Frankenfish (2004)


Český název: Predátor z hlubin
Režie: Mark A.Z. Dippé
Rok výroby: 2004
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Tory Kittles … (Sam Rivers)
K.D. Aubert … (Eliza)
China Chow … (Mary Callahan)
Matthew Rauch … (Dan)
Donna Biscoe … (Gloria Crankton)
… a další

 

Bažiny Lousiany brázdí neznámý obojživelník, před jehož čelistmi nejsou odolní ani jinak obávaní aligátoři. Natož skupina křehkých lidí. Jsou uvězněni ve svých plovoucích příbytcích a neví, co přesně proti nim stojí. Možná to těm, co budou ještě naživu, sdělí k místu se blížící lovci, kteří již na první pohled vědí, s čím mají tu čest.

Tak začíná lehce šablonovitý příběh o geneticky upraveném monstru, které je vyklopeno kdesi v zapadákově, kam se jej vypraví chytit ti, co mají jeho život na svědomí. Zda se jim to podaří je jedno. Zkušený divák si to jistě domyslí a nebude daleko od pravdy.

Mutant je již od počátku velmi aktivní. Nechává za sebou zbytky mrtvol. Delikátně opracovaných. Než se nechá zahlédnout, nabídne trochu oschlého masa a na vodě se válející gumovou hlavu. S vlastním výskytem poté předkládá směs klasicky neohrabané gumoviny a až příliš vyumělkované digitalizace. Oba protiklady se vzájemně částečně stírají, takže výsledný dojem z celkové nepřirozenosti živočicha a některých dalších efektů není úplným znechucením. Jen částečným.

Krve je více než dost, bonusových znetvoření těla rovněž, přesvědčivost podaného však kolísá kolem poloviny a směřuje ještě níže. Což je problém pro film charakteristický. Jako celek je záživný a dokáže zaujmout až strhnout. Atmosféra se celkem úspěšně drží v mantinelech žánrového nadprůměru. Chybí však zásadní prvek, který by dokázal v určitých situacích využít všechny nabídnuté možnosti. Hudba. Je nezajímavá a její absence například v závěru způsobuje, že divák nevěří, že tohle je tolik očekávané velkolepé finále.

Na oplátku tvůrci nabídli zpestření nahotou, stejně tak v rámci možností dobře odvedené herecké výkony. Ty jsou ve výsledku nepodstatné, neboť postavy nejsou ničím jiným než kořistí. Málokdo navíc nezůstane chladný, dojde-li na zamyšlení nad tím, kdo by měl zemřít a kdo ne.

Je zde ještě jeden bonus, který jinak pod průměr klesající snímek přeci jen přidržuje na hladině. Působivou kameru, která ač se místy neúměrně třese, je většinou schopná k obrazovce doslova přikovat.

 

Hodnocení5
Průměrný film o typické zápletce. Nic výrazně dobrého pod sluncem, digitálními efekty jako obvykle zpackané téměř vše, ovšem nic tak vyloženě zkaženého, že by to nestálo alespoň za minimum pozornosti.
50%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 30 března 2009 v 17:52

     Filmy o různých přerostlých/zmutovaných/geneticky upravených zvířatech fakt vážně nemusím, ale tohle mě vážně zaujalo. V rámci žánru podle mě nadprůměrný oddechový snímeček, jehož děj nabírá rychlost odbržděného vlaku, lidi umírají jak na běžícím pásu. Na to, že to je televizní film, si myslím, že slušně odvedená práce, mnohem lepší, než kinová Chobotnice, Anakonda nebo Pavoučí teror. Já dávám 80%.

  2. Frenk 28 ledna 2009 v 10:19

     Říkám si: zajdu si do restaurace na kávu, v 22 hod budu doma, podívám se na film a ráno Prasoida překvapím svým komentářem. Realita: v 21 hod jsem přešel od limonády na pivo. V 22 hod jsem už do sebe házel třetí a dom jsem došel v zajímavém stavu něco kolem půlnoci. Pamatuju si akorát tu první scénu s tím plováčkem.

  3. Solo 28 ledna 2009 v 08:47

     Celkem srandovní film. Přesvědčil jsem otce ať se na to dívá taky a čekal jsem, že to hodně zkritizuje. To že u toho neusnul už svědčí o tom, že on takový odpůrce hororů se bavil taky. Toho odlehčení erotikou jsem si moc nevšiml. Prasoid myslí asi tu jednu scénku s bananem. S hodnocením souhlasím, ten konec se mi líbil asi nejvíc+ scénka s brokovnicí

Nový komentář