Friday the 13th: The Final Chapter (1984)


Český název: Pátek třináctého 4
Režisér: Joseph Zito
Rok výroby: 1984
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Kimberly Beck … (Trisha ‘Trish’ Jarvis)
Erich Anderson … (Rob Dier)
Corey Feldman … (Tommy Jarvis)
Barbara Howard … (Sara)
Peter Barton … (Doug)
…a další

 

Buono appetito!

Dějovou linii příběhu lze vcelku trefně přirovnat k pokrmu, jehož součásti sestávájí z hlavních postav příběhu. Základem každého nevegetariánského jídla je jednoznačně maso. Tím je pro nás již typická skupina adolescentů, kteří se přijeli pobavit ke křišťálovému jezeru a jsou tak Jasonovi naservírováni jako na talíři. Přílohou jsou podávány tři knedlíci – tedy tříčlenná rodinka – pro něž je místo na talíři vyhrazeno nedaleko od masa. Aby to vše nebylo tak fádní a suché, nenechá na sebe dlouho čekat pan maestro šéfkuchař Jason, aby líbivý pokrm, jenž jistě potěší oči i chuťové pohárky, podlil královskou porcí hutné červené omáčky.

Steve Minera střídá béčkař

Režijní úloha tentokráte padla na nepříliš známého Josepha Zita – muže, který má nyní na kontě několik nepříliš vydařených filmů. Z dnešního pohledu je velmi těžké srovnávat jej s jeho mnohem úspěšnějším předchůdcem. Zito měl ovšem jednu velkou šanci jak uspět. Popadnout Minerem načrtlou koncepci a držet se jí zuby nechty, co to jen dá.
Má to samozřejmě jistou logiku. Jason si před dvěma lety nasadil hokejovou masku, což mu vyneslo post hororové legendy. Vezmeme-li vpodtaz posavadní vývoj celé serie, je při čtvrtém pokračování příliš brzy pokoušet se uplatnit tvůrčí ambice. Na místě je dát hladovým fanouškům to, po čem dychtí. Toto kriterium Zito chvalitebně splnil.

Jason má protihráče

Jak bylo předznamenáno, Pátek třináctého se s přibývajícími díly neustále vyvíjí. Někam směřuje. Stejně, jako byla zásadní část třetí díky dovršení Jasonova image, přichází i čtvrté pokračování s jistým obahacením celé řady. Jedná se o ten nejvydatnější knedlik, byť jeho proporcionální konstrukce je výrazně menší oproti jeho dvěma kolegům. Oním tajemným knedlíkem je charismatický malý chlapec Tommy. Charakterově jde o profil nikoliv neznámý z jiných žánrových filmů. Zkuste letmo zavzpomínat, kde všude už jste viděli nějakého chlapce, jehož životní vášní se staly hororové příšery a masky. Narychlo se mi vybaví například Kingův Mark z dvakrát zfilmovaného příběhu Prokletí Salemu.

Tommyho zásadovost tedy nevězí v originalitě, ale spíše v tom, že jde o charakter na Pátek natolik komplikovaný, že se s ním setkáme v budoucnu ještě nekolikrát. Zkráceně řečeno se jedná o postavu, která nezemře v tomto ani na začátku dalšího dílu. Vám to nepřipadá převratné?

Něco pro nás, pánové!

Zito se rovněž rozhodl pojistit si pozornost pánské části publika. Zřejmě za předpokladu, že ta dámská už je dosti vyděšená. A tak tu přesvědčil jednu herečku, že koupat se nahá v jezeře v noci obklopena lesem a mlžným oparem, platí za tu nejefektivnější duševní očistu, tu zase jinou, aby pánům zapózovala ve sprše. Nutno dodat, že tyto záběry jistě zalahodí oku i přes fakt, jak stupidní bývají okolnosti, při kterých probíhají.

 

Závěrem mi dovolte lehké pobavení nad podditulem recenzovaného snímku. Nejen ten ale i fakt, že originální název neobsahuje pořadové číslo epizody, napovídá, že čtvrtý pátek mohl být původně plánován i jako poslední. Kdyby tak tehdy autoři věděli…

Hodnocení6
Souhrnně řečeno jde o blištivý střípek v mozaice zvané Friday the 13th, který se dočká ještě řady pokračavatelů. Final Chapter splňuje všechny prvky standartního Pátku včetně tolik milovaných gore scén. Pro fanoušky serie či slasheru je bez debaty povinnou četbou, pro milovníky hororu obecně jistě příjemným zpestřením volného večera. Zklamání čeká snad jen náročné diváky, kteří ve snímcích hledají originalitu či nějaký skrytý vyšší princip.
60%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 1 května 2018 v 19:53

  Nevěřil jsem, že mě to bude bavit i po čtvrté, ale jsem rád, že jsem se mýlil. I tento díl si totiž získal mé sympatie a to úplně stejné, jako předchozí tři díly. Moc nechápu tu kritiku, kterou jsem si o něm na netu přečetl – vždyť tohle byla velmi slušná krvavá podívaná a rozhodně nadprůměrný slasher. Co víc si může divák přát, než pořádnou kupu mrtvol, slušné triky a pěkně nasraného hlavního záporáka. Snad jen dobrou atmosféru a i té se nám tu dostalo. Takže z mé strany určitě spokojenost, o tom žádná… Máme tu další várku čerstvého masa, pěkné děvčata a samozřejmě nesmí chybět i nahota. Takže pánové si určitě přijdou na své. Holky byly atraktivní a většina se nestyděla ukázat své ženské přednosti – což samozřejmě do této série patří úplně stejně jako samotný Jason. A ten se opět činil, jen co je pravda. Nejprve si vychutnal nadrženého patologa i s rajcovní sestřičkou, no a následně vyslyšel „volání domova“. Ještě že to jezero pořád k sobě láká tolik nadržených teenagerů. Jason je však charakter každým coulem. Nejdřív je z dálky jen šmíruje, nechá je i zasouložit si a teprve potom jim dopřeje pěkně bolestivou smrt. Je to „formát“ to se pozná hned… Ačkoliv je tato mašina na zabíjení téměř k nezastavení, vždy se nakonec najde někdo, kdo mu takříkajíc natrhne kšandy. O to víc to pro něj muselo být tentokrát potupné, že to byl malý usmrkanec, jehož zálibou bylo až doteď dělání masek nejrůznějších monster a hororových příšer. Corey Feldman se konečně dostavil na scénu a Tommy Jarvis společně s Jasonem jsou největšími ikonami celé série. Takže jsem rád, že jsem ho konečně „poznal“ – dosud jsem měl tu čest jen v jeho herní (dospělé) podobě. Kromě něj se tu objevilo i několik dalších známějších tváří – samozřejmě hlavně „slizoun“ Crispin Glover – tady až moc velký slušnák. Co se hereckých výkonů týče, tak jsem si vážně nemohl stěžovat. Celkem slušný průměr předvedli téměř všichni zúčastnění – snad jen kromě těch dvojčat – ty ale zase předvedly jiné přednosti, takže se to nakonec vyrovnalo. Co se čtverky týče, i tentokrát jí prostě musím ohodnotit lehce nadprůměrně, protože já se prostě bavil. A to i díky návratu Toma Saviniho a jeho efektům. 70%

 2. JasonVoorhes 19 července 2010 v 12:55

  Tak tenhle díl se mi moc nelíbil, protože mi nepřišel moc děsiví, ani krvaví. Asi třetí nejhorší díl série, hned po Partu 5. Ale myslím, že i když se v závěru přímo před kameru postavil Jason, mělo to skončit tímhle dílem. Byl to takoví tajemný, nedopracovaný konec, což je dobré, ale NE! Ono hned musí být stupidní pokračování! Dávám 40% za krásný konec, který byl v Partu 5 zkažen, a za ty krásné gore scény.

 3. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:19

   V porovnání s trojkou teda žádné zlepšení (spíš to kvalitně má sestupnou tendenci), navíc se začíná vkrádat jistý stereotyp, hlavně co se týče závěrečného odhalování, nalézání a přehlídky většiny zabitých a té jedné mrtvoly prohozené oknem. Prakticky to samé jako trojka, jen se dvěma rozdíly, zde už se začínají objevovat prostoduché až blbé dialogy a přeživší je někdo jinej, než jsme zvyklí.

 4. ZuB103 21 května 2009 v 15:36

   Nazdar lidi tenhle díl se mi scelé série líbil asi nejvíc, moc se mi líbily gore scény obsvláště jak byl Jimbo přišpendlenej na futrech od dveří a Jason ho strhl když honil tu borku mazec, jj a ohledně toho že by tvůrci tento díl plánovaly jako poslední moc nevěřím protože to jak ten malej hošík rozseká Jasona a na konci v nemocnici se tak šibalsky podívá do kamery tak mi to připadá jako kdyby ho zamíšlely jako nadcházejícího Jasona(čistě můj amatérský názor)

 5. Prasoid 7 října 2008 v 20:52

   Nedávali tohle na Nově o pátku 13. pořád dokola? jestli jo, tak jsem to viděl. Teda mám nějak vsugerováno, že čtyřka je v klidu, jen mi to nějak nechce úplně potvrdit. Ale jestli je to jediný díl kde byly pr… ko… tedy dámské vnady, tak jsem to viděl:-D. Není tam scéna jak jsou dva na tom a Jason je propíchne kopím? Nebo v kterém je to dílu?

Nový komentář