Ghost and the Darkness, The (1996)


Český název: Lovci lvů

Rok výroby: 1996

Země: USA

Režie: Stephen Hopkins

Délka: 109 minut

Hrají:

Michael Douglas … (Charles Remington)

Val Kilmer… (John Henry Patterson)

Tom Wilkinson … (Robert Beaumont)

John Kani … (Samuel)

Bernard Hill … (Dr. David Hawthorne)

Om Puri … (Abdullah)

Emily Mortimer … (Helena Patterson)

…a další

Jednou tak prolézám tento web, hledaje recenze na filmy s vražednými zvířátky, a ať se koukám, jak se koukám, nevidím tu recenzi na film Lovci Lvů, u kterého jsem se jako malý klepal více, než u mnoha hororů. Tak si říkám : Proč si tento film, natočený podle skutečné události, nesehnat a nenapsat o něm pár řádek? Tak jsem také učinil. I když nejde o horor, ale spíše o dobrodružný snímek, nepostrádá tento klenot Stephena Hopkinse děsivé, místy až hororové okamžiky.

Konec devatenáctého století. Armádní inženýr, plukovník John Henry Patterson (Val Kilmer) je u cynického podnikatele Robetra Beaumonta (Tom Wilkinson) pověřen velice těžkým úkolem – dopravit se do východní Afriky a postavit v co nejkratším termínu železniční most přes řeku Tsavo. Johna, který od malička touží po Africe, tento úkol vůbec nezastrašuje. Naopak, nadšeně jej přijímá a nevidí jediný důvod, proč by stavbu neměl stihnout, než se k řece Tsavo dopraví konkurence v podobě Francouzů a Němců. O to víc se hodlá snažit vše stihnout, když mu za několik měsíců žena porodí první dítě.

John dorazí do Tsava a dává se do práce. S chudými Afričany nejsou žádné velké problémy a přes potok Tsavo, který se během období dešťů mění na třikrát tak široký vodní tok, se začíná rýsovat dřevěná konstrukce mostu. První závažnější problém se objevuje velice brzy. Není to však bouře, kobylky, ani Německo či Francie, nýbrž lvi. Po jednom z útoků, při němž přijde jeden z domorodců o život, se John vypraví ukončit řádění kočkovité šelmy. John lva zastřelí (dokonce jedinou ranou) a je přesvědčen, že tím ukončil krveprolévání v Tsavu. Zanedlouho poté se však objeví další oběti, jímž onen lev rozsápal hrdlo, aby mohl pít krev. Po smrti anglického misionáře při nervydrásající scéně, kdy šelma zaútočí přímo za bílého dne, se ukazuje, že celý masakr mají na svědomí dva lvi – lidožrouti, které domorodci nazývají Duch a Temnota. Do Tsava přijede samotný Beaumont, aby se podíval, jak si John se stavbou mostu vede. Když se doví, co se zde děje, velice se rozzuří, pohrozí Johnovi o potencionální výpovědi a slibuje, že do Tsava pošle lovce Remingtona (Michael Douglas) , který se také po pár dnech objevuje a zachraňuje Johna z nepříjemné situace při hádce s bouřícími se domorodci. Remington přebírá celou záležitost osobně do ruky a po dalším neúspěšném lovu na lvi, který se opět obrátí pouze v lov na lidi, uznává, že lvi skutečně nejsou obyčejní. Situace v Tsavu houstne, dělníci prchají, a zůstává zde pouze John s Remingtonem, aby lvi zabili.

Film je plný tichých, napjatých scén, při němž lovci pouze čekají s odjištěnými zbraněmi a čekají na lvi, plížící se rozvlněnou trávou v noční mlze. Musím uznat, že Hopkins rozhodně takovéto filmy točit umí. Lvi působí skutečně děsivě a nebezpečně, čehož si u takových filmů skutečně cením. Není divu, na natáčení se podílelo pět lvů, přivezených do místa natáčení, jihoafrické rezervace Songimwelo Game, přivezeni z různých částí světa, přičemž každý lev měl při natáčení jinou specializaci. Tleskám jak cvičiteli lvů, tak lvům samotným. Co musím dále pochválit, jsou herecké výkony. Michael Douglas, ačkoli v tomto filmu dostal pouze vedlejší roli, je hlavním tahounem druhé poloviny filmu. Jeho vykulené oči jsem si prostě zamiloval. Val Kilmer hraje taktéž velmi dobře, stejně tak jeho černošský přítel John Kani v roli Samuela se svými typickými protáhlými ušními lalůčky. Po technické stránce je film špičkový. Všechno vypadá opravdově, což je hlavně zásluhou skvělé kamery a také nádherná hudba od šikovného Jerryho Goldsmith. Abych to shrnul. Tento film je to nejlepší, co můžete dnes na filmovém plátně vidět o krvelačných lvech. Žádný dobrodružný ani hororový film ve mě nezanechal tak hluboký dojem, jako tento.

Hodnocení8
Znovu připomínám, že byl natočen podle skutečné události, kdy při stavbě železniční tratě do oblasti slonoviny pouze dva lvi zabili ve velmi krátkém časovém intervalu něco kolem stovky lidí. Tito lvi jsou dnes vycpaní a vystavení v přírodovědném muzeu v Chicagu. Nemusíte se tam nutně vypravovat, pokud se chcete bát. Napínavé scény, poutavá hudba, Hopkins v režisérském křesle a tehdy ještě neselhávající Douglas. Co víc si přát? Ocenění: Oscar za střih zvukových efektů.
80%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

  1. Morte 30 srpna 2009 v 17:26

     Včera jsem si tenhle film připomenul, když ho dávali v TV. Dle mého názoru je to ten nejlepší dobrodružno-thrillero-horrorový snímek jaký byl kdy natočen. Jinak mám doma knihu Svět tajemných zvířat, kde je o těchto lidojedech z Tsava poměrně dlouhý článek, takže malá výtka autorům – originální lvi, byli BEZhříví. Ale na druhou stranu: dělejte se s triky, aby lev neměl hřívu. Krom toho na lvy se hřívou jsme zvyklí a bez ní by vypadli poněkud “neúplně”

  2. Frenk 11 července 2008 v 18:29

     Opět mi nezbývá nic jiného než souhlasit. Lovci lvů je velmi dobře řemeslně zpracovaný film a druhý nejlepší počin režiséra S. Hopkinse (po druhém Predátorovi, i když se to setsakramensky těžko srovnává). Hvězdné obsazení, strhující příběh i parádní hudba dělají z tohoto díla 80 %ní podívanou.

    P.S.: Díky recenzi jsem pochopil, proč se to v originále jmenuje tak jak jmenuje – poprvé mám pochopení pro českou distribuci…

Nový komentář