Frozen (2010)


Český název: Frozen
Režie: Adam Green
Rok výroby: 2010
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Emma Bell … (Parker O’Neil)
Shawn Ashmore … (Joe Lynch)
Kevin Zegers … (Dan Walker)
Ed Ackerman … (Jason)
Rileah Vanderbilt … (Shannon)
… a další

Rok 2010 nenabídnul příliš velké množství originálních hororů. O to příjemnější je překvapení, když se tu a tam vyskytne perlička, která přináší téma, jenž po hororovém zpracování přímo touží a nabízí hercům i tvůrcům, řádně si za nízký rozpočet vyhrát.

Děj
Dva kamarádi a jedna dívčina si vyrazí na hory pořádně si užít sníh. Z finančních problémů vymyslí malý podfuk na obsluhu lanovky. Nastává klasické seznámení s hrdiny, které probíhá až do večera – tedy takových dvacet minut. Vše se mění ve chvíli, kdy se naše ústřední trojce vydává jako poslední na lanovce k vrcholu. Obsluha však na ně zapomene a pro blížící se bouři ukončuje provoz. Lanovka zastavuje, světla se vypínají. Hlavním hrdinům postupně dochází, do jaké situace se to vlastně dostali. Naštvání střídá strach. Je totiž pátek a lanová dráha se opět rozeběhne až v pondělí. To netuší, že se po lesích pohybuje nebezpečí srovnatelné s mrazem, který se k nim blíží.

Hodnocení
Úvodem si řekněme, že k tomuto filmu je dobré přistupovat s ne příliš velkým očekáváním. Zde totiž dvojnásobně platí, že velké očekávání rovná se zklamání.

Režie tohoto filmu připadla nepříliš známému Adamu Greenovi. Ten si zde navíc zahraje epizodní roli, obsluhy lanovky. Co můžeme o tomto člověku říci? Vlastně skoro vůbec nic. Jeho filmy díru do světa zatím neudělaly a v hororovém žánru se ukázal poprvé s filmem Hatchet (s Joelem Moorem a Robertem Englundem). Jak tedy přispělo jeho vedení na finální podobu Frozen?

 Na tuto otázku musím odpovědět, že pozitivně. Již v úvodu jsem naznačil, že Frozen je svým způsobem originální. A to konkrétně myšlenkou: nechat trojici zavěšenou vysoko nad zemí, s jejich vlastním strachem jako hlavním záporákem, který je chce postupně zničit. Avšak jak film postupuje více a více kupředu, je vám jasné, že ona originalita se vytrácí ve změti nápadů a dialogů, kterými si filmaři vyplňovali hluchá místa. Nejsou to nápady rozhodně špatné. Jen při většině z nich budete mít onen známý pocit, že už jste to někde jinde viděli.

 To se dostávám k hercům a hereckým výkonům. Ty zde hrají klíčovou roli. A jak platilo u neznámého režiséra, tak to samé platí i o hercích. Krom pár filmů či seriálů jsme o nich moc neslyšeli. Nepatří ke hvězdám a vysoko rozpočtový film by se s jejich jmény v upoutávce určitě nechlubil. O to větší je překvapení, že herecké trio skutečně hrát umí a skrze sebe dokáže na diváka přenést bolest, strach, beznaděj i smutek. Poslední bod berte trochu s rezervou, neboť na ten ve scénáři nezůstalo místo – ač možná mělo.

Hudba dokáže podkreslit celé hororové vyznění, avšak za nadprůměrnou ji ani zdaleka nepovažuji.

Co se střihu a kamery týče, nečeká vás nic, co by vás v tomto ohledu přišpendlilo do sedadel, nebo rozzuřilo do ruda. Jde jasně vidět, že cílem filmu je nahnat vám strach z lanovky a ne ukazovat dech beroucí záběry.

 Pokud se mě zeptáte, co je na tomto filmu ze všeho nejlepší, odpovím, že atmosféra. Ta je zde vykreslena tak temně, strašidelně a beznadějně, že jsem to viděl jen u mála hororů, které tento rok přišly do kin. Celou dobu sledování jsem s napětím čekal, odkud nebo od koho přijde další rána, která ještě více pohřbí již tak nízkou šanci na záchranu.

Závěrem k hodnocení mi zbývá vyřknout největší zápor celého filmu. Tím bezpochyby je jednoduchost námětu. Scénář ve snaze natáhnout film na devadesát minut (však sezení kdesi ve větru se dá natočit v pohodě za pět minut) přidával a přidával nápady k řešení, až nad tím ztratil kontrolu. Na konci už proto pomalu zvedáte hodinky k očím, aby jste věděli za jak dlouho nastává konec. Naštěstí je vše ukončeno dřív, než může dojít k nějakému maléru.

Hodnocení8
Frozen vás na chvíli vezme do ledové říše strachu. Spoutá vás a nějaký čas nepustí. Jedná se prostě o horor, který dokáže vyděsit i zaujmout. A nevadí mu ani fakt, že je nízkorozpočtový a ke konci si už budete připadat jako v mírně ohrané písničce. Dávám...
80%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 30 října 2011 v 13:44

  Stupidní chování postav je módním doplňkem většiny
  filmů (nejen co se hororového žánru týče), takže ani tady mě to moc
  nepřekvapovalo. Popravdě jsem od toho zrovna moc neočekával, ale filmy
  odehrávající se v zimě, na horách, zasněžených lesích mě vždycky lákají.
  Tvůrci se snažili seč mohli navodit opravdu stísněnou atmosféru, plnou strachu
  (tu prožívaly jen samy postavy), napětí (to se zde skutečně párkrát objevilo), ale
  nefungovalo to moc dlouho. Zbytečně zdlouhavé rozhovory „o ničem“ měli za úkol
  jediné a to natahovat děj co to jen šlo. Asi nejvíc mě zklamaly scény, kdy jsem
  chtěl za každou cenu vidět vlky v akci, ale ono nic…. Do očí bijící
  blbosti a debilní rozhodování hlavní trojice však dokážu do jisté míry
  odpustit, protože sám nevím jak bych se v jejich situaci zachoval. V konečném
  hodnocení to vidím na lehce průměrný thriller, který sice není ztrátou času,
  ale do svého TOP si jej určitě nezařadím.60%
   

 2. davena27 19 dubna 2011 v 18:26

  Jak jen shrnouti tento počin jež má býti survival hororem?Krátce a stručně.Parta mladých a neklidných se chtěla bavit.Bágly,lyže a alou na hory.Ale ouva lanovka its dead.A tak sedí a sedí a sedí až si vysedí vlka.Oni na vlka,no a vlk na ně.Toť vše.Chvílemi jsem zoufale očekával že se alespoň na obrazovce objeví děda Mráz, a všechny ty absolutně nesympatické herce umlátí berlou mrazilkou.Tomuto filmu už jen  chybělo  duo Kotek a Mádl.Celkový verdikt 20% a to za zlomené holeně.

 3. tomtnt 22 ledna 2011 v 07:44

   sorry ale tohle jsem nevydychal.kazdy kdo se umi o sebe jen trosicku postarat, naztopak clovek co sledoval Man vs Wild by se z toho dostal jak nic.

  1] skakat z tehle vysky s natazenyma nohama? Dobry joke

  2] splhat po lane timhle zpusobem? ne…tohle by me teda nenapadlo si takhle lehce unavit ruce

  3] nechat si primrznout ruku? OMG!!!

  4] odtrhavat primrzlou ruku….ne to jsem se uz smal…

  5] pocurat se do obleceni v zime…kdyby to radej pouzila na bod 4]

  meli tam tolik lan a popruhu ze mohli relativne bezpecne neco delat. Jen samotna sedacka jich na sobe v tom fiulmu mela tak 3 metry pokud to clovek sluduje pozorne. Jako atmosfera by byla dobra, kdyby to nebyl film kteremu nejde verit vubec nic. Myslim ze takto by se choval jen naprosty retard jak ti herci v tom filmu…vetsi blbost jsem nevidel. uagh…jeste ted se klepu co to bylo za hruzu…atmosfera kdyz si odmyslim tu stupiditu 80%, ale kdyz se nad tim clovek zamysli tak celkove hodnoceni 2% Nejhorsi je, ze neslo o komedii…

 4. Zapomenutý 29 listopadu 2010 v 11:05

   Při vzpomínce na tento film mě jímá absolutní hrůza a né ta hrůza která by mě u hororu jímat měla. Na Frozen sem se poměrně těšil, protože sem podobným *survival thrillerům* nakloněn – o to větší bylo moje zklamání z této naprosté filmové hrůzy. Herecké výkony byly asi odpovídající nezkušenosti obsazených herců, mnohem více mě ale odpuzuje fakt, že za celou dobu trvání tohohle céčka mě ani jedna postava nezaujala, což považuji za stěžejní faktor který by mi dovolil si film více vychutnat. Atmosféra nulová žádná. Přitroublé rozhovory o ničem ředící cokoli čemu by se dalo říkat napětí a dlouhé pasáže u kterých sem si říkal jen – tak už chcípněte ať můžu jít spát a nemusím se cítit jako měkoň, že sem tyhle muka nevydržel až do konce. Absolutně nechápu hodnocení 80 procent. Viděl sem několik filmů založených na úzkosti z nemožnosti pohybu, ztracenosti, nebo ohrožování divokými zvířaty. Všechny byly lepší než frozen, nehráli si na horory a přesto bych jim nedal víc jak 70 procent. Tohle je za dvacet kvůli hezké holce.

Nový komentář