Ghost Stories (2017)


Český název: Ghost Stories
Scénář a režie: Jeremy Dyson a Andy Nyman
Rok výroby: 2017
Délka: 98 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Andy Nyman … (Profesor Phillip Goodman)
Martin Freeman … (Mike Priddle)
Paul Whitehouse … (Tony Matthews)
Alex Lawther … (Simon Rifkind)
Paul Warren … (Woolly)
… a další

 

Phillip Goodman se živí odhalováním falešných spiritistických seancí. Předpokládá, že všechno lze racionálně vysvětlit a že jeho práce je službou společnosti. Jeho pevné přesvědčení má však projít novou zkouškou – kolega z oboru mu dá za úkol vyřešit 3 případy, v nichž figuruje nadpřirozeno. V průběhu vyšetřování se maže hranice mezi fyzickým a duchovním světem a jak to bývá, zakopaný pes leží ve Phillipově minulosti.

Že to vypadá jako jednoduchá duchařská báchorka? Nenechte se mýlit – tři vyprávěné příběhy (setkání s duchem na staveništi, mladík v noci uvíznuvší v lese a jedno děsivé očekávání potomka) neslouží jen k tomu, aby omáčka byla pestřejší, za vším je ukryta metafyzická pointa, která z Ghost Stories dělá rozhodně netradiční záležitost. Mě vyloženě potěšila, takže hned druhý den jsem si naplánoval druhou projekci, což se mi opravdu stává málokdy.

Plusové body si snímek získává už od začátku. Úsporné, ale dobře zahrané postavy jsou konfrontovány s nadpřirozenem a v těchto pasážích atmosféra funguje na jedničku. Ghost Stories působí příjemně staromilecky a s digitálními duchy šetří. Celkově vzato se mu coby komornímu hororu druhé kategorie nedá příliš co vytýkat, nejdůležitější roli v subjektivním hodnocení tak opravdu hraje twist ze závěrečné třetiny.

S tím souvisí asi jediný závažnější problém. Ve filmu s takovými ambicemi – v němž se řeší víra a nevíra, vina a nevina, trest a pokora – nechápu přítomnost černohumorných okamžiků jako například krmení novorozeněte kočičí konzervou. Trochu to sráží jinak pevně budované napětí, jež nevěští hlavnímu hrdinovi lehké východisko.

Hodnocení7.5
Ghost Stories doporučuju. Takhle mě to prostě baví.
75%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář