Český název: Moucha
Režie: Kurt Neumann
Rok výroby: 1958
Délka: 94 min
Země: USA
Hrají:
David Hedison … (Andre Delambre)
Patricia Owens … (Helene Delambre)
Vincent Price … (Francois Delambre)
Herbert Marshall … (inspektor Charas)
Kathleen Freeman … (Emma)
… a další
Helene je hlavní podezřelá v případu záhadné smrti Andreho. Vyšetřovateli a svému švagrovi vypráví o pokusech svého muže s teleportací předmětů, kterou vyzkoušel i na sobě. Bohužel spolu s ním byla přenesena i moucha. Výsledkem bylo monstrum. Velké, které ztrácelo lidskost a zvolilo si dobrovolnou smrt, a malé, jež uletělo. Helene je tímto považována za blázna. Její jedinou nadějí na návrat zpět do života je objev neobvyklé mouchy.
Snímek byl natočen na motivy povídky, kterou pod stejným názvem publikoval George Langelaan. V éře fantastických filmů padesátých let se jedná o jedno z vrcholných děl, které uzavíralo a završovalo jednu velmi úspěšnou etapu světového hororu.
Film je vyprávěn retrospektivně. Divák nejprve vidí výsledek, teprve poté je mu nabídnuto vysvětlení prostřednictvím vzpomínek. Tím je udržována jistá míra zajímavosti, ovšem je jasné, k čemu vše směřuje. Atmosféra tedy není valné hororové intenzity, ztrácí se v husté spleti dialogů. Ladění je přesouváno do dramatu promarněného výzkumu a života. Nemá na něm co gradovat, napětí tak chybí.
Spíše než vyděšen je v jedné z lehce vyhledatelných žánrových linií divák rozesmutněn. V další může být naopak rozveselen. Nechtěné chyby, dobově tradiční naivně maximalistické pojetí pokrokové technologie, přehnaný závěr, monstrum, které myslí na dobro lidstva. Dramatika s vnitřně (tedy nikoli explicitně) přítomným vtipem se vzájemně stírají a hranice mezi nimi je tak tenká, že výsledný dojem a nálada diváka budou ovlivněny jeho aktuálním rozpoložením a budou při opakované projekci kolísat.
Snímek vyniká úctyhodným zpracováním velkého monstra. Maska vykazuje téměř digitální kvality. V jejím konkrétním případě přinesla barevná prezentace ovoce. Totéž platí o úvodním krvavém efektu, na dobu nezvykle otevřeném a s trochou nadsázky označitelném za brutální a znepokojivý. Přirozeně víc tím, co vidět není, než tím, co je zobrazeno. Jiná je již situace s malým monstrem, které místo toho, aby spolu se svým úhlavním nepřítelem ze světa drobné zvířeny tvořilo vrchol a důstojné zakončení jinak skvělého snímku, přineslo rozpaky a rozesmálo ty diváky, kteří stále ještě s rozechvěním bránice váhali. Závěr by z absence barev naopak značně vytěžil.
Herecké výkony jsou opět kapitolou pro sebe. Zejména představitelce hlavní role vděčí koncept za hořkou příchuť a vážnost. Ostatně nikdo ze zúčastněných se netváří, že by svoji roli bral s humornou lehkostí. Škoda pouze, že Vincent Price hraje až druhé housle a nedostal více prostoru.
Povídku, kterou napsal George Langelaan jsem nikdy nečetl, takže v tomto jsem „naprosto nepolíbený“. Nicméně již několikrát jsem viděl Cronenbergův remake a musím uznat, že to není vůbec špatný film. Tento původní kousek jsem kdysi dávno viděl na MGM, ale moc jsem si z něho nepamatoval. Konečně jsem si ale udělal čas, abych se této „sérii“ věnoval více pozornosti a musím říct, že ani originál není vůbec špatný – hlavně tedy co se roku vzniku týče a tehdejších možností. Zatímco remake se snažil útočit na diváka svou děsivostí – tady šlo především o dramatičnost daného příběhu. A Kurt Neumann to dle mého zvládl velmi dobře – jen je škoda, že nedlouho po natočení filmu spáchal sebevraždu. I tak jsem si ale jeho kousek dokázal užít a absolutně nelituji, že jsem mu věnoval svůj čas. Hororových momentů si tu popravdě sice moc neužijeme, ale o tom to ani nebylo. Po úvodní ukázce tragického konce, se následně vrháme do událostí, které tomu předcházely – některé byly až humorné, většina však v sobě nesla postupné dramatické následky, horlivosti a lehkovážnosti hlavního hrdiny. Který si pak s těžkým srdcem všechny následky hořce uvědomuje a rozhodne se vše dobrovolně skoncovat. Tvůrcům nemůžu mít ani za zlé to, že se rozhodli vytasit se svými „monstry“ až v samotném závěru. Přece jenom v té době neměli ještě vymoženosti moderní doby a tak nám nabídnou muší hlavu a končetinu až skoro v samotném závěru, stejně jako mouchu s lidskou hlavou v ohrožení života – obě tyto scény považuji za docela silné momenty a přestože některým to možná bude spíše k smíchu – já byl s jejich prací spokojený. 70%
Když jsem před lety v jedné antologii hororových povídek narazil na povídku „Moucha“ George Langelaana, byl jsem dost překvapený, kolik toho nemá společného se stejnojmenným filmem z osmdesátých let. O to milejší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že podle této povídky byl natočen film již koncem padesátých let, který se jí drží docela věrně. A ač bych si myslel, že film podle této povídky nemůže být nějak extra dobrý, byl jsem přesvědčen o opaku. Zřejmě za to může takové to kouzlo starých sci-fi hororových filmů, ta schopnost z toho mála možností tehdejší doby, hlavně co se týče triků, vykřesat příznivé maximum a samozřejmě Vincent Price v jedné z vedlejších rolí. Moucha prostě obsahuje něco, co dnešní filmaři zpravidla nedokáží a co dnešním sci-fi a hororovým filmům, zaměřeným převážně na vizualitu, chybí – obyčejný lidský příběh, který je děsivý svým obsahem a ne jen formou, svým příběhem a ne jen vizuálním zpracováním. Samozřejmostí je skvělá hudba a k tomu navíc již zmíněné dobré triky.
tenhle má 90%.ale druhý díl mínus 1 000 000%.
Na tehdejší dobu celkem vydařený kousek
člověk se u toho opravdu více směje než bojí, ale s tím se někdy u tak starých filmů musí počítat
kupodivu jsem si na Cronenbergovu Mouchu při sledování snímku skoro nevzpomněl, neb dějová linie obou filmů se výrazně liší. Osobně bych se s hodnocením asi držel níž, ale ne víc než o deset procent
PS: V Simpsonech se na tom vážně vyřádili
Nejvíce se jim povedla ona dramatická scéna, kdy je Bart chycen do pavučiny

tohle jsem viděl už hodně dávno. Moc si na to už nepamatuju a navíc se mi plete hodně s tou novější verzí. Pokud to někdy bude k sehnání, tak po tom určitě sáhnu.
Tak tu parodii v Simpsnech jsem viděl, to bylo dobrý.
Pust si to!!
… ve specialnim dile Simpsonovych byla na to dobra parodie 
…
Frenk: nepouštěj!
Nebo si představ, že se vůbec nedíváš na “tamtu” Mouchu, ale na neškodného komára, který “tamté” Mouše slouží jako předrkm.
Po Cronenbergově verzi si to obávám pustit, mám dilema…

Kvalitní snímek … Dobře odvyprávěný a dobově jistě také zajimavý….