Frankenstein (2004)


Český název: Frankenstein
Režie: Marcus Nispel
Rok výroby: 2004
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Parker Posey … (detektiv Carson O’Conner)
Vincent Perez … (Deucalion)
Thomas Kretschmann … (Victor Helios)
Adam Goldberg … (Detektiv Michael Sloane)
Ivana Milicevic … (Erika Helios)
Michael Madsen … (Detektiv Harker)
…a další

Děj se odehrává v současnosti. Hlavní hrdinkou je mladá policistka Carson, jež zasvětila svůj život policejní práci a péči o svého autistického bratra. Se svým partnerem vyšetřuje serii brutálních vražd, kdy je každé oběti vždy s chirurgickou přesností odstraněn jeden orgán – od toho přezdívka vraha Chirurg.
Do víru událostí jsme vrženi, když Carson přichází na místo činu třetí vraždy. Obětí je hlídač ve veřejné knihovně, jemuž bylo odňato srdce. Když si pak Carson prohlídne byt zavražděného, tápe, kdo je tu větší psychopat, zda oběť nebo vrah. Prostředí je opravdu působivé, obzvláště na visíchích žiletkách ze stropu spočine oko. Je jasné, že tahle oběť se liší od ostatních…
Zatímco Carson tápe v mlze, na pozadí děje se podíváme do domásnosti arogantního vědce Helliota, který zbohatl na provádění pokusů v oblasti genetiky. Byť je jeho role v příbehu téměř zpočátku zřejmá, tvařme se prozatím, že nám ještě nic není jasné.
Vraťmě se k policistce Carson, která stále nemůže s případem hnout. Ze zprávy coronera se dozvídá, že mrtví hlídač nebyl jen tak obyčejný člověk. Zdá se to neuvěřitelné, ale ten muž měl dvě srdce a abnormálně tvrdé kosti. Než se z toho Carson stačí vzpamatovat, všechny důkazy shoří při požáru márnice. Vrací se tedy do bytu mrtvého. Zde se setkává s tajemným mužem v kápi, který ji přivádí na pravou míru. Carson mu však zatím není sto uvěřit. A to i přes to, že přímo před ní přetrhne elektrický kabel a dá si pár hutných elektrických šoků.
Mezitím má náš záhadný vědec telefonát. Volá mu sám seriový vrah a chce po něm pomoc. Vědec ho vyzývá, ať k němu přijde, což ale vrah odmítne udělat a tak vědec pověřuje starého kněze, aby muže našel a v případě potřeby zabil.
Teď už děj jede nějaký čas na plné obrátky. Carson při návštěvě v pokoji svého autistického bratra nachází vzkaz s adresou starého kina. Později se tam znovu setkává s tajemným cizincem a už celkem připravena uvěřit. Záhy se dozvídáme, pokud už nám to není dávno jasné, kdo že je tedy bájný Frankenstein a kdo jeho první výtvor… a také, že není sám…

Co říci závěrem? Po vizuální stránce je film celkem povedený. Můžete se těšit na temnou atmosféru, potlačené barvy a temné téměř přes obrazovku páchnoucí místnosti. Nicméně jaksi postrádá dějový spád, správnou dávku napětí a snad ani s krví se nemuselo tolik šetřit…
S původním Frankensteinem má snímek pramálo společného, což by samozřejmě nevadilo. Proč konec konců pořád točit dokola to samé? Nicméně postrádá správnou dávku adrenalinu. To poslední, co bych rád rozebral, je samotný konec filmu.

Hodnocení5
Neb sám nevím, zda mu ho vyčíst jako další zápor nebo přičíst jako klad za "originalitu". Přichází totiž naprosto z nenadání a na můj vkus snad až příliš brzy. Nic proti utevřeným koncům, ale závěr uťal celý snímek právě ve chvíli, kdy jsem se začínal těšit, že se konečně začne něco dít....
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 září 2009 v 15:14

    Jsem docela zklamaný. Začátek byl hodně slibný a děj příjemně odsýpal, jenže postupem času se dostavila křečovitost scénáře a čím dál častěji se začaly objevovat nudné scény a dementní monology. Souhlasím s Donem, že když už se film konečně začal zase rozjíždět, tak byl z ničeho nic konec. Vůbec nechápu proč to tak dopadlo. Zůstala spousta nezodpovězených otázek, na které se už asi nikdy nedozvím odpověď. Nispele, tohle jsi chlapče nezvládl.

Nový komentář