Ghostbusters 2 (1989)


Český název: Krotitelé duchů 2
Režie:
Ivan Reitman
Rok výroby: 1989
Délka: 108 min
Země původu: USA

Hrají:
Bill Murray … (Dr. Peter Venkman)
Dan Aykroyd … (Dr. Raymond Stantz)
Sigourney Weaver … (Dana Barrett)
Harold Ramis … (Dr. Egon Spengler)
Rick Moranin … (Louis Tully)
Annie Potts … (Janine Melnitz)
Peter MacNicol … (Dr. Janosz Poha)
Ernie Hudson … (Winston Zeddmore)
…a další

 

Nástupce úspěšné hororové komedie Ghostbusters na sebe nenechal dlouho čekat a objevil se už po pěti letech. Do režisérského křesla znovu usedl Ivan Reitman, stejně jako představitelé hlavních postav zůstali stejní, což je jen a jen dobře. Znovu nás čeká kopec skvělé zábavy, humoru a napětí. Tentokrát se budeme o trochu více bát, nicméně, stejně jako předchozí díl, jde opět hlavně o rodinnou komedii.

Uplynulo pět let od zničení Gozera a firma Krotitelé duchů se dávno rozpadla. Jak by taky ne, žádný duch se už pět let ve městě neukázal a naši chlapci musí z něčeho žít. Ray a Winston se živí poněkud trapným bavením dětí v mateřské škole a Peter vede poněkud přiblblý televizní pořad o duchovnu. Egon se oproti tomu stále věnuje své o poznání serióznější práci na psychologii. Dana, která se s Peterem brzy po prvním díle rozešla, se stihla i vdát a rozvést a momentálně se stará o malého syna Oskara. Při jedné z tradičních procházek se však kočárek s jejím milovaným dítětem zničehonic rozjede a málem skončí i s miminem pod koly auta. Dana spěchá požádat Raye a Egona o pomoc. Zdůrazňuje, aby se o tom nedozvěděl Peter, který má stále pro Danu slabost. Ray nicméně po bolestivém kroucení ušima ( Peterova specialitka :o) ) kápne božskou. Hrdinové zjistí, že za podivný rozjezd kočárku může pravděpodobně sliz, který se na chodník dostal z kanalizačních prostor. Zároveň se objevuje ještě jeden problém. V galerii, kde Dana pracuje, se objevil příšerný obraz dávného tyrana Viga, který svou krutovládou kdysi ovládal celou Karpátii a Moldávii. Zdá se, že podobizna na plátně mění mimiku obličeje a pozoruje okolí svýma hrůznýma očima. Mezitím se Ray, Peter a Egon rozhodli vyhloubit jámu uprostřed první Avenue, kde poté Ray nachází celou řeku slizu, valící se podzemním tunelem. Ještě než však stihnou sliz prozkoumat, jsou sebráni místními strážci zákona a postaveni před soud. Krotitelům hrozí kriminál za ničení veřejného majetku a zdá se, že ani jejich nešikovný právník Louis je z toho nevytáhne. A to ještě nikdo netuší, že netvor z obrazu zcela ovládl koktavého doktora Jánoše.

Myslím, že z příběhu už jsem prozradil dost, abych vás dostatečně navnadil na toto dílko. Osobně jsem měl před shlédnutím trochu strach, že si pouštím jen kopii jedničky, křečovitě se snažící o nabytí bombastičnosti. Zde se nemohu vyjádřit černě, nebo bíle. Výtečný gulášek, který pro nás šéfkuchař Reitman uvařil v jedničce, nám zde bude chutnat místy ještě lépe, jak to u uleželého guláše bývá, ale pocit nastavované kaše se u mě přeci jen dostavil. A to ve chvíli, kdy se znovu rozjíždí děj a krotitelé duchů míří znovu do akce. Filmaři se zde snažili tuto nezbytnou část s obyčejnými strašidýlky co nejvíce zkrátit a nezbytné věci, které musí být ukázány, co nejvíce zesměšnit, jako by ani nestály za řeč. Jakmile se opět začneme věnovat hlavní příběhovou linií, je vše v pořádku a fůra nových nápadů vás zaručeně rozesměje. Snímek se opět může pochlubit mnoha skvělými scénami, které se prostě vryjí do paměti. Kupříkladu hon na roztomilé bubáky trestanců na elektrických křeslech, kteří řádí přímo v soudní síni, perfektní scéna se sochou svobody, zelené strašidlo coby autobusák, Titanic, nebo tančící toastovač. Do takových scén vždycky zapadne nějaká ta skvělá hláška, z nichž většinu má na svědomí opět můj oblíbenec Rick Moranin. Od prvního dílu dostal mnohem více prostoru a coby bankovní poradce našich hrdinů kecá samé perly. Při některých jeho excesech jsem se vážně válel smíchy. Ostatní, i když také dokážou pobavit, se mu v žádném případě nemohou rovnat.

Na technické stránce filmu je znát pětiletý pokrok. Triky jsou zkrátka lepší a žádnou výtku bych k nim neměl. Příšerky se vám budou líbit, Vigo taktéž. Zvuková stránka filmu se naopak oproti jedničce pohoršila. Hudby si už tolik všímat nebudete. I když přibylo tichých momentů ve scénách, díky kterým je tento film nevím proč označován jako horor, mé osobě zkrátka chyběla muzika. Nicméně se u filmu tak i tak vyblbnete dost.

Shrňme to. Ghostbusters 2 je povedené pokračování povedeného filmu. I když se tento snímek nedokázal vyhnout momentům, při jejichž sledování si říkáte „Tohle jsem už jednou viděl, ale dřív to alespoň bylo zajímavé“, nemohu jej pro obrovskou porci nové zábavy odsoudit. Bavil jsem se stejně dobře, jako u prvního dílu, hlavně zásluhou Moranina. To však neznamená, že jen kvůli němu stojí film za shlédnutí.

Hodnocení7
Kopec nových triků, nový záporák, staří známí herci a moře chutného slizu. Takže se pohodlně usaďte a s sebou si nezapomeňte lžíce.
70%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

  1. spilla 19 února 2015 v 21:02

    konečně jsem si tuhle klasiku sehnal v originálním jazyce….jak první tak druhý díl….a snad poprvé musím uznat….že český dabing je v tomto skvělém filmu lepší…než originální jazyk….:) je to snad poprvé…co něco takového píšu….protože český dabing neuznávám…:)….jinak k filmu moc co říct nemám….v recenzi bylo řečené vše….:) skvělá podívaná…:) jinak se divím některým reakcím v komentářích….protože spoustu hororových komedií zde recenzi má….a jedna z nejlepších by tu neměla co dělat? divné…:) ještě bych chtěl napsat…že tohle pokračování je opravdu strašidelnější…než první díl….a zajímalo by mě….kolik z vás by se nebálo…když by jste kráčeli v opuštěném tunelu metra a stalo by swe vám tam…to co jim (nechci spojlerovat 🙂 ) pro mě perfekní film 🙂 T-UP T-UP

  2. Megalomaniac 12 ledna 2013 v 16:02

    Klasika? KLASIKA?! Děláte si ze mě lidi srandu? Ghostbusters je rodinná komedie a já jsem myslel, že tohle má být web o hororech. To, že jsi sem dal Tru Blood, Mumii nebo Jurský park ještě trošičku chápu, ale GHOSTBUSTERS? To se vám lidé povedlo. Nejste choří? Jednodušší? Ale opravdu, povedlo. HAPPY

  3. Ellham 7 listopadu 2008 v 23:20

    A zase klasika…aneb,jsem tvoje mladi,pozvi me dal…Prvni i druzi “krotitele”jsou skveli,Billa Murraye miluju,a kdyz na me tenhle film kouknul v supermarketu ,musela jsem ho navzdory jazykove bariere{jsme v zahranici a deti zatim neumeji prilis dobre anglicky}koupit.Deti si ho zamilovaly,i kdyz se primerene svemu veku boji ,ale to ja vc jejich veku taky…a za nejlepsi povazuji hlasku z doku”prave prijel Titanik…pozde ale prece.”100 procent.

Nový komentář