Frankenweenie (1984)


Režie: Tim Burton
Rok výroby: 1984
Délka: 29 min
Země: USA

Hrají:
Shelley Duvall … (Susan Frankenstein)
Daniel Stern … (Ben Frankenstein)
Barret Oliver … (Victor Frankenstein)
Joseph Maher … (pan Chambers)
… a další

 

První hraný snímek, který si vzal pod svoji taktovku Tim Burton, je krátký film Frankenweenie a prakticky neznámý režisér v něm producentům ukázal, že jeho největší silou bude vytváření ponuré atmosféry a fantastických obrazů. Obdivuhodné je to o to víc, že se mu to povedlo ve filmu původně určeném výhradně pro dětské publikum.

Victor Frankenstein je malý chlapec zapálený do tvorby amatérských filmů. Jeho největším přítelem je rodinný mazlíček Sparky, který je zároveň i hlavní hvězdou jeho prvního filmu. Když o něho však přijde během nešťastné nehody, kterou tak trochu sám zaviní, začíná ztrácet chuť do života. Tu mu vrátí až výklad sucharského profesora během hodiny biologie, kdy před užaslou a řádně znechucenou třídou úspěšně přiměje mrtvou žábu k pohybu pomocí elektrických výbojů. Victorovi se v tu chvilku v hlavě usadí šílený nápad, jak by mohl svého mazlíčka přivést nazpět.

Jak jste už zřejmě poznali z děje, Frankenweenie je dětskou verzí a svým způsobem i poctou Frankensteinově monstru z doby černobílých hororů. Film na něho také v mnohém odkazuje. Je nasnímán černobíle, i když v té době již nebyla barevná kamera ničím neobvyklým, jméno hlavního hrdiny koresponduje se jménem šíleného vědce a v neposlední řadě je to vzhled samotné psí “příšery” a také jeho psí obdivovatelky v závěru filmu. Kromě toho si všimnete, že u snídaně, kdy se Victor snaží vykroutit z odchodu do školy, pije z hrnečku v podobě Frankensteinova monstra.

Film byl natočený pro dětský kanál společnosti Walt Disney. Byl tedy určený výhradně pro promítání v televizi a začínající Burton si tak při jeho tvorbě nemohl příliš vyskakovat. To se nejvíce projevuje na výběru některých herců. Hlavně ti dětští místy působí nesmírně strnule a ani filmový tatínek při předvádění emocí nevypadá příliš přesvědčivě. Tenhle nedostatek však vyvažuje sympatická maminka a hlavně otravně zvědaví sousedé. Škoda, že to celé trvá jenom třicet minut, takže nezbyl prostor pro větší vykreslení jejich charakterů nebo pro rozehrání více vtipných situací.

Pro znalce další Burtonovy tvorby bude snímek ještě zajímavější a to hlavně svojí příběhovou podobností se Střihorukým Edwardem a kulisami, které na začátku a na konci filmu připomenou svojí fantastickou nadsazeností atmosféru Ospalé díry.

Ano, tenhle film má svoje nedostatky, ale pokud je omluvíme faktem, že mělo jít pouze o jednorázovou zábavu pro televizního diváka, odvedl Burton opět skvělou práci a na velmi malém prostoru vytvořil solidní základ pro svoji další režisérskou dráhu.

Film Frankenweenie naleznete zdarma ke zhlédnutí na www.youtube.com

 

Hodnocení8
A mimochodem…..  pokud jste takzvaní "pejskaři", připočtěte si k mému hodnocení minimálně dalších deset procent nahoru, protože budete příběh s hlavním hrdinou prožívat mnohem víc než mi ostatní.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

  1. Ellham 11 dubna 2009 v 23:21

    JO A JESTE JEDNOU JO…Kratoucky snimek je soucasti sberatelske edice Ukradenych vanoc.Pustim to svym detem{pdredtim videli Ukradene vanoce jen ve spanelstine tak se ukrutne tesi} a jdu si po svem.Uklizim,myju si hlavu…kdyz se vratim za patnact minut,syn je pryzc a dcera se topi v slzach..zaverecna scena…modlim se,aby Tim psa ozivil a…hallelujah a Hamdullalah…pes je nazivu,z krku mu sice trci srouby,ale jinak je uplne fit,dcera je nadsena a syn se vraci z pokojicku,pac to na nej bylo az moc “cool”a rozruseni resi odchodem do soukromi…Ja si to pak poustim jeste jednou,je to uzasne,strasidelne a dojak jak svina…no proste opet 100 procent pro pana Burtona…

Nový komentář