Friday the 13th (1980)


Český název: Pátek třináctého
Režie: Sean S. Cunningham
Rok výroby: 1980
Délka: 95 min
Země: USA
Alternativní název: A Long Night at Camp Blood

Hrají:
Betsy Palmer … (Pamela Voorhees)
Adrienne King … (Alice Hardy)
Harry Crosby … (Bill)
Laurie Bartram … (Brenda)
Jeannine Taylor … (Marcie Cunningham)
Kevin Bacon … (Jack Burrell)
Mark Nelson … (Ned Rubenstein)
Robbi Morgan … (Annie)
Peter Brouwer … (Steve Christy)
Ronn Carroll … (seržant Tierney)
Walt Gorney … (šílený Ralph)

 

Nedělám si iluze o tom, že tímhle článkem asi dost fandů tohoto kultovního díla naštvu, ale co se dá dělat.

Předně bych měla říct, že z celé série jsem viděla tenhle jeden jediný díl a žádný extra příznivec Jasona Voorheese taky nejsem, pokud už bych se měla uvést jako fanoušek, tak maximálně Kevina Bacona. Ale Pátek třináctého byl úplně první horor, který jsem viděla, už tenkrát mě bavil a baví mě doteď. Jen jako by mi v tom náramném prožitku, jež jsem měla jako dvanáctiletá holka, bránil můj ustavičný „rýpavismus”.

Bohužel, z nějakých neznámých důvodů jsem si ho vypěstovala a jen u velmi mála počinů nejsem schopná ho použít (a zrovna z hororů mě teď nenapadá ani jediný). A i v tomto filmu je pro mě pár míst, kde jen nevěřícně protáčím panenky, například u té zdánlivě nekončící honičky po táboře. I když zase ke cti původním tvůrcům budiž přičteno, že většinou za to mohl ten příšerný dabing, který již tradičně sráží působivost některých scén téměř na nulu.

Hodnocení7
Pro mě je Pátek třináctého dobrá zábava a klasika, ke které se ráda vracím. Ale natolik odvařená, abych se dokopala k tomu sehnat si i další díly, z něj opravdu zase nejsem. Jak jsem zmínila již v úvodníku, postupem času se pro mě tenhle film stal něčím, "co lidé chválí, ale nečtou", neboli že pochválit je nutnost. Komu čest, tomu čest.
70%

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 1 května 2018 v 19:50

  Dodnes si vzpomínám, jak všichni básnili o Pátku 13 a já už coby náctiletý jsem pořád neviděl ani jeden díl. V dětství mě totiž tato série tak nějak minula – já dával přednost Noční můře, Vetřelcům a zvířecím hororům typu Čelisti a Orca. Když to pak dávali v televizi, celý nadšený jsme tehdy s bratrancem usedli k TV, začali nahrávat na video. Během toho jsme si pořád říkali: kde je sakra ten opěvovaný Jason? Takže trošku přišlo dost velké zklamání a svým způsobem i zanevření. No a za nějaký čas se mi dostal do rukou 9 a 10 díl – no a co si budeme povídat, o moc lepší pocit (no spíš ještě horší) jsem nepocítil. Následoval Freddy vs Jason a já si mohl konečně vychutnat i legendárního killera od jezera Crystal Lake. Teď po letech jsem se tedy vrátil úplně na začátek a hodlám si jeho „story“ vychutnat pěkně postupně. No a v mnoha případech to bude má premiéra. Konečně jsem však mohl ocenit přínos Seana S. Cunninghama jak pro celý slasher (coby subžánr) tak i hororový žánr jako takový. Zrodila se legenda a ani mi moc nevadilo, že to vlastně bylo „bez Jasona“. Základy pro kvantum následovníků byly položeny a společně (a hlavně) s Halloweenem (který jsem mimochodem rovněž dodnes neviděl komplet – taky jen asi dva-tři díly) se stali ikonami a vzory pro několik následujících generací i hromadu dalších tvůrců. Ač má film potažmo celá zápletka několik docela viditelných nedostatků, v té době to musela být naprostá bomba. Ponuré prostředí s ještě děsivější minulostí, záhadný vrah, který nelítostně likviduje všechny živé – některé obzvláště brutálními způsoby, jiné klasicky mimo záběr kamery – což nám však nezabrání si následně vychutnat objevení mrtvol. K tomu tam pobíhají polonahé děvčata i chlapci – no prostě všechny potřebné ingredience k uspokojení diváka. Jasně, dá se tu narazit na dost chyb a nelogičností, ale jak jinak by vzniklo ono „klišé“, které následně všichni tak rádi okopírovali. Tady to máte přece v originálním provedení. Dodnes mi však vrtá hlavou, jak se kurňa vecpala pod tu postel Kevina Bacona. Já ale prostě nemůžu jinak, ale tohle je lehce nadprůměrná záležitost, která sice není dokonalá, ale sakra tohle je začátek „kultu“…70%

 2. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 11:50

  Výborný slasher a dnes už hororová klasika. Čekal jsem, ale trochu rafinovanější obsah, než jen lacinou vyvražd’ovačku postavenou na klišé příběhu. Škoda těch laciných záběru s pohledu vraha. Výborná démonická melodie hlasů a ozvěn, která dělá s FRIDAY THE 13TH klasiku a nezapomenutelnou vzpomínku. Bohužel to je to jediné.

 3. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:27

   Jeden ze základních kamenů slasher žánru. Tenhle film postrádá všechno, co současné podobné filmy činí blbými a hloupými: 1) Zdejší omladina se chová úplně normálně, nečekejte od ní žádné nelogické, stupidní a nesnesitelné chování. Výkon herců zcela odpovídá charakteru a věku jejich rolí 2) Žádné stupidní, ploché a nelogické dialogy, všechno sedí, všechno má smysl a svůj důvod. Překvapivé? Vzhledem k tomu, že to je film z roku 1980 (kdy se ještě odváděla poctivá práce) a ne někdy z roku 2000 a později (kdy už se většinou jede jen na prvoplánovitost a na efekt a na ostatní se kašle) ani ne. Atmosféra houstne hezky od začátku a každou minutou je hustší a hustší, hlavní záporačka je většinu filmu mimo kameru (často koukáme jejíma očima) a po jejím nástupu před kameru podává skvělý výkon. Vraždy jsou docela povedené (Bacon) a nijak nevadí ani to, že tak čtvrtina z nich ani není ukázána (o to větší efekt pak je, když se na ty vraždy přijde). Přesto všechno mi ale u toho filmu něco chybí, něco, co mě nutí nedat plnej počet.

 4. ZuB103 21 května 2009 v 23:04

   originalitka sama i když zde Jason není kromě vynoření s vody na konci, vraždy jsou prováděny s kreací ale chybí více gore naštěstí pro nás ostatní díly se stoho poučily. taky mě uchvátila jakoby schizofréní matička “zabij ji mami, zabíj ji” . Dost dobré bylo také že sme se sní(jasonovou maminkou) poznaly až na konci a vůbec nikdo nevěděl co to je za perníkovou babičku.

 5. fokista 7 prosince 2008 v 16:31

  Ted zrovna si davam celou serii a je to pecka nektery dily slabsi ale to nevadi.Jsem uplne mrtvej z realii 80 let(je mi 28) kostymy,auta,vybaveni,interiery to je prece nater nemluve o ucesech, hudbe nebo o partys a vzajemnem zblizovani se tehdejsich americkych teenageru.A co se tyce filmariny jako profese jde o velmi slusne odvedenou praci.Chystam se na 6tku Jason Lives tak az dam celou serii tak napisu zaver.

 6. Zdenek 29 prosince 2006 v 10:20

  Mě se taky film moc nelíbí, nic zvláštního mě na něm nezaujalo. Je to klasika slasher-snímků, celý děj sestává jen v zaznamenání série vražd. Prostě mi moc nejde žánr. Když už bych si měl vybrat, tak se mi víc líbil třeba Bloody Feast: i přes jeho zcela amatérskou podstatu (nebo snad kvůli ní) mi připadl zajímavější.

Nový komentář