From Hell (2001)


Český název: Z pekla
Režie: Albert Hughes, Allen Hughes
Rok výroby: 2001
Délka: 122 min
Země: USA

Hrají:
Johnny Depp … (Inspector Frederick Abberline)
Heather Graham … (Mary Kelly)
Ian Holm … (Sir William Gull)
Robbie Coltrane … (Sergeant Peter Godley)
Ian Richardson … (Sir Charles Warren)
Jason Flemyng … (Netley, the Coachman)
Katrin Cartlidge … (Dark Annie Chapman)
Terence Harvey … (Benjamin ‘Ben’ Kidney)
…a další

 

Londýn, 1888. Ve křivolakých temných uličkách starého města je nalezeno tělo mrtvé prostitutky, jenž byla zavražděna neobvykle brutálním způsobem. K případu je povolán mladý talentovaný inspektor Fred Abberline (Depp), jenž prý vídá řešení svých případů ve snech a který tráví svůj život popíjením absinthu a kouřením opia. Vražd přibývá a Abberline zjišťuje, že zájem Rozparovače je soustředěn na pětici kamarádek – prostitutek, které vrah postupně likviduje. Inspektor se při snaze odhalit důvod tohoto zájmu s jednou z nich velmi sblíží. Záhy ho čeká zjištění, že proti němu nestojí jen samotný Rozparovač ale i velmi vysoce postavené osoby královského imperia. Kdo a co všechno tedy mohlo stát za vraždami legendárního Jacka? Svou verzi nám přináší velmi působivý americký snímek.

Velkou zbraní tohoto snímku, na kterou tvůrci bezesporu sázeli ze všeho nejvíc, je ponurá atmosféra starého Londýna (pomineme-li přitažlivost legendy samotného Jacka). Temné křivolaké uličky plné špinavých alkoholiků, pasáků a samozřejmě prostitutek. A na to vše shlíží staré respekt budící kamené budovy. Taková atmosféra je velmi dobrým hřištěm pro start kvalitního hororu a nebo alespoň thrileru s hororovými prvky.

Děj je velmi svižný. Nechybí napětí ani krvavé scény, které se pro větší efektivnost skládají z rychlých krátkých střihů. Přiznávám však, že to může působit místy i rušivě.

Dostáváme se k hereckým výkonům. Depp je dobrý, opravdu dobrý. Nicméně místy je z něj cítit určitý chlad. Nevím, zda to byla jakasi strategie, jak vystihnout strohého podivínského anglického inspektora, ale chvílemi to může působit, jako by se Depp při natáčení nudil. To je tak, když posuzejeme výkon profesionálního herce, od kterého se hodně čeká. Mistrovi obstojně sekudnuje skotský herec Robbie Coltrane. Role svérázného Deppova partnera mu celkem sedí. Za zmínku stojí ještě výkon Iana Holma, který si zahraje dvorního lékaře královské rodiny, jenž Deppovi pomáhá při vyšetřování odbornými radami.

Co vytknout? Nejrušivějším elementem byla pro mě nechybějící milostná zápletka mezi Johny Deppem a Heather Grahamovou. Chápu, že chlapci z Hollywoodu se zkrátka bez sekundární romantiky nemohou obejít (snad aby přilákali do kin tu část něžného pohlaví, která normálně hororové filmy moc nenavštěvuje), zde se mi ale zdá, že to přeci jen krapet přepískli.

Nabízí se rovněž srovnání s ostatními filmy zabývající se danou tematikou. Sám jsem viděl jen jeden, který by stál za zmínku. Jde o anglickou verzi Jack The Ripper z roku 1988 s Michaelem Cainem. Tento snímek však těžko můžeme zařadit mezi horory. Je to spíše velmi dobře laděná napínavá detektivka, která se na rozdíl od From Hell více drží faktů a zcela fiktivní je jen závěr, tedy odhalení identity Jacka Rozparovače. Historickou neúplnost však jen stěží můžeme hororu vyčíst jako zápor.

Ještě před vynesením verdiktu se sluší poznamenat, že velká část filmu byla natáčena v České republice, konkrétně mimo jiné filmaři využili prostory zámku ve středočekém Mníšku pod Brdy. To jen tak na okraj.

 

Hodnocení8
Závěrem tedy lze říci, že From Hell je až na nezbytnou naivní romantiku povedený snímek a zaslouží si dobré ohodnocení. Není to nejlepší film Johnyho Deppa a není to vyloženě matador ve své třídě, přesto však dokáže případnému divákovi zpříjemnit odpoledne či večer.
80%

Sdílejte článek

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Erinka 11 února 2009 v 10:31

  Já tomuto filmu nemám co vytknout, pro mě nejhezčí zpracování Jacka Rozparovače, které dávalo i smysl a takhle se to mohlo stát…   A myslím, že milostná zápletka zde neplní roli románu, ale stylové doplnění filmu, který je již dosti sám svou atmosférou zatuchlý, potemnělý, posmutnělý a troška romantiky mu rozhodně neuškodila. Pro mě jednoznačně 100%

 2. DonMartinez 30 března 2008 v 21:26

  4daniel: nejodlám se rozčilovat, takže no comment
  4zbynek smejkal: díky moc za reakci na daniela i na moji rezenzi
  4zaba88: stejný problém jsem měl s filmem Silent Hill… co se From Hell týče, můžu jen doporučit: Je to napínavý, mírně erotický a hlavně neodcházej před koncem, ten je úplně nejlepší
  4Solo: Díky
  4Godfather: Přesně tak, kmotře

 3. zbynek smejkal 29 března 2008 v 15:29

  Daniel: A můžu se tě zeptat co je pro tebe horor? Jseš určitě další konzument série SAW. Znám takový lidi co viděly nějakej  díl téhle série a pak nepovažovala nic jiného za horor. A jses asi dost blbej kdyz nepoznás romantickej film. Jdi se podívat na filmy typu Zamilovaný Sheakspere a Nothing hill. A pak koukni na tenhle film, jo?

Nový komentář