Forgotten Ones, The (2009)


Český název: Ztracený ostrov
Režie: Jorg Ihle
Rok výroby: 2009
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Jewel Staite … (Liz)
Justin Baldoni … (Peter)
Kellan Lutz … (Jake)
Nikki Griffin … (Lauren)
Marc Bachen … (Ira)
…a další

 

Po ztroskotání výletní lodi se pětice osob ocitá na opuštěném ostrově, který podle zeměpisných souřadnic nemá na onom místě vůbec být. Vysílačkou si sice přivolají pomoc, ale než dorazí, prožije si skupinka přeživších hotové peklo. Ostrov je totiž domovem nebezpečných stvoření z dob dávno minulých…

Inu, pomineme-li fakt, že objevit nějaký ostrov v 21. století kousek od kontinentálního pobřeží po několikadenní plavbě jachtou je čirý nesmysl, máme tu klasický koncept béčkových hororů. Naši hrdinové mají tu smůlu, že krom nového kusu pevniny objevili také nový druh humanoidního tvora, jež se ukáže být velice nebezpečný. Prekérní situace, že?

Ztracený ostrov je slepencem již tolika viděných filmů, že jich vás během sledování může napadnout opravdu spousta. Postup je samozřejmě jasný už od začátku. Nějaký náznak nebezpečí, záchranná mise zmizelého kamaráda, masakr a závěrečný duel mezi nejschopnějšími zástupci obou ras. Pokud vám to připomíná například legendárního Predátora, nejste daleko od pravdy, vždyť několik příběhových „shod“ je přímo do očí bijících, ale o tom později.

Pořádná atmosféra podobným snímkům (jedná se o video film!) samozřejmě schází. Ztracený ostrov není vyjímkou. První půlka filmu je slušná nuda, zvláště když se neustále řeší vztahy nesympatických postav. Pak se již objeví klasické hororové náznaky (respektive slabé lekačky) a divák se těší na blížící se masakr. Ten je však bohužel v tomto případě proveden relativně lajdácky. I o 20 let starší Predátor se může pochlubit mnohonásobně lepší atmosférou. Je sice nespravedlivé hodnotit kultovní snímek a laciné béčko z regálu videopůjčovny, ale ono neustálé pobíhání po pralese, kde občas zpoza stromu vybafne jakýsi opočlověk zkřížený z neandrtálcem, je dost nezáživné. A nejhorší na tom celé je, že prakticky od první minuty přesně víte, kdo toto dobrodružství přežije/nepřežije.

U pohybu po stromech však podobnost s Predátorem zdaleka nekončí. Tou největším vykradenou perlou je způsob, jakým se hlavní postava bude chránit před útoky dotírajících opopříšer. Zjistí, že pokud si tělo pomaže jakýmsi zeleným blivajzem, stane se pro ně neviditelná. Toho naše statečná postavička v závěru využije a rozhodne se vrátit do pekla pralesa pro záchranný člun, který opičáci ukradli asi proto, aby si lépe ustlali na stromě. Nejen, že je to nelogické (vrátili by jste se po všech těch útrapách zpátky, když pomoc je už na cestě?), ale také jasně odhadnutelné – musí to skončit velice dramaticky. Každopádně se to míjí účinkem.

 

Hodnocení3
Ale abych jen neplul, pochválit musím například masky monster, docela ucházející tempo a vlastně i to, že nějaká duševní újma vás při sledování Ztraceného ostrova nejspíše nečeká. Zkrátka typický béčkový horůrek, kterých najdete mezi levnými DVD tituly spoustu. Tento alespoň nepocuchá nervy.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 8 srpna 2014 v 16:03

    Ano souhlasím, že prostředí bylo nádherné, teda hlavně ze začátku tohoto velmi podivného dobrodružství, ale jakmile se romantika změnila v „násilně“ protlačovanou napodobeninu hororu, šlo všechno do kytek.
    Všechny postavy byly naprosto dementní a to úplně ve všem. Nejen v dialozích, chování ale i přístupu herců. Jejich podání bylo stejně tragické, jako pokus tvůrců navodit mrazivou atmosféru. Ona postupná (cca 15. minutová) vybíjená mě neskutečně uspávala: 1) ve většině případů bylo stejně vidět úplné „hovno“, 2) postrádal jsem jakékoliv náznaky napětí – no a když už se konečně hlavní hrdinka rozhoupala, že těm Sarumanovým skřetům nakope prdel, tak se to zvrhlo v žertovné napodobování Predátora. Teda smál jsem se jen chvíli, protože její postupný úprk z „nory“ začal být po chvíli dost trapný.
    Takže kromě prostředí mi nezbývá pochválit už nic jiného, nežli masky oněch kanibalských stvoření. Ovšem jen jejich vzhled.

  2. tommco 16 listopadu 2011 v 22:53

    Toľko až primitívne nelogických situácií v jednom filme som nevidel ani nepamätám. Ako – tak zaujímavých je asi 10 minút v prostriedku filmu. Ak očakávate aspoň náznak nejakého vysvetlenia, alebo nebodaj nejakú pointu, tak nečakajte. Cez to všetko, dokázal som to dopozerať (vďaka prijateľnej stopáži). Takže 20%.

Nový komentář