Frighteners (1996)


Český název: Přízraky
Režie: Peter Jackson
Rok výroby: 1996
Délka: 110 min
Země: Nový Zéland / USA

Hrají:
Michael J. Fox … (Frank Bannister)
Trini Alvarado … (Dr. Lucy Lynskey)
Peter Dobson … (Ray Lynskey)
John Astin … (Judge)
Jeffrey Combs … (Milton Dammers)
Dee Wallace … (Patricia Ann Bradley)
Jake Busey … (Johnny Charles Bartlett)
Chi McBride … (Cyrus)
…a další

 

Ještě, než Peter Jackson natočil slavnou trilogii o hobitech a jejich útrapách s prstenem moci, byl znám spíše jako režisér nezávislých snímků, jako jsou Braindead a nebo Bad Taste. Já se vám teď pokusím přiblížit jeho poslední film, před tím, než se stal celosvětově uznávaným režisérem.

Přízraky jsou prvním Jacksonovým hollywoodským filmem. Původně však měli být jen epizodou do seriálu Příběhy ze záhrobí. Robert Zemeckis, v té době už známý hollywoodský režisér (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump,…), nejdřív požádal Petera o napsání jedné epizody. Ten spolu s manželkou Fran vytvořil povídku, která se nakonec Robertovi líbila natolik, že vznikl celovečerní film, produkovaný právě Zemeckisem.

Natáčelo se opět na Novém Zélandu, jak již bývá ostatně Peterovým zvykem. Přízraky nebyly kritikou přijaty nijak dobře a v kinech se také se závratným úspěchem nepotkali. Nic to ovšem nemění na tom, že si nakonec mezi lidmi své fanoušky našli.

Frank Bannister je životem unavený člověk. Před několika lety mu za nejasných okolností zemřela po autonehodě manželka. Od té doby má schopnost komunikovat se záhrobím. Tento „šestý smysl“ se stal jeho prací (zabývá se výzkumem psychoaktivit), kterou mu zajišťuje dvojice zpřátelených duchů. Poslední dobou však ve městě dochází k podivným úmrtím na selhání srdce a zdá se, že jediným kdo tohle všechno může zastavit je Frank, který ví kdo bude další. Jenže ne všichni mu věří, že lidi zabíjí jakýsi přízrak.

Jackson nám výborně v první půlce vykreslí všechny postavy, které nás budou provázet po zbytek filmu. Tam se bohužel trošku zadrhává přímočarostí děje, naštěstí to vše vynahrazuje vtipem, nebo momenty vykrádajícími ostatní filmy, např: Duch, Full Metal Jacket a Krotitele duchů.

Sázkou na jistotu byla volba Dannyho Elfmana, ústředního to skladatele dřívější Burtonovi tvorby, který zajistil snímku mrazivý a hororový hudební doprovod – tak, jak jsme u něho již zvyklí.

Speciální efekty jsou ovlivněny daným žánrem, pod kterým tento film vystupuje a to – hororová komedie (ale to neznamená, že efekty nejsou kvalitní). V tomto filmu nejde o to, diváka vylekat, nebo mu ukazovat všelijaké způsoby, jak useknout co nejefektivněji ruku. Tady jde v první řadě o komediálně laděnou zábavu a v další až teprve o hororovou, která je podpořena i hutnější atmosférou. Duchové jsou zde vyobrazení jako namodřale průhledné postavy. A pokud už sami o sobě nevypadají komicky, tak svým jednáním vtipné situace aspoň přivolávají. Výjimku snad jen tvoří hlavní přízrak, s kterým přichází ona hororová atmosféra a řekl bych, že spoustu kvalitních efektů můžeme přisoudit právě jemu. Katalánský mezinárodní filmový festival udělil za tyto efekty cenu Richardu Taylorovi.

Hlavní role se více než dobře zhostil Michael J. Fox, hvězda trilogie Návrat do budoucnosti. Z dalších, nám asi nejznámějších herců, ve filmu uvidíme Jeffreyho Combse (Re-Animátor), jenž neuvěřitelně zábavně ztvárnil postavu sadomasochistického agenta. Dee Wallace Stone (Critters) si zase zahrála postavu unikající před Jakem Buseyem (Hvězdná pěchota, Stopař 2).

Postavy jsou napsány a zahrány na výbornou, ale nesměl by to být Jackson, kdyby do filmu neprocpal fakt několik výborných hlášek. Takovou největší hláškující postavou je černošský duch Cyrus (Chi McBride).

Sice už to není ten bláznivý Jackson, který stříká krví z useknutých končetin na všechny strany, ale osobně mám za to, že film touto absencí netrpí a při konečném pohledu na věc, mu to dokonce prospívá. Ale zase na druhou stranu se da řící, že tímto filmem Jackson dospěl (což je rozhodně škoda), protože je to jeho první horor po Braindead a hned úplně změnil směr své dočasné hororové tvorby.

Hodnocení8
Ale co je důležité? Z filmu čiší jakási pohoda, díky které jsem schopný se na tento snímek podívat i více, než dvakrát do roka. Pro mě je to takových 75% s tím, že se film ve svých možnostech určitě blíží k maximu. Bohužel jsem se, asi jako každý, neubránil lehkému zklamání, s ohledem na předchozí režisérovy počiny. Je z toho prostě dost cítit Hollywood.
80%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

  1. Jino 14 června 2010 v 10:14

     snenat3: Nikdo netvrdí, že se u něho budeš schovávat pod peřinou, stejně tak jako u Krotitelů duchů a dalších snímků, co v hororovém žánru mají své jisté místo, i když jejich přednosti tkví někde jinde (např. v žánru komedie) … představ si o kolik by už jen samotný hororový žánr přišel, kdyby zůstal jen v těchto jedněch kolejích a do jiných žánrů by ani nepáchl.

  2. Skypper 14 června 2010 v 09:48

    On taky nikdo netvrdí, že je to horor. V recenzi se jasně píše, že je to hororová komedie a ty sem patří.
    První půlka mě celkem zklamala. Občas mi to vážně připadalo spíš jako Casper a osobně bych přivítal, kdyby byla alespoň o krapítek temnější. Litoval jsem, že není žádná naděje, aby postavy “hláškujicích” duchů” brzo zemřeli (v tom jsem se naštěstí mýlil). Ale v druhé polovině se film pěkně rozjíždí a závěr už byl čistokrevný (i když pořád dost hollywoodsky rodinný) horor
    70 %

  3. snenat3 14 června 2010 v 03:04

    Tak ale toto horor nebol   Jino nehnevaj sa ale toto tu nepatri, nema to tu co robyt teda aspon podla mna ani to nemozem hodnotit ako horor bola to komedia taka hlupost ako horor tomu davam 10% a to som miestami nevedel ci pozeram Caspera alebo horor podla mna toto tu nepatri to tu potom moze byt aj Casper ten je tiez o takych “srandovnych” duchoch mam rad duchariny ale nie hovadiny

  4. Solo 22 října 2009 v 17:19

    Tak další srandovní duchařina je na světě. Je to spíš komedie než
    horor, ale sem určitě patří. Jackson mě docela mile překvapil, že
    netočí jen bitky elfů se skřetama a vše se netočí kolem prstenu a
    Froda. Duchové kteří se zde objevili měli bezesporu lepší hlášky než
    Gimly. Já času s tímhle snímkem určitě nelituju, protože efekty jsou na
    vysoké úrovni, děj má hlavu a patu a hlavně se pořád něco děje a máte
    tak příležitost se pořád smát a nenudit se. 70%

Nový komentář