Ghoulies (1985)


Režie: Luca Bercovici
Rok výroby: 1985
Délka: 81 min
Země: USA

Hrají:
Peter Liapis … (Jonathan Graves)
Lisa Pelikan … (Rebecca)
Michael Des Barres … (Malcolm Graves)
Jack Nance … (Wolfgang)
Peter Risch … (Grizzel)
…a další

 

Jonathan právě zdědil dům po svých pravých rodičích, které nikdy nepoznal. Společně se svou přítelkyní Rebeccou a svým opatrovníkem Wolfgangem se do něj nastěhují a začnou společně pracovat na úklidu. Při uklízení sklepení objeví Jonathan tajný vchod do podzemí, kde nalezne podivnou místnost plnou okultních věcí a magických knih. Jedna z nich ho velice zaujme a nic ho nedokáže od ní odtrhnout. V hlavě se mu zrodí bláznivý plán a do svého domu pozve několik přátel se kterými provede tajemný rituál. Na první pohled se zdá, že se nic nestalo a všichni se mu vysmějí, ale tento čin měl za následek otevření pekelné brány, z nichž na svět proklouzne několik podivných stvoření. Jonathan je knihou a černou magií doslova posedlý, a tak pokračuje v dalších rituálech, při nichž si podrobí pekelná stvoření a rozhodne se ovládnout své okolí. Netuší však, že každá mince má dvě strany a jeho čin bude mít nedozírné následky nejen pro něho samotného, ale i jeho nejbližší.

Spíše než hororem bych tento film nazval hororovou komedií, a to ještě v uvozovkách. Stačí když se podíváme na složení týmu, který na něm spolupracoval a tím je řečeno naprosto vše. Film vyšel pod hlavičkou studia Empire Pictures, které má pod patronátem Charles Band. Hudbu obstaral všem jistě známý Richard Band a střih měl na starosti Ted Nicolaou. Tato skupinka lidí stojí i za vznikem většiny dílů hororových sérií Puppet Master a Demonic Toys, takže si uděláte vlastní obrázek, jak tohle mohlo dopadnout. Do režisérského křesla usedl režisér začátečník, ale jinak známý herec Luca Bercovici, který se podílel i na samotném scénáři.  Ghoulies jsou vlastně jakousi odpovědí na podobně laděný film Gremlins a předvojem legendárních Critters. Bohužel se s nimi nemůžou vůbec měřit a souboj s nimi prohráli na plné čáře. Tedy hlavně první díl, který za moc nestojí.

Pokud čekáte pořádnou dávku černého humoru a nějaký ten větší počet mrtvolek, tak vás velice zklamu. Tenhle film je již od samého začátku hodně divný a svým způsobem mě velice zklamal. Děj i samotný scénář za moc nestojí a zřejmě byl napsán pro mladší diváky, protože většina dospělých bude při sledování jen nevěřícně kroutit hlavou co je to zase za nesmysl. Po většinu času sledujeme další a další rituály, které mají za úkol dopomoci hlavnímu hrdinovi ovládnout pekelná stvoření, ale pořádnou akci neuvidíme víc jak padesát minut. Nesmyslné dialogy a stupidní chování všech postav je spíše k pláči, než abychom se u toho pobavili. K vidění je jen několik amatérských vizuálních efektů, jako například svítících očí či modrých blesků. Dost málo na hororový žánr.

V jednu chvíli film zcela ovládne jeho komická podstata a snímek se změní na čistokrevnou teenagerskou komedii, kde se kecá pouze o sexu, alkoholu a hulení. Tato pasáž mě však docela pobavila především díky zhulenému Breakdance tanečníkovi. Jinak šlo však spíše o zastírací manévr trochu probrat nudou usínající diváky. To nejdůležitější a nejzajímavější nastane až v závěrečné dvacetiminutovce. Konečně se řadu dostanou i samotní Ghoulies a jejich řádění může začít. Divák si tak může v klidu užít lehce krvavou podívanou, která je ovšem značně nadlehčena svým humorným pojetím. To mi však nezabránilo v tom, aby mé konečné hodnocení o něco stouplo.

Hodnocení4
Ghoulies jsou takovou oddechovkou, která vás nemá vystrašit, ale spíš pobavit. V průběhu filmu se jim to však povedlo jen několikrát, protože zbytek filmu je docela katastrofa. Je potřeba ovšem pochválit i ztvárnění jednotlivých příšerek, které se tvůrcům docela povedly. Přestože nejde o žádné mistrovské díla, tak jistá dávka originality a pestrosti tu vidět je. Pro mě jsou asi tím nejlepším co zde lze spatřit.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář