From Dusk Till Dawn (1996)


Český název: Od soumraku do úsvitu
Režie: Robert Rodriguez
Rok výroby: 1996
Délka: 108 min
Země: USA

Hrají:
Harvey Keitel … (Jacob Fuller)
George Clooney … (Seth Gecko)
Quentin Tarantino … (Richard Gecko)
Juliette Lewis … (Kate Fuller)
Ernest Liu … (Scott Fuller)
Danny Trejo … (Razor Charlie)
Tom Savini … (Sex Machine)
Salma Hayek … (Santanico Pandemonium)
…a další

 

Dva bráchové Seth a Richard vyloupili banku, zastřelili několik policistů a odjíždějí ze země, aby se vyhnuli vezění. Musí do Mexika, kde mají dohodnutou schůzku s člověkem, který je na nějáký čas ukryje před světem. Cestou si vezmou jako rukojmí rodinu, aby je dostali do Mexika. Nakonec se to povede a oni přijedou na určité místo, konkrétně do jednoho baru. Ale postupem času zjistí, že v baru není všechno tak úplně v pořádku. Místní pracovníci totiž pracují výhradně od soumraku do úsvitu a rádi si pochutnávají na svých hostech. Je to banda upírů, kteří se nezastaví před ničím. Dostanou se z toho všichni se zdravou kůží nebo skončí jako krmení pro nenasytné vampíry?

Snímek od dvou věhlasně známých režisérů. Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze. Každý sám umí vytvořit dokonalé dílo, ale spolu dokážou vytvořit klenot filmografie. Tento snímek vám vůbec nemusí příjít jako horor. Pravda, jako horor se skutečně moc netváří až do doby, než všichni hlavní představitelé vstoupí do baru. To je potom odstartována děsivá řež a film začne nabírat ty správné obrátky a vás čeká velmi vzrušující a místy i nechutná akce plná střelby a neobvyklých předmětů k usmrcování upírů.

Musím říct že Rodriguez jako režisér nezklamal. Jeho skvělý talent na filmy je vidět v každém jeho filmu, ať už si pustíte Desperada nebo Spy Kids. Herecké obsazení je vybráno velmi pečlivě. Do role dvou bratrů se dostal George Clooney, což je dnes velice populární herec a samotný Quentin Tarantino. V dalších rolích uvidíte herce pro Rodrigueze typické. Například Danny Trejo, jenž hraje jak jinak než záporáka nebo třeba Tom Savini. K hudbě notno dodat, že je na místě a skvěle zvolená. Pár songů jste už určitě někde slyšeli, to já taky, ale bohužel vám neřeknu od koho jsou či kdo je zpívá. Je to dosti silná hudba rockového až metalového typu.

Efekty použité ve filmu jsou jak na tu dobu dosti dobré, upíři jsou trošku nově pojati a gore scény, které ve filmu uvidíte vám mohou mírně zvednout žaludek. Přesto je zde několik vcelku vtipných scén, při nichž se smát můžete, ale nejspíš nebudete. Například, když Jacob prorazí hlaveň brokovnice břichem jednoho upíra a začne sestřelovat další a přitom je upír neustále na brokovnici nabodlý. Dá se říct, že je to srandovní, ale jak pro koho no. Každý má ten humor trošku jiný. Na scénáři se tu podílel i Tarantino, takže tu můžete spozorovat pro něj typické dialogy, které dodávají filmu skvělou šťávu.

Hodnocení9
Film je to dosti dobrý, ne-li jeden z těch nejlepších co tahleta dvojice udělala. Má to dojem sušně rozjetého akčínoh filmu, který se během sekundy změní na horor, který se vzápětí rozjede do skvělých obrátek. Trošku nudnější začátek, ale jinak film na mě udělal dobrý dojem po všech stránkách. Nedám ze zaujatosti 100% a pokusím se být objektivní. Já osobně ho vidím tak na 90%, což je podle mě dostatečné hodnocení.
90%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. hoperoad 24 ledna 2010 v 14:17

  Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ale víc se tam nasměju, než bych se bála, což mi vůbec nevadí, to jenom tak podotýkám je to spíš taková akční hororová komedie, perfektně nadabováno do češtiny, perfektní herecké obsazení, prostě na sto procent povedenej film!! ještě se zatím nestalo, aby mě Quentin Tarantino zklamal…

 2. Solo 26 prosince 2009 v 11:10

   Musím říct, že začátek mě bavil víc, než konečný upíří mejdan. Film
  staví především na skvělém výkonu Clooneyho a parádní hudbě. Samotné
  hlášky jenž ve filmu zazní jsou sice hodně laciné, ale docela jsem se u
  nich zasmál a tudíž je hodnotím spíše kladně. Zatímco první polovina
  filmu je spíše akční gangsterka, tak potom se to zvrhne v upíří
  komedii. Masky upírů nic moc, ale všechno zachraňuje nádherná Salma a
  její svůdný tanec. Rád bych okusil její podávání chlastu. Škoda jen, že
  si tam zahrála jen chvilku. Bonusem byl potom vystřelovací revolver…

 3. Frenk 29 října 2009 v 15:13

  V první půlce se film tváří jako skvělý akční nátěr braný s nadhledem, od vstupu do baru se film mění na upírskou řežbu, která však vypadá dost amatérsky a bavit se při ní budete jen zřídka. Ten, kdo zná Rodriguezův a Tarantinův styl – dovolím si tvrdit, že se pořád opakujou, teda hlavně Quentin – čeká leda tak průměrná show. 50 %

  P.S.: Jednu z větších rolí tu hraje sám, Tarantino… Bože, obvykle nehodnotím vzhled chlapů, ale to je tak odpornej, hnusnej a patolízalskej chlap, že bych chtěl opravdu vidět jeho partnerku (jestli teda nějakou má). Pro mne osobně jeden z nejodpornějších chlapů Hollywoodu (nic proti jeho filmům). Brrrr…   

 4. zbynek smejkal 5 října 2008 v 20:05

  Beonica: No on filmy vykráda. Nýbrz pracoval v pujcovne(jak s obycejnýma filmama tak s pornem). A má vsechno totálne nasprtaný. Nejcasteji se nechává inspirovat kung-fu filmama. Treba v Kill billovi mela Nevesta oblek který mel Bruce Lee v nekolika filmech. A takhle by se mohlo pokracovat do nekonecna. Ale jako rezisér je dokonalej. Gauneri, Pulp fiction, Jackie Brown jsou dokonalý filmy jen skoda Death proof kterej je jeho asi nejslabsí film.

 5. beonica 1 června 2008 v 02:04

  Myslím, že recenzi zbytečně natahuješ. Pak se ti stane, že některá slova nepoužiješ úplně správně (“Má to -dojem- sušně rozjetého akčínoh filmu”) nebo se ti povedou hlášky typu “George Clooney, což je dnes velice populární herec”.

  Já jsem se dlouho snažila Tarantinovy scénáře i filmy pochopit, ale pořád se mi zdá, že někoho vykrádá. Tohle mi, alespoň dle tvého popisu, trochu připomíná Petera Jacksona konce 80. a počátku 90. let… Ale možná mu dám díky tvé recenzi ještě šanci.

Nový komentář