Fear Runs Silent (1999)


Český název: Strach přichází potichu
Režie:
Serge Rodnunsky
Rok výroby: 1999
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Suzanne Davis … (Kerry)
Wendi Kenya … (May)
Cerina Vincent … (June)
Cheryl McWilliams … (Lillian)
Stacy Keach … (Mr. Hill)
Robert Jayne … Harold (as Bobby Jacoby)
Ethan Erickson … (Tim)
…a další

 

Kerry Johnsonová je obdařena spiritickými schopnostmi, které sužují její život a pomalu ho proměňují v noční můru. Její učitel jí poradí, aby starosti hodila za hlavu a jela se rozptýlit na školní výlet. Ale žádná z těchto nočních můr se nevyrovná tomu, co na výletě prožije Kerry s ostatními uprostřed hlubokého lesa, kde se jen těžko dovoláš pomoci. Je tu něco, vedle čeho jsou vynálezy a bláznivé pokusy učitele fyziky slabý odvar a s čím si místní šerif marně láme hlavu netušíc, jak zachránit jejich životy. Neviditelná síla nemilosrdně pronásleduje k smrti vyděšené studenty. Ti jen těžko sbírají poslední síly k úniku ze zajetí tajemných sil.

Tak toto byl oficiální text distributora, který vám toho možná řekne víc, než samotný film. Byl krásný den a já se po delší pauze vydal do videopůjčovny. Po několika minutách rozhlížení jsem si všiml zaprášené kazety s nápisem Strach přichází potichu. Pomyslel jsem si, že by to mohlo být zajímavé. Věřte mi – nebylo….

Začátek je poměrně slibný – dva mladí lidé, kterým se porouchá auto a vzápětí jsou napadeni „čímsi“ + nějaký ten záběr na rozvěšené mrtvoly. Problém nastává, když se děj začne soustředit na hlavní hrdinku a její přátele. Cestou na horskou chatu pronásledují Kerry děsivé vize, které samozřejmě nikdo nebere vážně. Krátce po příjezdu jsou studenti napadeni monstry, která vypadají jako lehce zmutovaní neandrtálci (ano přesně tak). Nastal čas sebrat síly a z takto okořeněného školního výletu utéct. Hned ze začátku je vám jasné, kdo přežije až do konce a kdo ne. Jedná se o klasickou studentskou vyvražďovačku, kdy se skupina mladých lidí snaží uniknout z bodu A do bodu B a pokud možno bez úhony.

Dál už nemá cenu, abych děj (pokud vůbec nějaký je) popisoval. Několik hodin po shlédnutí jsem si přerovnával myšlenky v hlavě a dospěl jsem k závěru, že ač jsem se snažil, tak jsem ten film nepochopil. A ještě dnes si musím položit otázku „Sakra o co tam vůbec šlo?! Kdo nebo co byla ta monstra a odkud se vzala?!“ Prostě zmatek nad zmatek (a hlavně konec, ten mne dorazil úplně). Kéž by tam těch zmatených okamžiků bylo méně. Hned bych se na Fear Runs Silent díval jinak. Film je určený pouze pro video a podle toho to taky vypadá. Škoda. Začátek vypadal dobře. Promiňte, ale buď jsem debil já nebo režisér. Jinak to nevidím. Jediné plus, je krásná krajina.

Hodnocení2
Jestli nechcete zbytečně zahubit své mozkové buňky, tak se vyvarujte sledování tohoto braku. Fear Runs Silent je pro hororový žánr bezvýznamný a z vaší hlavy se dostane stejně rychle jako se tam dostal. A pokud se najde někdo, kdo tento „skvost“ pochopil a líbil se mu, tak se od něj moc rád nechám poučit.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 22 března 2021 v 21:32

    Opravdu velmi zvláštní film, jen co je pravda. Stejně jako mnozí jiní i já vlastně nevím, co si o něm mám myslet. Jde jen o další céčkový psycho brak, nebo prostě jen lidi nedokáží náležitě ocenit tvůrčí nápaditost a jejich chaotické podání, které ve vás zanechá opravdu hromadu otázek, ale skoro žádnou odpověď na ně nedostanete? Přitom to místy bylo docela zajímavé a dá se tu narazit na několik pasáží s jakžtakž slušnou atmosférou. Nádherné horské prostředí i úvodní problémy dvojice teenagerů příjemně navnadí a divák se těší, co bude následovat. Jenomže pak se spustí opravdová lavina chaotických prolínání nočních můr, reality a minulosti a v tom aby se prase vyznalo. Ale co vlastně byla realita? Kecání s psychologem bylo docela nudné, záběry z dětství a blázince vyvolávali spoustu otázek a tak nám nezbývá než se spokojit s postupným vyvražďováním studentů a všech ostatních, kteří se do děje připletli. Ale co nebo kdo bylo vlastně to stvoření s hnijícími zuby? Nějaký psychopat v kožešině, neandrtálec, nebo prostě jen přelud psychicky narušené hrdinky? A jak to, že nejprve byl jen jeden, pak dva a pak celá tlupa? No prostě magořina ve velkém stylu. Fear Runs Silent je hodně zvláštní záležitost. Na jednu stranu bych ho rád označit za nehoráznou chaotickou sračku, na tu druhou zas ve mne zanechal spoustu otazníků a podivný pocit, že jsem prostě úplně nepochopil, co tím chtěl autor říci. 30%

Nový komentář