Friday the 13th Part VII: The New Blood (1988)


Český název: Pátek třináctého 7 / Pátek třináctého 7: Nová krev
Režie: John Carl Buechler
Rok výroby: 1988
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Kane Hodder … (Jason Voorhees)
Lar Park-Lincoln … (Tina Shepard)
Susan Jennifer Sullivan … (Melissa)
Kevin Spirtas … (Nick)
Terry Kiser … (Dr. Crews)
Susan Blu … (Mrs. Amanda Shepard)
Heidi Kozak … (Sandra)
…a další

 

Jason je opět zde. Tentokrát ale nebude mít svůj díl krve jen tak zadarmo. Nebude masakrovat tak jako dřív, protože před ním stojí jedna velmi zvláštní dívka.

Ze začátku se opět seznámíme s legendou o Jasonovi Voorheesovi. Samozřejmě jak se utopil a jak vraždí u jezera Crystal Lake. Ale tentokrát je proti němu dívka, která v mládí utrpěla šok. Jako malá zabila svoji myšlenkou svého tátu. Jde o telekinezi. K jezeru Crystal Lake jede za odpočinkem i vyšetřením. Doktor, který ji ale měl původně pomoci, ji využívá. A při jedné léčbě uteče k jezeru a svoji myšlenkou probudí Jasona opět k životu. A Jason může nasekat svojí porci masa…

Musím uznat, že jako prvotní myšlenka to vypadá zajímavě, ale není to tak docela dotažené. Čekal jsem jatka, ale dostal se mi průměr. Vždy to vypadá, jako že Jason někoho masakruje, a nakonec se kamera otočí a není nic vidět. Tina také bohužel není nijak extra dobrá. Například jejího kamaráda chce Jason zabít a ona se zmůže jen na “NO!” a na reakci se zmůže až po několika vteřinách.

Tím vlastně narážím i na nelogičnost ostatních herců. Jason sice nemusí vůbec uvažovat, je to vraždící mašina, ale ostatní postavy dělají strašně moc chyb, které mě celkem dost unavovaly a štvaly. Samotní herci nehráli zrovna moc přesvědčivě. Jedna herečka (Lar Park-Lincoln) přehrávala o 106. Nevěřil jsem jí ani to, že umírala pod Jasonovou mačetou:-). S ostatními herci to také není nic moc. Najdeme zde pár známých tváří, jako třeba Kanea Hoddera, který dělal v hodně filmech kaskadéra a roli Jasona si zahrál ještě v několika Pátcích. Poté tu je zmiňovaná Lar Park-Lincoln, kterou znám jen z House 2. Jakožto nejznámější herec je asi William Butler, který hrál v Leatherface a Sleepers (pozn: můj oblíbený film).

Režie se ujal naprostý béčkař John Carl Buechler, který natočil první dobrodružství Trolla a Ghoulies 3 (pozn: další můj oblíbený film) a zde také již zrecenzovaný Cellar Dweller. Hudba ve filmu byla vybraná ze starších dílů. Je tu jen málo co nového a nemá ani co nabídnout.

Co mi na filmu ještě celkem vadilo, byl samotný konec, když zemře Jason. Nebudu říkat jak, ale přišlo mi, jako kdyby režiséra už nebavilo napínat, kdo vyhraje, jestli Tina nebo Jason. A tak tam prdnul naprosto blbou scénu. Takhle si “hokejobijec” nezaslouží zemřít.

Hodnocení4
Tak abych tu jen nekecal o tom, jak jsem zklamaný, tak tomuto dílu dávám 40%, jelikož Jason Goes to Hell a Jason Takes Manhattan mi přišly o dost slabší. Takže ať se vám to líbí (teď myslím lidi, kteří tomu dali hodně z nostalgie apod.) nebo nelíbí, je to vaše věc a dejte si tomu kolik chcete. Já jsem zklamaný a budu. Můj názor jste si už přečetli, tak jsem zvědav na váš.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 1 května 2018 v 19:55

  Pátek 13 potažmo samotný Jason byl svého času osvědčenou a docela populární „značkou“, která si našla spoustu fanoušků a obdivovatelů. S přibývajícími díly však bylo stále obtížnější uspokojit nároky diváků, čehož si byl moc dobře vědom i režisér Buechler. Jistá šablonovitost zápletky – to byl prvek, kterým se pyšnili skoro všechny díly, nepočítáme-li první dva – to by se dalo samozřejmě přežít i zde (stejně se na to každý díval hlavně kvůli masakru teenagerů, nahotě a kreativitě některých mordů + Jason samozřejmě), ale v tomto případě režisér dost narazil. A nebylo to jeho nemohoucností, jak by si mohli mnozí myslet, protože on se opravdu snažil, aby jeho dílo bylo co možná nejlepší, ale stopku mu vystavily nesmyslné požadavky „chlebodárců“ a hlavně musel kvůli cenzuře spoustu obsahu proti své vůli vystříhat a některé scény poupravit. To byl největší kámen úrazu, který mě na sedmičce dost znechutil. Nešlo si totiž nevšimnout, že mord scény ač vypadaly zprvu celkem slušně, měly myšlenku i brutálnost, tak otravný střih mě připravil o plnohodnotný prožitek a spoustu vražd vlastně ani neuvidíme do konce. Na tohle jsem opravdu u této série nebyl zvyklý a právě to se mi na Pátku 13 vždy líbilo nejvíc. Dokonce bych byl i ochoten překousnout, že Tommy Jarvis byl nahrazen Tinou s telekinetickými schopnostmi. Lar Park-Lincoln byla docela sympatická herečka a ani její postava mi nepřišla vyloženě špatná. Navíc by se tu dalo polemizovat i o slušně se rozjíždějící atmosféře (mrtvých tu bylo vážně dost), jenže jak už jsem poznamenal – střih – střih a zase střih z toho udělal doslova těžko stravitelnou patlaninu. Dojde dokonce i na nahotu, ale už mě v tomto momentě příliš nezajímala. Dále mě potěšil Kane Hodder, který se role Jasona zhostil opravdu slušně – místy naháněl strach a finální souboj s Tinou, která se jej pokoušela zastavit všemi možnými prostředky – ten byl rovněž docela zdařilou podívanou. Bohužel úplný konec a sejmutí Jasona – to už byla jiná káva. Bylo to na můj vkus dost trapné. Jo a jinak tolik opěvovaná scéna se spacákem, nebyla vůbec originální. O dost lepší jsem už viděl v „eko-hororu“ Prophecy (1979), ze kterého si jí tvůrci jistě vypůjčili. Takže zklamání bylo velké, ale za snahu dávám Buechlerovi alespoň průměrné ohodnocení. 50%

 2. JasonVoorhes 19 července 2010 v 09:09

  Kdo neviděl první díl pátku 13, tak pryč od mého komentu!

  Zbynek Smejkal: Pěkná recenze, ale v jedné věci nemáš pravdu. Jason neřádí po sedmé, ale po šesté, neboť v prvním díle vraždila Jasonovo matka, a Jason se oběvil až v pokračování. Takže tohle je Jasonovo již šesté řádění, proto je somička vlastně Jasonovo sedmička.

 3. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:16

   Myslím, že podtitul docela klame. Rozhodně nejde o novou krev, spíše o zastaralou a notně zaschlou. K jezeru prostě jen přijede nové stádo mladého masa a Jason z něj ne moc zajímavým a nijak novátorským způsobem (zde použitý křovinořez není vůbec využit) nadělá sekanou. Moc nepomůže ani, koukám, že v mnoha pokračováních různých sérií již tradiční, výpomoc postavy s nadpřirozenými schopnostmi. A tak se z Pátku třináctého již od třetího dílu stává poměrně nuda vždycky až do samotných závěrečných střetů mezi poslední/mi přeživším/i a Jasonem, které jediné stojí za to a zvedají bodové hodnocení. Takže 50% hlavně za závěrečný battle a Jasona bez masky.

 4. DonMartinez 14 října 2008 v 18:27

   čoveče, ani jako fanda pátků si nemůžu za boha tenhle díl vybavit… četl jsem na něj všude možně různé komenty, které byly z větší části kupodivu kladné. Ale už jen představa Jasona stojícího proti dívce nadané nějakou zvláštní schopností mi přijde krapet ujetá. Skoro to asociuje doby, kdy z Mikea Myerse chtěli udělat přízrak kelstké mytologie to je tak, když začnou serie skřípat. Každopádně to ale budu muset co nejdříve splašit a udělat si vlastní názor prima recenze

Nový komentář