Ghoul (2015)


Režie: Petr Jákl
Rok výroby: 2015
Délka: 86 min
Země: Česká republika / Ukrajina

Hrají:
Alina Golovlyova…(Katarina)
Jennifer Armour…(Jenny)
Jeremy Isabella…(Ethan)
Paul S. Tracey…(Ryan)
Inna Belikova…(Inna)
… a další

 

Trojice začínajících amerických filmařů se vydává na Ukrajinu, aby zde natočila dokument o hrůzných následcích strašlivého hladomoru, který chudé obyvatelstvo postihl po roce 1932. Ukrutný hlad doslova rozpoutal epidemii kanibalismu a dodnes v odlehlých vesnicích žijí lidé, kteří si tuto temnou dobu pamatují. Najmou si místní tlumočnici Katarinu a průvodce, kteří se s nimi vydávají do odlehlých částí jejich vlasti. Uprostřed lesů však na ně nečeká žádná sláva, nýbrž zoufalý boj o holý život. V jednom z opuštěných domů totiž probudí hrůzu, která se snaží dostat zpět mezi živé rovnou z horoucího PEKLA!

Opravdu s velkými obavami jsem šel do tohoto filmu. Petr Jákl ml. docela dlouho dokázal skrývat před veřejností svou myšlenku něco podobného natočit (což mu samozřejmě připočítávám k dobru), ale ve chvíli kdy film přišel do kin, jsem na něj slyšel dost rozporuplné reakce a většina ohlasů byla hodně negativních. Nejsem příznivcem Found Footage a už vůbec se mi nelíbí Záhada Blair Witch, kterou v přirovnání mnoho mých známých vzpomínalo. Nepatřím však mezi ty, kteří film odsoudí jen z doslechu a tak jsem nakonec přece jenom našel odvahu si jej pustit. A jestli lituju? Tak napůl, protože se tu dá najít několik kladných prvků, ale zároveň i těch, které mi kazily požitek z filmu.

Na to, že jde o český horor mi vůbec nevadilo, že herecké obsazení tvořili samí cizinci, spíš naopak. Neokoukané tváře beru jako výborný nápad, však taky castingy probíhaly v několika zemích a výsledný výběr nebyl vůbec zlý. Popravdě jsem rád, že zprávařka Ema Smetana roli nedostala. Alina Golovlyova byla dobrá volba. Rovněž se mi líbilo ponuré prostředí ukrajinských lesů, ale tím to asi končí. Bohužel ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že se pointa točí okolo Andreje Čikatila, mé očekávání mohutně vzrostlo (zvláště když jsem o něm napsal celkem dlouhý článek), ale tvůrci se kromě několika fotografií a autentického videa zmohli jen na okolí Yablochnoye a dále se rozhodli jít svou vlastní duchařskou cestou.

Milovníci podobné kombinace semnou nebudou souhlasit, ale v tu chvíli jsem měl chuť se na to ani nedodívat. Zhasínání světel, zmatené pobíhaní před kamerou, šustění a tu a tam děsivý výkřik – to už dneska asi málokoho vyděsí. Zvláště když se podobné kýče používají snad ve všech Found Footage, které jsem v poslední době viděl a některé z nich ono zmatené házení kamerou a hru se světly zvládly mnohem lépe. Navíc to chtělo mnohem více přitvrdit, protože kromě závěru, jsem se místy i dost nudil. Onen umělý kouř a kočku si Petr Jákl mohl skutečně odpustit. O rádoby lekacích scénách se nebudu bavit už vůbec. Je vážně velká škoda, že se to místy dost zvrtlo v dosti nevkusnou podívanou.

Hodnocení5
V žádném případě však nechci nikoho od Ghoula odrazovat. Na české poměry se Petrovi Jáklovi podařilo natočit jakžtakž koukatelný film, který několik slibných okamžiků skutečně nabízí. Jen mě trochu mrzí, že nebyla ještě více využita postava vědmy. Ta totiž jako jediná, byla svou charakteristikou skutečně zajímavá. Zbytek postav byl obyčejný šedý průměr.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Mia 17 září 2015 v 15:38

    Nejlepší z filmu byl trailer… Bohužel. Film se snaží tvářit světově, ale děj je naprosto předvídatelný, od chvíle, kdy se vstoupilo do lesa jsem se nemohla přinutit nesrovnávat ten film s Blair Witch. Prohlížení záznamů z kamer – to mi zas evokovala Paranormal Activity. Duchařský věci – sem tam nesmysl… Potenciál asi byl, ale využil se dost špatně. Za mě dost slabota, tehle film už si určitě nepustím. 😉

  2. defender110 25 srpna 2015 v 07:06

    Nejen , že tento snímek nepřináší nic nového, drží se až upjatě vzoru jiných. Paralela s Blair Witch Project mi přijde až moc velká. Zase. Dokument, Dva kluci a holka. Rozhovory s místními, v BWP se motali furt dokola po lese, tady nejsou schopni opustit chatrč, zvuky z lesa jsou až příliš podobné jako v BWP , běhání v noci po lese jen s kamerou jež jim svítí na cestu a nahrazení rozpadlého domu , kde najdou smrt studentíci z BWP, tunely v zemi je už moc. Jeden je vražděn a druhý stojí zády opodál a vše vnímá? nekončí takto BWP ?? Potenciál byl veliký, skvělé ingredience pro natočení něčeho zajímavého. Nemusí být nutně něco převratného a nového, ostatně v tomto žánru už asi moc nového očekávat nelze, ale přeci jen to mohla být zajimavůstka, zvlášť když to dělal čech, který má přeci jen k této lokalizaci a dějinám této země blíž než nějaký amík za oceánem. Který si ostatně o těchto končinách myslí jen to , že "zde žijí draci". Škoda. Zprvu jsem od toho moc nečekal, pak po přečtení pár recenzí jsem byl zvědav. Třeba… A po shlédnutí přišlo zklamání. Pravda nebylo tak velké, jako u filmu Tunel smrti, nebo Záhada Hory mrtvých , ale podruhé již Ghoula vidět rozhodně nemusím. Herecké výkony byly slabé a nepřesvědčivé, pár laciných lekaček, jedny špinavé gumáky, jedna vykuchaná kočka a nic víc. Nezachránilo to ani implantování ducha Čikatila. Chyběla mi nějaká atmosféra. Za mě 35%.

Nový komentář