Friday the 13th Part 8: Jason Takes Manhattan (1989)


Český název: Pátek 13 část 8: Jason na Manhattanu.
Režie:
Rob Hedden
Rok výroby:
1989
Délka:
100 min.
Země:
USA

Hrají:
Jensen Daggett … (Suzi)
Kane Hodder … (Jason)
Scott Reeves … (Sean)
Peter Mark Richman … (Charles)
Martin Cummins … (Wayne)
Gordon Currie … (Miles)
… a další

 

Jason po masakru z předchozího dílu leží v troskách mola u Crystal Lake. Jenže tvůrci nikdy neví, kdy přestat, a tak Jasona záhadně oživuje elektřina z poškozeného kabelu, a vyráží na studentskou loď, která míří na Manhattan do New Yorku. Loď veze řádek maturantů, kteří udělali zkoušky a New York měla být jejich odměna, která se jim brzy moc líbit nebude. Po pár vraždách se Jason zaměří na studentku, která je ale poněkud jiná než ty ostatní. Suzi. SPOILER! Ta mu ale uteče, a pokouší se varovat všechny na lodi, ale každý se jí vysměje, než se s Jasonem setkají sami… Loď ale čeká havárie, a jen pár žáků včetně Suzi přežijí. New York je už jen kousek před nimi, takže rychle plavou a doufají, že je Jason mrtvý. Ale jak už to bývá, není mrtvý, a začíná všechny honit po Manhattanu… KONEC SPOILERU.

Po roce se dočkáváme dalšího, již sedmého pokračování. Jestli se chcete podívat na film s Jasonem, který si jen tak vyrazí na loď, začíná vraždi,t ale nakonec ho oběti zastaví nebo nezastaví, tak se na tohle, ale už po sedmé podívejte. Příběh je celkem prostý, ale podstatu to má vlastně stejnou jako každý jiný díl této série. Jason si buďto dělá piknik v táboře nebo si vyrazí na nějaké místo, kde si najde pár čerstvých obětí, zabije je a nakonec se setká s hlavní hrdinkou, která ho zastaví nebo Jasonovi uteče a nebo se stane jeho obětí. Stejné jako vždy.

Atmosféra. To je slovo, které vyjadřuje další problém tohoto snímku. Žádná není, neboť nám film nenabízí nic nového. Snad jen to, že Jasonovi pokrmy se vydávají do velkého New Yorku a nikdo netuší, odkud Jason vlastně vyskočí, a to vám také umožní, abyste se párkrát, ale opravdu jen párkrát lekli. Nic víc, nic míň. Ovšem některým totálním bláznům do Jasona se bude honění obětí, hlavní hrdinka, a často čekáné leky samozřejmě velice líbit, o tom není pochyb. Tyto ohrané scény ale přeci jen vykresluje nová hudba, která je místy i děsivá, ale po chvíli vám bude připadat i ohraná a celkem nudná.

Zbytečných scén bylo spoustu. Například když se na začátku filmu Suzi a její kluk muchlají, tak Ted (Suzin kluk) řekne, že potřebuje na záchod, poté přijde v Jasonově masce s umělým nožem a snažil se Suzi vystrašit. Už na první pohled bylo jasné, že to Jason není, protože by si našel rozhodně něco lepšího než mini nůž a rozhodně by neměl tričko a kalhoty. Ve scénáři bylo ale původně napsáno mnohem více nelogických a stupidních scén, jenže se jich (alespoň) pár zamítlo.

Herecké výkony. NO DĚS! Je poznat, že Jasona hrál opravdový amatér. Ty jeho pohyby které by měli být strašidelné jsou spíše směšné a tím velmi nepovedené. Jak jsou na tom ostatní herci? Mno bohužel také nic moc. Třeba když dva hlavní hrdinové utíkají před Jasonem. Pokaždé když mu něco provedou, tak si myslí, že ho zastavili, jenže Jason vstane a oni, když se s ním zase setkají, nekřičí, mno nic! Jen řeknou: Hele támhle je Jason a dál utíkají.

Hodnocení2
Tento díl ze slavné série je asi nejhorší, protože má mnoho nedostatků, jako: Zbytečné scény, strašné herecké výkony, stále stejná podstata děje... Dle mého názoru byl film točen jen pro peníze. Vystraší Jason ještě po sedmé? Ne, rozhodně ne. A také jak už jsem řekl, možná se i párkrát leknete a hudba vám ze začátku bude připadat velice dobrá. Film je tedy na jedno, maximálně dvě shlédnutí.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 1 května 2018 v 19:56

    S novým rokem přišel na svět i další přírůstek do rodiny série Pátku 13. Samozřejmě jak jinak opět pod taktovkou nového režiséra, který se zároveň postaral i o vlastní scénář. Šlo o jeho filmovou premiéru a tak se snažil Rob Hedden samozřejmě vytáhnout. Hodlal tuto sérii pořádně okořenit a změna prostředí tomu mohla výrazně prospět. Což samozřejmě nebyl vůbec špatný nápad, jen kdyby jeho realizace byla mnohem povedenější. Ukázalo se totiž, že pro mnohé diváky se z toho místo parádní podívané stal vůbec jeden z nejhorších dílů této série. S čímž tak docela nesouhlasím, ale tak každý má právo na svůj názor. Já si totiž osobně myslím, že osmička zas až tak zlá nebyla. Je ovšem pravdou, že je zde k vidění pohromadě tolik nesmyslů, až se mi místy protáčely panenky. Již úvodní Jasonovo „probuzení“ bylo hodně zvláštní, ale to jsem ještě netušil, že náš oblíbený zabiják byl po posledním souboji s Tinou zřejmě obdařen teleportací, kterou zde rád a dost často využíval během pronásledování svých obětí. Čímž samozřejmě hodně utrpěla důvěryhodnost některých situací a hlavně vám to za krátký čas začne lézt pěkně na nervy. V lese u kempu se to ještě dalo překousnout, ale když hodinu sledujete jeho procházení lodí (kde si toho dvoumetrového hovada nikdo téměř za celou dobu nevšimne) a pak následně jeho návštěvu Manhattanu – kde rovněž nikoho jeho přítomnost nezajímá (samozřejmě kromě jeho obětí a bandičky pankáčů, kterým zničí rádio), je to už dost na pováženou. Nicméně slova jako logika a reálnost – ty jsou pro celou sérii Pátku 13 naprosto bezpředmětná. Tady šlo stejně vždycky hlavně o co největší počet mrtvých, brutálnost jejich mordů, výkřiky hrůzy a bolesti, no a v tomto ohledu nezklamala ani osmička. Já si prostě nemůžu pomoct, ale i v tomto případě jsem byl prostě spokojený. Jason zabíjel vším, co mu přišlo pod ruky a občas použil třeba jen své pěsti (fight na střeše byl hodně dobrý, zvláště pak finální rána…). Co mě však sralo nejvíc, byla mladá podoba Jasona, která se ve filmu objevila hned několikrát. Zřejmě Rob Hedden nedával moc pozor, nebo ani neviděl první díly, když ani neví, jak Jason jako děcko vypadal. Osmička tak sice není žádná pecka, ale pořád je to pro mě ještě snesitelný průměr. Oproti tomu, co přišlo v následujících dílech. 50%

Nový komentář