Food of the Gods 2 (1989)


Český název: Chramst!
Režie: Damian Lee
Rok výroby: 1989
Země: USA

Hrají:
Paul Coufos … (Dr. Neil Hamilton)
Lisa Schrage … (Alex Reed)
Colin Fox … (Edmund Delhurst)
Jackie Burroughs … (Dr. Kate Travis)
…a další.

 

Na naší modré planetě žije nejrůznější zvířena, z nichž spoustě lidem minimálně naskakuje husí kůže. Pavouci, švábi, červi, klíšťata, žraloci a další zástupci živočišné říše už potrápili nejednoho filmového hrdinu, ale i nebohé diváky či samotně filmaře. Ne každý snímek se zapsal do širšího podvědomí, jako se to povedlo Čelistem Stevena Spielberga nebo Ptákům Alfreda Hitchcocka, které za ta léta uplynulá od svého vzniku neztratila prakticky nic ze své působivosti. Mnohem častěji se jim daří upadnout do zapomnění, v lepším případě se alespoň uhnízdit v srdcích oddaných fanoušků tohoto subžánru.

Kanadská perla Chramst! byla u nás jakýmsi hitem porevoluční éry, kdy v pirátských kopiích často navštěvovala naše zánovní videopřehrávače. Jedná se o pokračování titulu Pokrm bohů (The Foods of teh Gods) z roku 1976, který vycházel z novely H. G. Wellse. Nevím, do jaké míry na sebe tyto dva filmy navazují, jelikož jsem (hamba mi) první díl dosud neměl tu možnost vidět. Tento můj malý osobní defekt se pokusím napravit, ale nyní mi to alespoň umožňuje vyhnout se otřepanému vzájemnému srovnávání obou titulů.

Linie příběhu je už přsně načrtnutá řadou obdobných snímků – vědecký experiment, který se nečekaně zvrtne. Tohle téma je dalším filmovým evergreenem a ani Chramst! se nepokouší tuto vyšlapanou stezku opouštět.

V úvodu požádá doktorka Kate Travisová svého kolegu vědce Neila Hamiltona o pomoc s jedním opravdu zapeklitým případem. Její pacient, malý chlapec Bobby, po požití experimentálního léku, který mu předepsala, naroste do obřích rozměrů. Spolu s výškou se u něj probudí i nebývalá míra agresivity. Hamilton tedy započne s vývojem séra, jež by mělo tento nemilý proces zvrátit, ale vše samozřejmě nedopadne přesně podle jeho představ. Růstový hormon se dostane do těl laboratorních krys, které se rozhodnou opustit nepohodlí svých těsných klícek a vydají se za dobrodružstvím do místních kanalizací. Staneme se tak svědky standartního boje hlavních hrdinů proti zmutovaným hlodavcům, ale i zabedněncům z řad lidí. Vše vyústí v řádně prokrveném finále, kde zbytek zůčastněných pozná hrůznou sílu genetického inženýrství včetně detailní exkurze do zažívacích traktů obřích krys.

Efekty, v tomto případě jde hlavně o ztvárnění již zmiňovaných krys, mohly ve své době sklízet poměrně nadšené reakce. Dnes v časech revolučních počítačových triků vzbuzují spíše jen pousmání. Tím je ale nechci nikterak zhazovat, v řadách vraždící fauny patří k těm lepším. Mnohem více mě pobavily momenty, kdy na mě z obrazovky občas lascivně vykoukl mikrofon nebo zamávaly ruce někoho ze štábu.

Hodnocení6
V konečném souhrnu je Chramst! hlavně o nostalgické vzpomínce. Příliš neporušuje nepsané pravidlo béčkových filmů - mohou být sice hloupé, ale rozhodně ne nudné. A nudný on není. Nabízí jednoduchý příběh zabalený tunou žánrových klišé, několik krvavých skonů, které sice současné hemoglobinulačné publikum asi už jen stěží donutí zakrývat si oči, a navrch přidává i pár celkem zábavných, i když v celkovém kontextu poměrně podivně působících, scén (snová sekvence hlavního hrdiny, …). Nejspíš to nebude stačit, ale nebuďme nenažraní. Chramst!
60%

Sdílejte článek

  1. Profilový obrázek
    Solo 26 ledna 2017 v 14:13

    Volné pokračování původního The Food of the Gods z roku 1976 toho se svým předchůdcem příliš společného nemá. Tedy kromě obřích krys, nepatrného množství černého humoru a laciných triků. Býti zábavnou podívanou však dozajista nebylo v plánu ani jednoho z filmů, leč jejich zpracování asi jen málokoho vyděsí. Přesto i zde se dá narazit na několik docela vydařených situací a místy se tu skutečně objeví i několik záchvěvů hororové atmosféry. Ani zde se však v žádném případě nejedná o žádný klenot, co se krysí tématiky v hororu týká. Na druhou stranu však nejde ani o žádný odpad. Největším problém u podobných filmů je to, že samotné krysy v akci vidíme jen zřídka kdy a když už, tak jsou pohyby chlupaté makety dost nereálné. Což samozřejmě znamená, že ve většině případů se vše důležité odehraje mimo záběr kamery a nebo musí zapracovat střih. Což je však taky způsob, aby si divák alespoň částečně vychutnal i nějaké ty gore scény. Moc jich tu sice nebylo a většinou šlo jen o zakrvácený krk či končetinu obětí, ale dočkáme se zde i jednoho rozkladu lidského těla (profesora). No a když už se krysy objeví v celé své kráse, jde opět jen o zvětšené záběry přes speciálně upravenou kameru, které hrůzu určitě nikomu nenaženou a nebo jde jasně rozeznat makety aut,objektů, věcí – což vám výsledný dojem rovněž příliš nezvedne. Zde mě kupříkladu iritoval několikrát opakovaný záběr na krysu vylézající z bazénu. No když už jsme u toho, tak by mě zajímalo jak se tam ty krysy nepozorovaně dostaly, když do filtračního systému by se při své velikosti nedostaly. Ale podobných nelogických kiksů, je tu k vidění celá řada…50%

Nový komentář