Frankenweenie (2012)


Český název: Frankenweenie: Domácí mazlíček
Režie: Tim Burton
Rok výroby: 2012
Délka: 87 min
Země: USA

Hlasy:
Charlie Tahan … (Victor Frankenstein)
Martin Landau … (Mr. Rzykruski)
Atticus Shaffer … (Edgar ‘E’ Gore)
Catherine O’Hara … (Mrs. Frankenstein)
Martin Short … (Mr. Frankenstein)
Winona Ryder … (Elsa Van Helsing)
… a další

 

Mladý Viktor zcela propadl natáčení vlastních domácích videí (filmů), v nichž hlavní roli hraje jeho nejlepší přítel a domácí mazlíček pes Sparky. Jednoho dne však dojde k neštěstí, při němž skončí Sparky pod koly projíždějícího automobilu a zemře. Od té chvíle se chlapec uzavře do sebe a přestal ho zajímat okolní svět. Až jednoho dne přijde učitel se zajímavým pokusem, kdy žákům názorně ukáže, co dokáže elektrický proud udělat s mrtvou žábou. V tu chvíli jej napadne bláznivá myšlenka, jak by mohl Sparkymu vrátit život. Věda je všemocná a skutečně se mu to podaří. Nechce však, aby o tom zatím někdo věděl a tak se snaží svého psa držet z dosahu rodičů i sousedů. Jenomže nic nelze tajit dlouho, a tak když se o Sparkym dozví několik jeho spolužáků, je pohroma na světě.

Když v roce 1984 stvořil Tim Burton svůj první hraný snímek , dočkal se se obrovské divácké podpory, což následně nastartovalo jeho hvězdnou režisérskou kariéru. To ovšem neznamená, že by snad jeho starší kousky byly špatné, to v žádném případě. Nicméně od té doby nepřestával toužit o tom, že si jednou splní si svůj sen a Frankenweeniho natočí jako celovečerní film. Po zkušenostech s Mrtvou nevěstou Tima Burtona (Corpse Bride) se k tomu konečně odhodlal. Což se samozřejmě projevilo i na jisté podobnosti co se animace týče.

Já sám sice patřím do skupiny těch, pro které je původní krátkometrážní snímek o pověstný fous lepší, ale ani tady to špatně nedopadlo. O čemž ostatně svědčí i vysoké hodnocení na internetu a docela početný fanklub. I zde se může příběh opřít o ponurou atmosféru, která, jak plynul čas, s sebou přinesla i hutnou dávku napětí. Samozřejmě v rámci možností, protože co si budeme vykládat, jde především o rodinný film určený pro menší publikum. Nicméně kostra původního scénáře zůstala zachována, ale rozhodně nejde jen o klasickou předělávku svého díla, nýbrž Burton tomu vdechl novou tvář a druhá polovina filmu se už nese ve zcela odlišném pojetí.

Je docela úsměvné, že to společnosti Walt Disney tentokrát nevadilo. Proč tedy ty cavyky u snímku z roku 1984? Po vizuální stránce si diváci nemůžou ani moc stěžovat – pokud tedy máte rádi režisérovy animované filmy. Držel se osvědčených metod a Frankenweenie se dokonce dočkal i jedné nominace na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film. V neposlední řadě bych chtěl ocenit i hudbu, kterou měl na starosti Danny Elfman.

Hodnocení6
Tim Burton si tak splnil svůj sen, ale já i přesto zůstávám věrný původní klasice, která je společně s Vincentem v mých očích o něco lepší než tento animovaný film. Přece jenom se tu vyskytlo několik kratších pasáží, které mi přišly lehce nezáživné. I tak jde však o nadprůměrné dílo. Jelikož jsem dal původnímu Frankenweeniemu 70%, tak tady půjdu ještě o deset procent dolů.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář