Freddy’s Dead: The Final Nightmare (1991)


Český název: Freddyho smrt: Poslední noční můra
Režie: Rachel Talalay
Rok výroby: 1991
Délka: 89 min
Země: USA
Další název: Freddy’s Dead: The Final Nightmare

Hrají:
Robert Englund … (Freddy Krueger)
Lisa Zane … (Maggie Burroughs)
Shon Greenblatt … (John Doe)
Lezlie Deane … (Tracy)
Ricky Dean Logan … (Carlos)
Yaphet Kotto … (Doc)
Johnny Depp … (mladík v TV)
Roseanne … (bezdětná žena)
Tom Arnold … (bezdětný muž)
… a další

 

Mladík John cestuje letadlem. Má však zlý sen, po kterém se probere na neznámém místě. Policisté jej odvezou do místního útulku pro mladistvé. Zdejší terapeutka Maggie zjistí, že má podobné sny jako ona a tak se rozhodne navštívit s ním Springwood, místo, které by mohlo Johnovi podle všeho vrátit paměť. Jenže nasednou do auta, v němž je ukryto několik dalších teenagerů, jež chtěli z ústavu prchnout. Společně tedy prolézají Springwood. Místní lidé jsou tak trochu praštění. Evidentně za tím stojí někdo, kdo pozabíjel všechny jejich děti. Freddy. Přízrak, který se prostřednictvím posledního dítěte pocházejícího z Elm street hodlá vetřít do mysli své doposud zatajené dcery a přemístit se do jiného města. Podaří se mu to? A pokud ano, budou tamní lidé schopni najít způsob, jak se ho zbavit?

K odpovědi si stačí přečíst následující SPOILER: Samozřejmě, že se mu to podaří. Jen co se vypořádá s Johnem, jehož pro kontakt s Maggie, svojí dcerou, využil. Ta se pak ve snu dostane do jeho vzpomínek a vytáhne ho do reality, kde má Freddy normálně zranitelné tělo. KONEC SPOILERU

Poslední Noční můra působí na první dojem skutečně jako konec. Ovšem nikoli pro Freddyho, nýbrž pro jeho tvůrce. Film vypadá, jako by mleli z posledního, jako kdyby byli u konce s dechem a jen se snažili dobabrat se konce, aby už to měli za sebou. Proč? Těžko říct. Každopádně je zajímavé sledovat, jak pouhé 2 roky zamávaly s kvalitou celku. Oproti povedenému 5. dílu je 6. v jistém smyslu jako rána pod pás. Což se veškerá lepší šťáva předchozích filmů vypařila s příchodem 90. let? Pořádná atmosféra je pryč, přesvědčivé efekty jakbysmet, nemluvě o tom, že stádečko mladých oveček, z něhož si pastýř s rukavicí vybírá hloupoučké oběti, je vystřídáno poměrně starším osazenstvem (které se ale ve výkonech nepředře).

Ale dost bědování. Freddy je na 90 minut zpět, pojďme si ho užít. Tedy 90. V první třetině ho zrovna moc vidět není, odmyslíme-li si scénu, kdy si hraje na anglickou čarodějnici a létá na koštěti. Zato potom Freddy přímo exceluje. Se vstupem do nové dekády se vyzbrojil řádnou dávkou černého humoru. Zdá se mi v tomto díle i přes absenci uspokojivého množství hlášek velmi, velmi veselý. O to více mu tvrdne úsměv na konci. Taktéž se přizpůsobil technickému pokroku a pro své zvrácené choutky začal využívat i televizi a hlavně videohry. Vidět Freddyho hrát hru a pochvalovat si grafiku, to je, přátelé, k nezaplacení.

Výborné jsou i scény, kdy je Freddy ještě člověkem. V tomto dílu dostala civilní tvář Roberta Englunda neobvyklý prostor. Divák nahlíží do další části šokující historie maniaka, včetně „vysvětlení”, jak se vůbec stal přízrakem. K tomu měli hodně co říci takoví 3 snoví démoni, ale víc neprozradím. Jistou míru zklamání však Krueger přece jen představuje. Zatímco v předchozích dílech vypadal dobře, čerstvě a občas se na něm zaleskla krev, zde vypadá vyschle. Inu, asi se na něm podepsal věk. Nebo rozpočet?

Co se mi obzvláště líbilo, byl hudební doprovod Briana Maye (Queen). Skloubil klasické Bernsteinovské motivy s netradičním, avšak pro sebe typickým stylem. To je vedle F. K., Roseanne, černocha z Aliena, démonů, pár povedených vražd a závěrečných titulků tak všechno.

Hodnocení6
Při hodnocení tohoto snímku mne napadají jen tato slova: bývalo to lepší. Pokud vám k dobrému filmu o Elm street nestačí jen přítomnost šibalsky usměvavého Freddyho a čekáte něco víc, ať je to cokoli, tady to rozhodně nenajdete. V rámci série se podle mne jedná o neslabší díl. Láme mi to srdce, ale u mě to na víc procent není.
60%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 23 prosince 2017 v 08:28

    Tak a je to tu! Přišla doba temna a zmaru. Šestý díl sebou přinesl nejen Freddyho nouzi o nové oběti, ale především scénáristickou tupost a pád do vod obyčejného průměru. Tento díl už měl příchuť několikrát vyluhovaného čaje, neoslazeného a hlavně s minimem situací, které diváka dokázaly zahřát u srdce. Do režisérského křesla usedla Rachel Talalay – ženská která se většinu své kariéry věnovala točení televizních seriálů a mnozí fandové Nočních můr jí označují za prznitelku této série. S tímto tvrzením souhlasím tak napůl, protože se tu dá narazit na několik povedených scén i hlášek, ale jako celek se mi tento díl moc nelíbil. Největší pozitivum vidím v tom, že se díky několika záběrům podíváme do Freddyho minulosti. O jeho početí se mluvilo už v minulých dílech, ale tentokrát se krátce podíváme i do jeho dětství a založení vlastní rodiny. Freddy rozhodně nebyl žádným svatouškem a celý jeho život byl jen o bolesti a utrpení, o které se rád dělil s ostatními. I tentokrát se mu do spárů dostane několik obětí a musím alespoň trochu ocenit tvůrčí kreativitu, protože i zde se dočkáme několika povedených soubojů, okořeněných trefným černým humorem. Smrt ve videohře mě sice moc nezaujala, ale takový finální souboj s vlastním potomkem – to už byla jiná káva. Nicméně když porovnám všechny zápory i klady, tak mi z toho nakonec vylezlo průměrné ohodnocení. Bohužel. Rád bych řekl, že to mělo navíc, ale nemělo. 50%

  2. Eraserhead 2 prosince 2009 v 16:21

     Společně s trojkou nejlepší díl. Jedna velká akce, žádný nudný a suchý místa. Exploze Freddyho humoru (lítá tady např. na koštěti), parádní nápady (po minulém komixu zde videohra). Krátký návrat Johnnyho Deppa a kratičký výstup Roseanne. Tímhle dílem to mělo skončit, byl by to parádní závěr série.

  3. DonMartinez 11 května 2008 v 04:31

     jj, je to přesně tak. Noční můra dojela do finiše na posledních pár kapek benzinu, zrezivělou kastlí a na přejetý olej… Ja zmiňuje Prasoid, silné momenty se najdou. Ale celek je odfláknutý. Tenhle díl má význam jen pro urputné fanoušky serie, protože se zde dozví velmi mnoho o Freddyho životě před tím, než se stal přízrakem a také jak se jím stal. Primární zápletka ale nestojí za moc a obyvatelé Springwoodu působí spíše komicky než šíleně, když si hrají na školku. 50-60%

Nový komentář