Fright Night (1985)


Český název: Hrůzná noc
Režie: Tom Holland
Rok výroby: 1985
Délka: 106 min
Země: USA

Hrají:
Chris Sarandon … (Jerry Dandrige)
William Ragsdale … (Charley Brewster)
Amanda Bearse … (Amy Peterson)
Roddy McDowall … (Peter Vincent)
Stephen Geoffreys … (‘Evil’ Ed Thompson)
Jonathan Stark … (Billy Cole)
…a další

 

Hlavní postavou filmu je mladík Charley Brewster, který krom své dívky Amy miluje i noční televizní show Fright Night, jež moderuje hvězda hororových filmů Peter Vincent. Jednoho večera, který opět tráví s Amy v posteli a snaží se s ní mít konečně víc než jen polibky a mazlení, zahlédne scénu, která mu okamžitě nažene hrůzu – z okna svého pokoje vidí dva muže, kteří do vedlejšího domu vnášejí rakev. Rázem je sex zapomenut a veškerý Charleyho zájem se týká právě zahlédnuvší scenérie. Není divu, že Amy naštavně uteče a Charleyho matka jej uklidňuje, že to nic nebylo… Pravda je ovšem jiná. Soused – Jerry Dandrige – je skutečný upír a časem zjistí, že Charley o něm ví víc, než by bylo zdrávo. Nezbývá tedy nic jiného, než mladíka zlikvidovat. Jenže Charley vyhledá pomoc u svého idola – moderátora a herce Petera Vincenta… A tato dvojice se bude muset hodně snažit, protože upír Jerry dostal zálusk na Amy…

Z hereckých představitelů vyniká Roddy McDowall, jehož má Charley za neohroženého zabijáka upírů. Ve skutečnosti je to ale obyčejný herec, který se navíc příšerně bojí a když pomocí svého filmového upírského testu zjistí, že Jerry je skutečně upír, práskne do bot a chce zmizet co nejdál.

William Ragsdale (Charley) je neznámým hercem, který účinkoval zejména v televizních seriálech, ale jeho dívku Amy si můžete pamatovat jako Bundovic sousedku Marcy Rhoades D’Arcy.

Temné zlo je ztělesněno skvělým Chrisem Sarandonem (detektiv Mike Norris z Childs Play). “Jeho” upír Jerry Dandrige není typickým upírem, který odpočívá někde v kobce svého hradu, ale ukazuje se jako obyčejný obyvatel amerického městečka, který dokonce projeví i nevšední vlastnost – když příjde Charleyho poprvé navštívit, tak není jeho cílem zabít, ale pouze důrazně mladíka upozornit, aby jej nechal být a zapomenul na to, co viděl…

Hodnocení5
Ač se film jmenuje Hrůzná noc, příliš hrůzy při jeho sledování neočekávejte, ani se nedočkáte krvavých upírských scén. Režie se snaží diváka v některých úsecích vyděsit, ale moc se to nedaří. Na druhou stranu se zcela jistě příjemně pobavíte.
50%

Sdílejte článek

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Eraserhead 1 ledna 2010 v 10:08

   Peter Vincent, zabiják upírů, se v úvodní televizní scéně moc nepředvede, když ten dřevěný kolík drží opačně – špičkou k sobě :o)))). Fright Night mi dlouho unikal. Ne, že bych se mu vyhýbal, ale nějak jsem ho pořád nemohl sehnat. Ani mi nevadilo to, že je to upířina (v tomto případě ještě dost ucházející), ale hodně mě na to nalákal plakát a povedený soundtrack. Nakonec se zdařilo a ukázalo se, že jsem se po něm zase tak urputně shánět nemusel. Je to trochu nuda, trošku suchý (ale ve své době tomu tak být nemuselo) a zbytečně moc dlouhý, zkrátit to tak o 20 minut, mělo by to mnohem větší švih. Ale má to i dobré stránky – hodně dobré masky a triky (proměna probodnutého Evil Eda je fakt povedená), místy dobrou atmosféru, samozřejmě ten vždy k dobru duch osmdesátých let a Amanda Bearse k tomu. Je radost vidět ji i jinak než Mercy D´Arcyovou ze Ženatého se závazky. Čistý průměr.

 2. sharkamellita 30 března 2008 v 11:53

  no, nevypadá to zle, ale nevim no                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

   

 3. Jino 25 prosince 2007 v 11:45

   No já bych se nebál tomu dát 80%. Protože si myslím, že záměr tvůrců asi nebyl divákovi nahánět hrůzu, ale pobavit ho vtipem a trikama, které nejsou vůbec špatné. Je to takový odlehčený horor vtipnými scénami a Roddym McDowallem, který je perfektní. Mě se tento film velice líbil a myslím si, že nejen mě, ale i ostatním kteří tento film viděli příjemně stopáž Hrůzné noci utekla.

Nový komentář