Frontiere(s) (2007)


Český název: Hranice smrti
Režie: Xavier Gens
Rok výroby: 2007
Délka: 108 min
Země: Francie / Švýcarsko

Hrají:
Karina Testa … (Yasmine)
Aurélien Wiik … (Alex)
Patrick Ligardes … (Karl)
Jean-Pierre Jorris … (Le Von Geisler)
Samuel Le Bihan … (Goetz)
…a další

 

Ve Francii se schyluje k předčasným volbám. Skupiny extrémistů zapalují auta, obchody a svádí pouliční boje s policií. Yasmine, těhotná dívka, utíká se svým zraněným bratrem do úkrytu před zápalnými láhvemi. V úkrytu čeká na svého přítele Alexe, bratra Farida a kamaráda Toma. Když se konečně všichni sejdou, rozhodnou se zmizet ze země. Farid a Tom odjíždí napřed k Holandským hranicím s kupou peněz. Yasmine a Alex odvezou zraněného Samiho do nemocnice.

Farid a Tom se rozhodnou, že si udělají odpočinek a tak zamíří hledat nějakou ubytovnu. Narazí na velkou usedlost rodiny Geislerových. Místní rodinka je ,,trochu‘‘ divná, ale mladíky ubytuje. Alex s Yasmine obdrží SMSku a tak se rychle blíží k místu, kde odpočívají jejich kamarádi.

Z rodiny Geislerových se vyklube fanatická nacistická rodinka a pro skupinu mladých lidí začíná boj o holý život. Brzo poznají, že bylo lepší dělat výtržnosti v ulicích Paříže, než se dostat do rukou těchto maniaků.

Hodnocení
Režisér Gens se zřejmě inspiroval scénářem u filmů Hostel a Texaský masakr motorovou pilou. Máme tady další vyvraždovačku mladých lidí skupinou nelítostných maniaků. Scény byly přesto dost nápadité a ti z vás, kteří mají rádi litry krve a mučící scény, si přijdou na své.

Jedna z mála věcí jenž se dá filmu vytknout je, že se toho hodně odehrává ve tmě a nejde toho moc vidět. Jinak se ale podařilo navodit tajemnou až klaustrofobickou atmosféru a jedna napínavá scéna střídá druhou. Herecké výkony jsou dobré, ale nejde si občas nevšimnout naivity hlavních postav.

Režisér Gens natáčí ve Francii spíše reklamy pro místní televize, ale podařil se mu natočit i další známý film Hitman (podle herní předlohy). Je mu ale často vytýkáno kopírování různých scén z jiných filmů. Takže pokud chce mít tento nadějný režisér větší úspěch a oblibu u diváků, měl by začít být více originální.

 

Hodnocení6
Mně osobně se tenhle film celkem líbil. Sice nedosahuje takových kvalit jako Hostel nebo Texaský masakr, ale rozhodně patří k lepšímu průměru. Je to jeden z mála francouzských filmů, který jsem viděl a určitě je navíc, než jen na jedno shlédnutí. Diváci ho budou hodnotit různě, ale já bych ho dal do rozmezí 50-70%. Jak už je mým zvykem volím čistý střed a konečný verdikt je...
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 6 května 2010 v 12:05

    Francouzská odpověď na Texaský masakr motorovou pilou? Není to z Texasu, není to motorovou pilou, ale masakr to teda je a tahle rodinka v tom jede trochu ve velkým. Trochu je z toho cítit i Hory mají oči a ta akční přestřelka ke konci mi tam vůbec neseděla. A kvůli té scéně hned na začátku filmu je jasné, kdo to přežije (závažná chyba!!!!!!). Ale jo, docela dobře zvládnuté již provařené téma.

  2. Dawee 16 října 2008 v 20:16

     Když to tak zhrnu kolem a kolem, je to vskutku velmi kreativní dílo, které sice kopíruje všechny známé vyvražďovačky, ale dokáže to pojmout tak elegantně, že je to zcela originální. Krom toho spousta krve a uřezávajících končetin a dalšíh lahůdek mi opravdu chybělo. Dlouho jsem na takový film čekal a konečně jsem se dočkal. 80%.

Nový komentář