Gatto Nero (1981)


Český název: Černá kočka
Režie: Lucio Fulci
Rok výroby: 1981
Délka: 92 min
Země: Itálie

Hrají:
Patrick Magee … (Professor Robert Miles)
Mimsy Farmer … (Jill Trevers)
David Warbeck … (Inspector Gorley)
Al Cliver … (Sergeant Wilson)
Dagmar Lassander … (Lilian Grayson)
Bruno Corazzari … (Ferguson)
Geoffrey Copleston … (Inspector Flynn)
…a další

 

Záhadné vraždy bez příčiny v malé anglické vesničce. Anglická novinářka a místní detektiv pátrají po neznámém vrahovi, který zabíjí své oběti. Ale všechny důkazy nasvědčují, že vždy na místě vraždy byla vždy kočka a podezření padne na jednoho starého blázna, který má – jak tvrdí – nadpřirozené schopnosti. Nikdo mu nevěří, ale co když je to všechno pravda?

Jedna z nejslavnějších povídek mistra hororů 19. století Edgara Allana Poea, který krom hororů psal i fantasy. A Lucio Fulci? Toho nemusím ani představovat. Nejslavnější italský režisér hororů. Tento režisér vetšinou natáčí horory s obsažením silných gore scén. Trochu sem se bál, protože tento film je spíše duchařského rázu a já myslel, že to nebude nic moc. Jenom slátanina gore s ničým. Ale mýlil sem se a teď vám ho představím trošku pod lupou.

Co se týče filmu celkově, tak je to takový dobrý průměrný snímeček na večer. Mistr Fulci dokázal, že umí natočit i slušný duchařský filmeček. Herecké výkony jsou docela dobré, když ten film uvidíte, zjistíte že ty herce jste nikdy neviděli a pravděpodobně je nikdy už neuvidíte, pokud nejste fanoušci italských hororů. A právě proto nejsou ty výkony tak hrozné, jak jsem se ze začátku bál. Ale určitě se nudit nebudete. Efekty jsou na tu dobu poměrně slušně udělané, ale není to prostě ono. Co o tom říct, když se na hlavní představitelku snese hejno netopýrů, je znatelně poznat, že jsou to netopýři na provázku. Možná vás to rozesměje, což není na škodu.

Hudba je zpracovaná velmi kvalitně, co se týče uslyšíte vynikající orchestr. A co Fulciho pověstné gore scény? Jsou tu nebojte, ale ne v nějak velkém množství, rozhodně nepočítejte s nějakými detailními záběry. Jenom pár mrtvol rozežraných napůl. Celkově ten film hodnotím průměrně a ta černá kočka byla taky vybrána velmi dobře. Je pěkná a má nádhernou srst, teda aspoň na obrazovce. Co vás taky možná dostane jsou upřené pohledy z očí do očí. Například mezi kočkou a její obětí je vynikající oční kontakt a bude vám připadat, že se dívá přímo na vás.

Hodnocení6
Závěr? Vcelku dobrý film podle vynikající literární předlohy, sice ne mistrovsky udělaný ale hození do koše si rozhodně nezaslouží.
60%

Sdílejte článek

  1. SkuciuS 31 října 2010 v 16:47

    Černá kočka od mistra Lucia Fulciho vznikla ve stejném roce jako jeho velké a známé horory – E tu vivrai nel terrore ! L´aldila  a Quella villa accanto al cimitero. Tento (bohužel) podceňovaný horor postrádá Fulciho tradiční gore efekty, proto byl zato odsouzen k ignoraci a znevážení od určitých neobjektivních delikventů. Černá kočka se může chlubit perfektní a zajímavou kamerou, kterou opět držel zkušený a kreativní Sergio Salvati. Problematiku kolem kočky, prostředí a různých situací nádherně podkresluje dokonalá hudba z pera skladatele, kterým není nikdo jiný než Pino Donaggio. Film vládne zneklidňující a nejistou atmosférou. Na scéně se objevil i můj oblíbený herec David Warbeck, který hlavně zazářil ve Fulciho předchozím filmu E tu vivrai nel terrore ! L´aldila. Všeobecná známost toho, že kočky se nedají vycvičit (jak psi)- je zde neuvěřitelně vyvrácena.  Tento film jsem viděl mnohokrát a stále jsem nenašel důvod k nějaké kritice.

Nový komentář