Friday 13th: Part 3 (1983)


Český název: Pátek třináctého 3
Režie: Steve Miner
Rok výroby: 1983
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Dana Kimmell … (Chris)
Paul Kratka … (Rick)
Nick Savage … (Ali)
Rachel Howard … (Chili)
David Katims … (Chuck)
Larry Zerner … (Shelly)
…a další

 

U jezera Crystal Lake se jde už potřetí vraždit. Nevím jak mám popsat děj, který se točí stále dokola. Nejspíš asi takto. Jako obvykle se podíváme na to, co se stalo v minulých dílech. Poté se děj přesune k bandě mladých lidí, která jede na výlet k jezeru. Prakticky jsou to jen oběti, jediný, kdo za něco stojí, je hlavní hrdinka a pošuk, který nasadí Jasonovi hokejovou masku (dalo by se říct, že zde se zrodila legenda, takže můžeme děkovat S. Minerovi za to, že to udělal). Když dojedou k chatě a k jezeru, jdou nakupovat,. Při tom potkají tři členy motorkářského gangu. Když se jeden kluk naštve, že je okradli a zničili přední sklo, přejede jim motorky, a tak se gang motocyklistů rozhodne pomstít krádeží benzínu. Bohužel pro ně je už Jason tady (takže jim bude benzín na nic, jestli chápete. Dál se prakticky nic neděje, prostě stará ohraná písnička. Někdo někam jde, když něco uslyší, a už se nevrátí. Nebo se Jason vynoří odněkud, kde to vůbec nečekáte.

To je snad první film, u kterého opravdu nevím, co napsat. Vše podstatné je vlastně řečeno již v recenzích na jedničku a zbylé díly. Začnu třeba Jasonem. Jeho vizáž je skvělá, zde navíc získá svoji legendární masku, takže se tak mohl postavit k legendám, jakými jsou Freddy Kruger (ostré břitvy) a Michael Myers (jeho maska a kuchyňský nůž). Jason je vlastně takový tichý maník. Zabíjí vše, co mu přijde pod ruku. Nepoužívá nic jako logiku a inteligenci. Což je pro mě celkem dobré, je to vlastně super masakr. Tento se u mě řadí mezi nejlepší Pátky 13.

Všechny ty plusy jsou již zmiňovaná maska, ale také režie Steva Minera (který natočil ještě již recenzovaný Friday 13th: Part 2), který dělá dle mého mínění dobré snímky. Třeba takový House mě příjemně překvapil a Lake Placid považuji za jeden z nejlepších krokodýlích filmů vůbec (spolu s Primevalem a Rogue).

Herci jsou celkem dobří, neobjevuje se žádné přehrávání a nic, co mi vyloženě vadilo. Prostředí u Crystal lake je tradičně velmi temné – cvrkot cvrčků, jezero a tmavý les. To je prakticky priorita Pátků 13 (možná proto se ty poslední Pátky nepovedly).

Hudba je velmi pěkná a temná, byla slyšet již ve dvojce a tady je víceméně stejná. Jediné, co se mi moc nelíbilo, byl konec, ale nebudu ho vyzrazovat.

Hodnocení8
Takže abych to dokončil, mé hodnocení je možná vysoké, ale berte to tak, že musíte přistoupit na Minerův humor a musíte mít rádi Pátky 13. A hlavně Jasona Vorheese.
80%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 1 května 2018 v 19:52

  Miner moc nelenil a hned se pustil do dalšího dílu. Mnohdy právě tento krok nedopadne moc dobře, ale co se této série týče, ukázalo se, že se to vůbec nevadilo. Scénáristé se drželi osvědčeného příběhu, který se stejně točí hlavně okolo masakru lidí a tak bylo potřeba vymyslet jen několik nových způsobů, aby mordy vypadali ještě efektivněji než doposud a samozřejmě neopomenout na nějakou tu „novinku“, která by se nesmazatelně vryla do paměti diváků, no a alespoň trochu se jejich dílo odlišovalo od těch předchozích. My tak sice i tentokrát budeme sledovat masakrování teenagerů, ale táboroví vedoucí už nebyli v kurzu a tak bohatě postačili jen nadržené párečky a trojice motorkářů. Co však více stačí ke štěstí, zvláště u této série. Klasická rekapitulace předchozích událostí samozřejmě nesmí chybět ani zde, ale místo úvodního mordu přeživší hlavní hrdinky z předchozí části, si tentokrát vychutnáme zamordování buranského páru z obchodu u silnice vedoucí k nechvalně známému jezeru. Jason si potřeboval „schladit“ své raněné ego a hlavně si obstarat nové hadry. Svůj „pytel na hlavu“ odhodil, ale jen proto, aby dostal mnohem lepší věcičku na svůj hnusný ksicht. Tou je samozřejmě jeho legendární hokejová maska – což je samozřejmě onen kultovní prvek, díky kterému se trojka nesmazatelně vryla do paměti diváků. Než se k ní však dostal, musel nejprve rapidně snížit přeživších a jelikož je Jason kluk šikovný a hlavně bezcitný a po krvi lačnící parchant – netrvalo to ani moc dlouho, než se pustil znovu do práce, která mu jde nejlépe. Na tu správnou atmosféru si sice musíme chvíli počkat, ale finální výsledek stál za to. Některé mordy jsou správně brutální (nechtěl bych dostat harpunou do oka, nebo mačetou do rozkroku), 3D formát tomu jistě taky dopomohl mírou vrchovatou. Nechybí ani pohledné děvčata, trošku té nahoty a ušetřen nebude ani debílek Shelly (původní majitel hokejové masky). Já si prostě zatím nemůžu pomoct, ale tahle série je neskutečně vyrovnaná, hlavně co se kvality týče. Každý z prvních třech dílů má své kvality i zápory, ale pořád jde o lehce nadprůměrnou podívanou. 70%

 2. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:17

   Kromě toho, že to v mnoha případech a scénách zcela nepokrytě vykrádá a kopíruje hlavně druhej a trochu první díl (a někdy takřka zcela vteřinu po vteřině) a tak jsem měl dost často deja vu, to je ještě navíc hodně slabé a dost nuda. Sice se dozvíme, kterak Jason k hokejové masce přišel a posledních 10-15 minut docela ujde, ale jsem docela zklamanej. Akorát mě začíná bavit zjišťovat, co všechno je Jason schopnej přežít….

 3. ZuB103 21 května 2009 v 23:26

  Moc dobrej díl hlavně díky nové mazce, vraždy jsou konečně to pravé a jich víc což taky potěsí aspon mě. Taky jsou zde snadno vidětelné pozůstatky 3D verze což mě docela pobavilo vzhledem k tomu že sem byl nedávno na My Bloody Vatentine 3D a tak se mi to připomělo,(Jason ve 3D to muselo být super)

  Kam se na Jasona hrabe Jágr

Nový komentář