vypjatých scénách nahnat pořádnou kachní kůži. Tento herec mě zaujal už v jedné epizodě Akta X a musim říct, že ať hraje blázna, jako v tomto filmu nebo medika jako ve Zachraňte vojína Ryana, tak mu všechno stoprocentně baštím. Film je tak plný husté atmosféry, že jsem si musel občas otřít obrazovku, aby mi neunikal děj. A konec? Ten mě tak překvapil, že Štědrý den je proti tomu obrovská nuda.

 

Hodnocení9
Tenhle film vám musím jen a jen doporučit, protože ve mně zanechal hlubokou stopu, hlubší než traktor na podzimním poli.
90%

Sdílejte článek

 1. Profilový obrázek
  snenat3 16 ledna 2010 v 01:58

  Tak ale toto malo do hororu daleko bol to jemny triler bol to klasicky film ktory bol slusny  to urcite nejaky  taky hororovy naznak bol na konci ale inac nic no velmi sa mi pacil koniec ked ho chytil za ruku tak som si pomyslel jak to posrali to mohli dat rovno nazov Superman sa vracia ale ked vysvitlo ze je mrtvy tak to bolo super to vyvolalo vo mne taky ducharsky pocit tajuplnosti alebo ako by som to opisal proste super   70%

 2. Profilový obrázek
  Solo 26 října 2009 v 18:58
  Taky se mi to docela líbilo. I když s
  hororem se tohle potkalo jen okrajově a jde spíše o krimi či thriller,
  tak jsem se u tohohle snímku vůbec nenudil. Jistá dávka mysteriózna
  slušně proplouvala celým filmem a postupně odhalovala celou pravdu.
  Navíc jako bonus menší poodhalení téhdy ještě mladičké Katie.
 3. Profilový obrázek
  j.calling.2bad 26 července 2007 v 13:58

   hodně zajimavý thriller, rozhodně se mi to líbilo, ačkoliv jsem malinko předvídal konec. I tak je to ale super, myslím si však, že by měli naši distributoři brzdit s popisem filmu na dvd baleních. Oni tam někdy pěkně spoilerujou. nepřesně cituji:”Podezření padá na něho, udělal to ale vážně on?” bože, tahle věta se objevuje u tolika filmech a vždycky je z toho jasné, že zrovna on vrahem není. Ani nemluvím o tom, jak naší distributoři filmy překládají. No hrůza, máme se za co stydět. Ale tenhle film je super.

 4. Profilový obrázek
  Dextra 26 května 2007 v 22:20

  Ale Ribisi tu opravdu exceluje… Čím víc se na film dívám, tak tím víc musím uznat, že svoje herecké kolegy zadupává do země. Ostatně jako vždy, ve většině svých filmů odvádí excelentní výkony, bohužel má smůlu, že vedle něj vždycky hrajou herci zvučnějších jmen a není to typický hollywoodský herec.

Nový komentář