Get Out (2017)


Český název: Uteč
Scénář a režie: Jordan Peele
Rok výroby: 2017
Délka: 103 min
Země: USA

Hrají:
Daniel Kuluuya … (Chris)
Allison Williams … (Rose)
Catherine Keener … (Missy)
Bradley Whitford … (Dean)
Caleb Landry Jones … (Jeremy)
Marcus Henderson … (Walter)
… a další

 

Jason Blum je producent, který se s ničím nemaže a do kin posílá spousty (převážně ultralevných) hororů, žel ovšem také různorodých kvalit. Tento rok ale jeho akcie prudce vzrostly, když do boje poslal hned dva tituly (tím druhým je Split), které jednak sbírají veskrze kladné reakce a druhak si vyšláply za čtvrtmiliardu dolarů. O tom si ovšem povíme jindy.

Get Out si napsal a zrežíroval Jordan Peele, pro mne neznámý tvůrce. Film má prostinký příběh, jehož směřování ale není snadné prohlédnout až do překvapivě mrazivého zvratu. Chris jede se svou snoubenkou Rose do sídla jejich rodičů a chce jen pár dní přežít v jejich společnosti. Jediným zádrhelem se zdá být fakt, že on je černoch a ona běloška. A její rodina má na na farmě černošské služebnictvo.

Ačkoliv by člověk z takto načrtnutého dějství mohl vytušit fyzický thriller (částečně určitě), skrytá podzápletka zabíhá k mystériu – dokonce ji někdo označil i jako scifi. Každopádně je natolik zábavná (nikoliv pro oběti), že se s její existencí váš mozek bude muset zabývat. A přemýšlet u hororu je dneska velmi vzácná věc.

Get Out je navíc silné i v hereckých projevech a atmosféře, která se přeleje z nepříjemných náznaků do krvavého finále. Závěr mě nezklamal, ale vyloženě ani nepřesvědčil. Zrovna tady bych ocenil nechat emoce pěkně dohnít a neuseknout vše tak nějak rychle. Ale po pravdě řečeno, to je tak jedno z mála negativ, které jsem na sobě zaznamenal.

Hodnocení8
Bude z filmu klasika? No, spíš ta instantní. Avšak i tak je Get Out velmi sympatický počin a jeden z vrcholů letošní sezóny. Právem.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 července 2017 v 15:35

    Get Out je další z řady filmů, o kterých jsem dřív, než jsem si jej pustil, slyšel většinou jen samé slova chvály. Samozřejmě nechyběli ani „výkřiky“ typu nejlepší horor roku, fascinující a dech beroucí podívaná, atd. No a já opět půjdu proti proudu, protože tento film mi ničím extra výjimečným nepřišel. Osobně jsem proti míchání ras a mnozí jenž mě znají, mě označují za „kovaného xenofoba“ (ač sám se nepovažuji za nějak zvlášť velkého rasistu), ale tohle se nesluší v rozebírání filmu více rozvádět. I proto jsem se snažil oprostit od všech svých předsudků a film (potažmo samotnou zápletku) si v rámci možností co možná nejvíce užít. Problém ovšem nastal již při prvním seznámení s uhozenou rodinkou bělochů. Retardované dialogy a nepříliš přesvědčivé herecké výkony většiny zúčastněných mi prostě hned ze startu házeli klacky pod nohy. Paradoxně to byl právě představitel hlavního hrdiny Daniel Kaluuya, kdo podal nejlepší výkon ze všech a komu jsem fandil, aby ty pošuky zamordoval co možná nejbrutálnějším způsobem. Přestože je Get Out nejčastěji přirovnáván ke Stepfordským paničkám, tak svou kvalitou k nim má hodně daleko a to na všech frontách. Pár usměvavých laciných hlášek a sexistických narážek totiž ještě neudělají z průměrné zápletky – bomba příběh. Já se tedy ptám, kde je ta parádní a nezapomenutelná atmosféra? Kde je na fascinující zápletka a nezapomenutelné vyvrcholení? Asi jsem se díval na jiný film. Get Out v mých očích není ničím jiným, než průměrným filmem, který se sice snaží šokovat svou „scifi“ pointou, ale vzhledem k tomu, že podobných filmů existuje už několik a mnohem lépe provedených, na něm nic výjimečného nevidím. Snad jen ten „rasismus“ a dobře využité paroží…50%

    Jinak Frenku ona nebyla jeho snoubenka, jen přítelkyně…

Nový komentář