Frankenstein (2007)


Režie: Jed Mercurio
Rok výroby: 2007
Délka: 90 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Helen McCrory … (Dr. Victoria Frankenstein)
James Purefoy … (Dr. Henry Clerval)
Neil Pearson … (Profesor Waldman)
Matthew Rault-Smith … (William Clerval)
Benedict Wong … (Dr. Ed Gore)
Julian Bleach … (The Monster UX)
… a další

 

Doktorka Victoria Frankenstein společně s několika dalšími vědci pracuje na tajném vládním genetickém projektu, zvaném Universal Xenograft Project. Cílem jsou experimenty s vytvořením nových orgánů, které by domohly ke zlepšení výsledků transplantací. A samozřejmě v tom žena vidí hlavně šanci k záchraně svého smrtelně nemocného syna Williama, který potřebuje nové srdce. Jedno takové díky upraveným buňkám, speciálnímu roztoku a X-paprskům právě roste v jejich laboratorní nádrži. Docházejí však finance a tak se zoufalá žena rozhodne, že k výzkumu použije synovu krev. Během bouřky však dojde ke zkratu a ten odstartuje sled děsivých událostí a zrod monstra pojmenovaného UX, které následně uniká z vědeckého objektu…

Spisovatelka Mary Wollstonecraft Shelley, autorka literárního Frankensteina, se musela zřejmě několikrát doslova obracet v hrobě, když seshora viděla tu plejádu filmů a divadelních inscenací na její dílo, z nichž minimálně polovina udělala jejímu výtvoru pouze ostudu. A toto dosti netradiční zpracování patří bezesporu mezi ně taky. Nejde sice jen o tuctovou záležitost a obšlehnutí klasické zápletky, tvůrci se snažili přijít s revoluční myšlenkou a pojmout tento známý příběh podle sebe, ale popravdě se jim to moc nepovedlo. Zvláště když jde o televizní film s nepříliš velkým rozpočtem.

Docela jsem hleděl, když s tímto filmem přišla ČT1 v normálním vysílacím čase v osm večer. Říkal jsem si, tak v tomhle asi moc hororových prvků nebude, ale kupodivu by se tu pár temnějších momentů i našlo. Samotný tvor sice moc hrůzy nevzbuzoval, zas až tolikrát vidět nebyl (celý), spíše jen záběry na jeho zdeformovanou hlavu a ústa, což mimochodem občas vypadalo i dost komicky. Ovšem když už došlo k zabíjení (malá holčička, bezdomovec, atd…) mělo to v sobě jisté emoce a atmosféra se výrazně zlepšila.

Hodnocení4
Což je taky důvod, proč tento film nemíním odstřelit úplně. Nebyla to sice úžasná podívaná, na kterou bych vzpomínal s radostí a odhodláním si ho pustit ještě někdy znovu, ale několik světlejších chvilek tu bylo. Na druhou stranu tu však bylo i dost nezáživných pasáží a styl natáčení (často dost rozmazaný obraz) mi taky moc nesvědčil. Samotný nápad a chuť odlišit se od ostatních Frankensteinů, však přičítám tvůrcům k dobru.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář