Gathering, The (2002)


Český název: Zjevení
Režie: Brian Gilbert
Rok výroby: 2002
Délka: 92 min
Země: Velká Británie / USA

Hrají:
Christina Ricci … (Cassie Grant)
Ioan Gruffudd … (Dan Blakeley)
Stephen Dillane .. (Simon Kirkman)
Kerry Fox … (Marion Kirkman)
Harry Forrester … (Michael Kirkman)
… a další

 

V městečku Ashbake se koná taneční festival. Pivo teče proudem, opilí spí na zemi. Mladý pár se rozhodne vylézt na kopec. Jen co se dostanou až nahoru, mladík náhle zmizí. Dívka ho začne hledat a spadne do díry. Když se probere a rozsvítí si zapalovačem, zjistí, že se propadla do nějakých starých ruin pod zemí. Její přítel leží o kousek dál napíchnutý na dřevěném kůlu. Policie našla jejich ostatky až za týden. Na místo dorazí profesor Kirkman a začne zkoumat podivné ruiny v podzemí. Tou dobou se k městečku blíží mladá dívka jménem Cassie. Je však na silnici sražena autem a převezena do nemocnice. Tou nepozornou řidičkou byla Marion Kirkmanová.  Když propustí Cassie z nemocnice, vezme ji Marion k sobě domů a seznámí ji se svými nevlastními dětmi Michaelem a Emmou. Cassie se u rodiny na čas zabydlí a začne se starat o děti. V noci mívá podivné předtuchy či halucinace, jak chcete, a trpí ztrátou paměti. Při procházkách v městečku začne potkávat divné lidi, o kterých si myslí, že je už někde viděla. Mezitím profesor Kirkman zjišťuje, že obličeje vytesané v ruinách patří tzv. lidem, kteří se dívali na ukřižování Krista – pozorovatelům, kteří byli prokleti za svou zvědavost. Na dochovaných fotografiích a videích různých novodobých pohrom se tyto postavy objevují znovu. Jsou to vlastně diváci, kteří se dívají na smrt druhých a teď jsou tady v tomto městečku. Je tedy jasné,že se něco chystá…

Náboženská tematika ve filmech mi sice není zrovna dvakrát po chuti, ale občas se v kombinaci s hororovým žánrem dočkám i příjemného překvapení. Zjevení je i přes nepříliš velké divácké ohlasy jedním z nich. Je mi však jasné, že děj filmu nemusí sednout každému. Zaujala mě však na něm především jeho mysteriózní atmosféra a výkon Christiny Ricci. Už to dávno není ta zlobivá holka s uhrančivým pohledem z The Addams Family, ale její herecké nadání se nikterak nezhoršilo. Jen mě trošku mrzelo, že samotná pointa vám dojde až příliš brzy.

Naštěstí se tu dočkáme dostatečného počtu dramatických okamžiků a několika slibných scenáristických kliček, které vás alespoň v rámci možností drží v napětí, jakže to celé dopadne. Od duchařiny bych však očekával větší dávku lekacích scén. Jakmile však dojde ke spuštění vrahovy touze pomstě, příznivci hororového žánru si rozhodně přijdou na své. Nečekejte však žádné krvavé lázně, přestože se tu krví zas až tolik nešetřilo. Mnohem důležitější pro samotný film však byla samotná “biblická podstata” a oni pozorovatelé.

Tady bych se však lehce pozastavil nad samotným scénáristou, který mohl mnohem více rozvinout tyto postavy a mnohem později vyzradit již zmíněnou hlavní pointu filmu. Na můj vkus to udělal až moc okatě, čímž nás připravil o závěrečné “šokující” rozuzlení. Zjednodušeně nedokázal z toho vymáčknout veškerý potenciál, který nám tento námět nabízel. Přece jenom chlápek s brokovnicí tu klidně mohl hrát druhé housle.

Hodnocení6
V konečném zúčtování tak tento film nabízí několik zvratů a zajímavých odhalení. Ovšem dalo se z toho vyždímat mnohem více. Navíc ten konec je trochu divný, ale zážitek z předešlých devadesáti minut vám naštěstí nezkazí. Christina Ricci zahrála skvěle a i ostatní herci si vedli v rámci svých možností dobře.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář