Ghost Story (1981)


Český název: Duchařský příběh
Režie: John Irvin
Rok výroby:
1981
Délka:
110 min
Země:
USA

Hrají:
Fred Astaire … (Ricky Hawthorne)
Melvyn Douglas … (Dr. John Jaffrey)
Douglas Fairbanks Jr. … (Edward Charles Wanderley)
John Houseman … (Sears James)
Alice Krige … (Eva/Alma)
Craig Wasson … (Don/David Wanderley)
… a další

 

Ricky, John, Edward a Sears tvoří soukromé, názvem od rybí polévky odvozené společenství, které se už půl století zabývá vyprávěním strašidelných příběhů. Na každém z nich přirozeně nervy drásající večery strávené u skleničky zanechávají jisté následky, které však zatím zůstávaly docela neškodnými nočními můrami. Nyní umírá Edwardův syn David. Jeho druhý syn Don však zná okolnosti, které z bratrovy zdánlivé nehody činí vraždu. A zdá se, že starci také. Skrývají totiž strašlivé tajemství, které je právě dostihlo a jde jim po krku.

Poněkud postarší duchařina, letitá stejně jako její hlavní protagonisté, i přes jisté tendence postarší klidnosti rozhodně netrpí ztrátou dechu, ale naopak nutí diváka k tomu, aby on sám leckteré jeho skutečnosti rozdýchával.

Duchařský příběh je hoden svého názvu. Jedná se o duchařskou historku, které nechybí na jedné straně špetka mrazení a děsu, na té druhé jistá zdlouhavost, jež je pro vyprávění rozsáhlejšího dění charakteristická. V tomto případě se daná časová roztahanost ještě více natahuje tím, že se přítomnost prolíná s minulostí, respektive hned několika různými minulostmi, bez jejichž představení by nebylo tak docela zřejmé, co se děje v přítomnosti. Tvůrce se na tato vyprávění velmi soustředil, takže tvoří něco jako samostatné epizody zasazené do jednoho rámu a tím vytváří jakoby samostatné příběhy.

Je pravdou, že jejich zkrácením by se dosáhlo daleko rychlejšího tempa a větší záživnosti, zvláště pro vyznavače údernějších hororů. Bohužel pro ně je Ghost story primárně pouze vyprávěním, které má za úkol spojit několik vedoucích dějových linií (není-li to příliš silný výraz) v jeden masivnější a tím i těžkopádnější celek.

Atmosféricky se snímek může pochlubit řádnou lehce mrazivou atmosférou s nikoli nečekanými, ale přeci jen částečně překvapivými zvraty, jež jsou doplněny nějakým tím lekacím prvkem, které ve spojení s brilantním uměním maskérů vytváří několik pamětihodných momentů. Všechny triky nejsou bezchybné, ale převládá příjemná podívaná. Celkový nádech žene kupředu precizní hudební doprovod, za který by se nemusely stydět ani daleko surovější a samy o sobě mnohonásobně děsivější snímky. Philippe Sarde se na zvukové složce doslova a do písmene vyřádil, místy zní jeho party však až příliš intenzivně. Je to na druhé straně právě on, kdo dodává patřičným děsivým scénám, zvláště pro mne nervy drásajícímu grandióznímu finále, onu nezbytnou šťávu. O úplně jiné chuťové zpestření se zase stará erotická vložka.

Herecké výkony odpovídají věku herců a jejich zkušenostem. Slabší výstup se nehledá vůbec snadno. I přes šarm a snahu některých pánů, z nichž nejvíce obdivu u mne zasluhují Craig Wasson a Fred Astaire, nejvíce vyniká herectví Alice Krige. Běhá z ní mráz po zádech. Obdobně zajímavé jsou četné zděšené grimasy postav, což však po nějaké době může diváka spíše rozesmívat, přesto to na věrohodnosti daného výkonu nic nemění.

 

Hodnocení8
Ghost story je pomalejší a dialogy napěchovanější odezva staré duchařské školy, která nemůže zklamat obdivovatele profesionálně zpracovaných tajuplných příběhů. Již však nesplní požadavky akčněji a krvavěji založeného diváctva. V jistém smyslu jde o odpočinkový film, k jehož sledování však doporučuji ostražitost a zdravé nervové jádro.
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 30 září 2011 v 09:00

  Snímek se může skutečně opírat o několik velice
  povedených scén a místy skvěle propracovanou atmosféru. Jenže jako celek na mě
  moc velký dojem neudělal. Je zde spousta zdlouhavých a dle mého názoru i
  zbytečných scén. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat. Čím víc
  se však film blížil ke svému konci, tím mě 
  přestával bavit víc a víc. Dám tomu lehce nadprůměrné hodnocení 60% za
  již zmíněné některé scény, které jsem si (coby hororový fanda) doslova užíval ,
  pěkné triky a pohlednou herečku.
   

 2. Jino 12 prosince 2008 v 20:17

  Konečně se mi to podařilo zkouknout – musím říct, že ze začátku jsem se docela ztrácel a nevěděl o co vlastně jde, ale postupem času byly mé otázky zodpovězeny. Celkově jsem tímto kouskem mile překvapen, i když tím, že jsem se trošku ztrácel v ději, mi přišel snímek takový utahanější…triky byly pěkně udělané a Alice Krige se mi líbila

Nový komentář