Ghost Ship (2002)


Český název: Loď duchů
Režie: Steve Beck
Scénář: Mark Hanlon
Rok výroby: 2002
Délka: 91 min
Země: USA / Australie

Hrají:
Gabriel Byrne … (Captain Sean Murphy)
Julianna Margulies … (Maureen Epps)
Ron Eldard … (Dodge)
Desmond Harrington … (Jack Ferriman)
Isaiah Washington … (Greer)
Alex Dimitriades … (Santos)
Karl Urban … (Munder)
Emily Browning … (Katie)
Francesca Rettondini … (Francesca)

 

Celý děj se točí kolem posádky kapitána Murphyho, neznámého mladíka Jacka, který si je najal a hlavně kolem tajemné lodi, která zmizela v roce 1960…

V úvodu filmu se na této lodi ocitneme. Všude panuje veselá nálada, lidé tancují na palubě. Avšak brzy má dojít k tragédii. V několika málo vteřinách skončí život všech cestujících na palubě, když se znenadání uvolní ocelové lano a bleskovou rychlostí se přeřítí nad palubou. Následuje ticho, udivené a šokující mrtvolné pohledy…nejprve tenké potůčky krve a pak se k zemi sesouvají rozpůlené části lidkých těl a jeden přes druhého padají do kaluží krve. Někteří dosud žijící se v šoku snaží svoje tělo zase spojit! Jediná přeživší je holčička Katie, kterou lano nezasáhlo, protože je malá…

Ocitáme se v současnosti. Kapitán Murphy a jeho posádka právě popíjí v baru, když je osloví mladík Jack s tím, že našel v Beringově moři neznámou loď a po krátkém vyjednávání odjíždí spolu s posádkou na moře. Skutečně najdou zcela opuštěné plavidlo a zjistí, že se jedná o loď Antonia Graza, která zmizela v květnu roku 1962. První návštěva na její palubě proběhne poklidně, ovšem při další, kdy jeden z posádky málem propadne podlahou a jediná žena “Mapps” má pocit, že zahlédla malou holčičku, se začíná zdát, že s lodí není něco v pořádku.
Skutečná krize příjde poté, co v podpalubí najdou bedny se zlatem. Hlasování je jednoznačné – naložit zlato na svoji loď a odjet. Vše jde dobře až do chvíle, kdy loď kapitána Murphyho exploduje a umírá první člen posádky – Santos (pozn. herec Alex Dimitriades je u nás také známý z televizního seriálu Škola zlomených srdcí). Pak už začnou věci nabírat rychlý spád.
Zejména prostřednictvím dívenky Katie začnou na povrch vycházet děsivé skutečnosti – proč je podpalubí plné mrtvých těl, která jsou navíc poměrně čerstvá? Proč jsou v bazénu díry po kulkách a na jeho dně se válí prázdné nábojnice? A kde se vlastně na lodi vzaly ty bedny se zlatem?

Filmu dominuje hned první, již zmiňovaná scéna s ocelovým lanem, a pak když Katie vezme Mapps na “podívanou do minulosti” a divák se zatajeným dechem sleduje celý osud nebohých pasažérů a dozvídá se, jak to s osudem všech cestujících bylo doopravdy.

Hodnocení8
Ačkoliv je Ghost Ship "duchařina", samotní duchové se příliš neobjevují, jedinými duchy jsou v podstatě Katie, zpěvačka Francesca a kapitán lodi Antonia Graza, který si ve své kajutě povídá s Murphym.
80%

Sdílejte článek

39 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. defender110 22 září 2010 v 13:54

  Celkem solidní podívaná,  zvlášť způsob usmrcení hostů na palubě při tanci je zajímavý. Vraždění jednotlivých  nových hostů už je průměrnější. Obecně si myslím, že skvělý potenciál staré, rezavé, opuštěné lodi uprostřed oceánu nebyl plně využit. Jo a scéna kdy nálezci narazí do trupu rezavého monstra je zajííímavě podobný jdnomu dílu akt x ( mrtvolné ticho).  osobně miluju lodě a a jejich atmosféru. takže za mě 70%

 2. Eraserhead 10 února 2010 v 11:43

   Čekal jsem opravdu málo, dostal podstatně víc. Není to nic světového, ale nic sračkového zase taky ne. Největší průser je, že k nejlepší scéně dojde hned asi v 6-8 minutě a tato scéna slíbí mnohem víc, než je pak film schopen splnit. Ale jinak jsem se nijak nenudil. Barová zpěvačka a malá holčička byly docela dobré…. Film rozhodně nijak neurazí….

 3. Solo 9 února 2010 v 22:51

  Začátek filmu s ostnatým drátem vypadal docela solidně a slušně mě
  navnadil. Jenže postupem času začalo mé nadšení uvadat a děj se pro mě
  změnil v jakési duchařské karaoke. Tvůrci mě zaujali jedině několika
  momentkami s vysvětlením co se na lodi stalo a proč. Jinak šlo, ale o
  přehlídku hodně průměrných hereckých výkonů a nedotažených pokusů
  diváka vylekat. Škoda, že horor postupně přenechal místo akčnímu pojetí
  filmu u kterého jsem se začal nudit.

 4. ondrej 20 října 2008 v 18:36

  Jejda… tohle byl první horor na kterém jsem byl v kině a já tu ještě nemám koment? Na tenhle snímek nedám dopustit. Patří mezi mé oblíbené a atmosféra je zde více jak dokonalá. Herecké výkony jsou sice průměrné, ale jako celek to na mě působí vážně skvěle!!! A ta závěrečná hudba… nádhera.

 5. venca 20 prosince 2007 v 17:50

   všiml jsi si admine jak v té scéně kde ten chlap postřílí ty lidi u toho auta se zlatem mp40 tak jak se pak otočí frančeska na něj vipálí ránu z pistole ale jak se hned ozve zvuk jak dopadla nábojnice když slyšíme zvuk jak dopadla uvidíme sotva 40 centáku tu nábojnici jak je od pistole divný jinak je to good film

 6. Hackí 2 května 2007 v 09:44

   Viděla jsem dvě Lodě duchů, i když ta druhá byla spíše satanistů, ale nemůžu o ní nic sehnat, a tak napíšu alespoň něco k tomuto filmu.

  Vážně zajímavých scén je tu pramálo. Vyvražděná posádka na tanečním
  parketu byla pro mně něco fascinujícího a tak jsem čekala, že tento
  film nebude jen pohádka pro malé děti na dobrou noc. Děj však byl
  vleklý a dalo by se říci, takřka nudný. Za zmíňku stojí krásná madam,
  ktera se shoupne na nákladním háku. U tohoto záběru jsem chvíli seděla na gauči u monitoru a zírala na něj a pak jsem se s hlassitým smíchem rozesmála.

  V celém filmu mi bylo líto jen jediného člověka, a to té malé
  holčičky, kterou oběsili v její vlastní kajutě. Za zmíňku i stojí
  rozzstřílený bazén, ale ta holčička byla prostě nejlepší. Chudák malá.

Nový komentář