Fire in the Sky (1993)


Český název: Oheň v oblacích
Režie: Rober Lieberman
Rok výroby: 1993
Délka: 109 min
Země: USA

Hrají:
Robert Patrick … (Mike Rogers)
D. B. Sweeney … (Travis Walton)
Graig Sheffer … (Allan Dallis)
Peter Berg … (David Whitlock)
…a další

 

Většina z vás si jistě představovala, co by se stalo, kdyby jste byli uneseni mimozemšťany. Co by s vámi prováděli, jak by asi vypadala vesmírná loď zevnitř a samotní ufouni? Jaké by jste měli pocity, měli by jste strach, nebo by jste byli fascinováni nevšedním zážitkem?….. Ale přemýšleli jste někdy i nad tím, jestli by se vám nějak změnil život, kdyby jste se stali svědky takovéhoto únosu? Bude vám to vůbec někdo věřit? Oheň v oblacích nabízí jednu z odpovědí na tyto otázky.

Děj se odehrává v jednom malém, arizonském městečku. Hlavní postavou je Mike Rogers, který šéfuje partičce lesních dělníků. Jednoho večera přijíždějí do místní hospody a celí vystrašení vypráví bláznivý příběh, v němž měli jednoho z nich unést mimozemšťani. Následně je k celému případu povolán šerif Walters a jejich historku vidí jako jen a jen dobře promyšlenou zástěrku vraždy, protože jeden z nich opravdu někam zmizel…

Film vznikl podle knihy Travise Waltona a traduje se, že byla napsána podle skutečných událostí. Režie se ujal Robert Lieberman, pro kterého se Fire in the Sky stal jedním z nejúspěšnějších snímků. V hlavní roli se představí dlouhovlasý Robert Patrick (Terminátor 2, Akta X).

Co do žánrového zařazení, je to s ním docela těžké a hororu se přibližuje jen minimálně … každý si v něm najde něco jiného. Někdo kriminální thriller, jiný drama a další třeba zase sci-fi. Pro mnohé to taky může být jen béčkoidní srajda, ale pro druhé naopak nedocenitelný a nedoceněný kousek, jenž zůstává neprávem opomíjen. Snímek získal čtyři nominace od Akademie sc-fi, fantasy a hororových filmů za nejlepšího herce, nejlepší sci-fi, hudbu a scénář (v tom samém roce vyrostl třeba takový Jurský park).

Prozrazením bližších údajů o vývoji děje, nebo svým zhodnocováním, v čem je dobrý či špatný, bych vám mohl ovlivnit výsledný zážitek (což nechci). Protože jeho kouzlo spočívá v tom, že nevíte skoro nic, zhlédnete ho a vyrozumíte patřičné hodnocení. Tímto bych vás chtěl zároveň upozornit, že pokud jsem vás alespoň trochu nalákal a chcete film vidět (jestli jste ho teda už neviděli), tak si dejte pozor na jiné weby, aby jste si nepřečetli nějaké větší spoilery (je jich tam plno).

 

 

Proč to sem píši, když to vůbec není horor?
Protože si myslím, že mezi fanoušky tohoto žánru existují i tací, kteří mají rádi sci-fi…. a tento příběh je z té realističtější a lidštější stránky.

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

  1. Solo 8 srpna 2014 v 16:01

    Solidně natočené scifi drama, které mě ovšem zpočátku iritovalo ve dvou věcech: 1) opravdu nemám rád UFO a většinu věcí točící se okolo mimozemšťanů (vesmírné monstra mi nevadí), 2) film je prý podle skutečné události…(tahle věta mě taky pěkně sere…) – po zhlédnutí filmu jsem byl však až nadmíru spokojený. Líbilo se mi „rafinované“ podání, kterým se nám film od počátku presentoval, přesně tak že ani těsně před koncem si divák skutečně není jistý – co se z toho nakonec vyklube. Díky tomu z toho vytěžila atmosféra, co se jen dalo a navíc herecké výkony byli taky hodně dobré. Robert Patrick s dlouhým hárem stojí za to. Fire in the Sky se tak i díky nepříliš dobrému prvnímu dojmu stalo nakonec v mých očích nadprůměrnou mysteriózní záležitostí, kterou jsem určitě neviděl naposledy. Navíc souhlasím s tím, že hudba Marka Ishama byla prostě dokonalá.

Nový komentář