Friday the 13th: A New Beginning (1985)


Český název: Pátek třináctého: Nový začátek
Režie: Danny Steinmann
Rok výroby: 1985
Délka: 92 minut
Země: USA

Hrají:
Anthony Barrile … (Vinnie)
Suzanne Bateman … (Nurse Yates)
Dominick Brascia … (Joey)
Curtis Conaway … (Les)
Juilette Cummins … (Robin)
Bob DeSimone … (Billy)
John Robert Dixon … (Eddie)
…a další

 

Od posledního krveprolití u Křišťálového jezera uběhlo několik let. Tommy Jarvis, který jako dvanáctiletý kluk učinil tenkrát Jasonovu řádění přítrž, se během nich marně snažil zbavit svých nočních můr v nejrůznějších psychiatrických léčebnách. Nyní se nachází v zařízení pro narušenou mládež poblíž Křišťálového jezera, kde se připravuje na svůj návrat do společnosti. Jenže začíná další bouřlivá noc a ze tmy se znovu vynořuje vrah v hokejové masce a roztáčí nový kolotoč krvavých vražd. Páté pokračování kultovní slasherové ságy 80. let tentokrát v režii Dannyho Steinmanna.

Děj je jako téměř u každého takového filmu téměř stejný. Jason zabíjející nevinné lidi. Musím říct, že tohle byl první Pátek, který jsem viděl a musím říct, že taky asi můj poslední. Film mě absolutně nezaujal, a to téměř v žádné jeho stránce. Jason likvidiuje nevinné lidi a je mu to úplně jedno, jak jsou staří nebo ne. Co se týče hereckého obsazení, tak to bylo asi vyhrabané bůhví odkud, nejspíš rovnou z filmových škol prvního ročníku. Nezahráli to vůbec dobře, řekl bych spíše příšerně.

Efekty mě dosti zklamaly, protože se absolutně nepovedly, byly průměrné a totálně nepřesvědčivé. Ani sexuální scény film nezachrání. Jason mě rovněž zklamal. Očekávál jsem, že se objeví na větší část filmu, ale jeho maska bohužel na chvíli na začátku a až pak na konci. Proto si pohled na něj vůbec neužijete.

Musím říct, že mě některé herecké výkony, jen na okraj, absolutně překvapily – například, kdy jedna z hlavních představitelek utíká před Jasonem a přitom zakopne; a ne aby vstala, ale začne se plazit po bahnité zemi… Fakt i když přitom křičela, jako kdyby ji na nože brali, já se musel strašně smát.

 

Hodnocení3
Takže závěrem co k tomu říct? No film je téměř brak. Ale když všecko odsunete stranou, tak vás čeká vcelku dobrý průměrný film. Ale bohužel asi jenom pro začínající hororvé fanoušky. Pro fajnšmekry to bude zjevně zklamání. Bohužel, ale víc než 30 % tomu nemůž dát.
30%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 1 května 2018 v 19:54

  Bohužel tentokrát došlo mé nejhorší obavy. Pětka už prostě nedokázala navázat na kvalitu svých předchůdců, což se zřejmě projevilo nejen změnou režiséra, ale i postupnou vyčpělostí samotného příběhu. Nejde vyloženě o špatný film, jen je prostě jiný – a to dost. První zklamání přišlo ve chvíli, kdy jsem pochopil, že Corey Feldman se tu přišel ohřát jen na pár prvních minut a následně jej nahradí jeho „starší verze“ John Shepherd, který se před kamerou rovněž mockrát neobjevil a navíc za celý film ani moc nemluvil. To pro mě bylo mnohem větší zklamání, než zjištění, že vlastně i samotný Jason tady hraje druhé housle a vraždy má na svědomí někdo úplně jiný. Tento tvůrčí krok totiž nebyl zas až tolik bolestivý. Samozřejmě pokud nejste opravdu zarytým fandou kultovního zabijáka. Vražd je tu totiž i tak požehnaně – no vlastně víc než v kterémkoliv předchozím dílu. Což by za dané situace bylo samozřejmě super, jen kdyby se polovina z nich neodehrála mimo záběr kamery, nebo je nepřerušil střih. Navíc identita skutečného vraha a důvod proč tak činil je nám utajeno téměř až do samotného závěru. Což samozřejmě beru jako velké plus. Jenže ani atmosféra už nebyla tak povedená, jako tomu bylo minule a většina zdejších postav mi byla krajně nesympatická, nezajímavá, nudná. Snad je malý Reggie, Pam a drsná sousedka Ethel snesli přísnější měřítko. Jenže i tak jsem od té buranské dvojky čekal mnohem víc, než jsem nakonec dostal. Erotiku (nahotu) bych v tomto případě klidně vynechal, protože ženské tu moc krásy zrovna nepobraly a jediná pěkná Pam se tu proběhla stejně jen v mokré košili. Takže i po této stránce jsem se cítil ošizen. Nešlo si však nevšimnout, že v jedné z vedlejších rolí se objevila „herečka“ s velmi příhodným příjmením (Debi Sue Voorhees). Naštěstí tu však nechyběla brutalita, gore a spousta krve. To bylo Steinmannovo jediné obrovské štěstí, jinak by ho asi všichni věrní fanoušci rozsekali mačetou. Úplný závěr v nemocnici tu však byl zcela navíc a zbytečný. Raději bych to zakončil tím bojem ve stodole a finálním odhalením vrahovy totožnosti. To by byl konec jako lusk. S přivřením jednoho oka tomu dám čistý průměr. 50%

 2. JasonVoorhes 19 července 2010 v 13:01

  Tak tohle je katastrofa! Nový začátek jo? V partu 4 bylo jasně napsáno: FINÁLNÍ ČÁST! To mě na omhle snímku asi naštvalo nejvíc. Byl to druhý Pátek 13, který jsem viděl, a říkal jsem si po shlédnutí, jak je to skvělí horror, a že mu dám 80%, ale poté jsem se dozvěděl o dílu s podnázvem finální část, shlédl ho a hned jsem tento díl odsoudil. Dal bych mu 35% za zkažení konce dílu minulého a za stupidní scénář. 35% za Jasona a za návrat jeho matky.

 3. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:22

   Myslím, že by si filmaři s názvy filmů jako např. Poslední kapitola (předchozí díl) měli dát pořádnej pozor a moc je nepoužívat, když pak za čas napíšou kapitolu další (kterou pro jistotu nazvali Nový začátek he, he). Kvalita se od předchozích dvou dílů trochu zlepšila, hodně mě tady bavila ujetá matka s ještě ujetějším synem. Ale to odhalení na závěr. Abych parafrázoval můj oblíbený seriál „Jason není tím, čím se zdá být“. Ani nevím, jestli mě to nasralo, ale v rámci série mi to nepřipadá jako moc dobrý nápad…..

 4. ZuB103 21 května 2009 v 22:51

  I když zde jason moc neučinkoval v realném čase myslím vůbec, tak i přes tuto skutečnost se mi tento díl líbil a vůbec jsem se nenudil docela dost dobře nastartovaný od začátku až do konce. Scény jen s nohama a s rukou držící nástroj smrti před kamerou mi připoměl první díl kde taky nebylo jasné kdo vraždí( i když to každý veděl) i když to je ze všech pátků zřejmě nejslabší část tak určitě stojí za to ji vidět.
  PS:ještě se mi docela líbilo prostředí rádoby blázince

  LOVU ZDAR JASONE

 5. Jino 12 března 2008 v 23:43

   to Dawee a Solo – Solo ma pravdu je to tvuj nazor a ten si recentent tvoří sám. To že s tvým hodnocenim tady nekteri nesouhlasí je vec druha. Chyba je v tom že jsi videl jako prvni dil tento. Kdyby jsi to shledl od zacatku, myslim si že by jsi hodnotil trosku jinak. Nejdulezitejsi je teda spon podle me, aby jsi shledl poporade prvni 3 dily, aby jsi se pekne vzil do pribehu (i kdyz na netu je toho uz napsane spousta, ze ani ty tri dily nepotrebuje videt – a to je chyba). Po tech trech dilech si myslim ze uz je vcelku i jedno jaky dil si pustis, hlavne ty prvni dily je nutno videt jako prvni.

 6. Dawee 12 března 2008 v 18:20

   Jo nejsíš máte pravdu. Neměl sem se do této recenze pouštět, věděl sem že tohle mi ne velmi dobře ohodnotíte. To King Mikka: Nvm co myslíš, jestli to, že jsem tomu dal až moc vysoké hodnocení, tak si vcelku pořád stojím za svým, protože je to podle mě teda vydařený kousek, ale na druhou stranu, zase nemůžu hodnotit, když sem neviděl celou sérii. Omlouvám se proto všem koho jsem Jasona urazil a slibuju, že další recenzi na pátek už nenapíšu. Zjistil jsem že Jason mě prostě nebere, říkejte si co chcete, ale pro mě je Jason ze všech zabijáků nejméně po chuti.

 7. Jino 12 března 2008 v 09:22

   No já jsem byl docela spokojený, asi tak na těch 50 – 60%. Ano není to bůhví co, ale fanoušek této série ví, že se v ní i najde horší díl. To Dawee – zkus zkouknout další díly, je docela chyba soudit film pokud jsi neviděl ani jeden z ostatních dílů. Zkus si to sehnat a zkoukni to hezky od prvního dílu, možná pak změníš názor. Hlavně se podívej na Jason lives, který je jeden z nejlepší ze série, ne-li nejlepší – Jason ve vrcholně formě

Nový komentář