Faust: Love of the Damned (2001)


Český název: Faust: Smlouva s ďáblem
Režie: Brian Yuzna
Rok výroby: 2001
Délka: 98 min / Španělsko: 101 min
Země: USA / Španělsko

Hrají:
Mark Frost … (John Jaspers / Faust)
Isabel Brook … (Jade de Camp)
Jennifer Rope … (Blue)
Jeffrey Combs … (Lt. Dan Margolies)
Mònica Van Campen … (Claire)
Leslie Charles … (Newscaster)
Fermí Reixach … (Commissioner Marino)
Junix Inocian … (Dr. Yuri Yamoto)
Robert Paterson … (SWAT Team Leader)
…a další

 

Hlavní hrdina John Jaspers je malíř. Nemá ale dost sil na to, aby zabránil násilné smrti přítelkyně přímo před svýma očima. Už se chystá ukončit svůj od té doby mizerný život, když je mu učiněna lákavá nabídka. Jistý muž zvaný „M“ mu nabídne sílu, jíž by vykonal krvavou pomstu. Výměnou za to chce ztracenou a pro nic nenadchnutou duši. John souhlasí, ale už od první chvíle se stává nástrojem šířícím utrpení. Při jednom takovém masakru jej zatkne policista Margolies. John si nic nepamatuje a je umístěn do blázince. Zde si za pomoci doktorky de Campové na vše vzpomíná, ale svému osudu neujde. Je pochopy Mistra lapen a pohřben. Tím se však pouze roztáčí další krvavý kolotoč. John je již coby Faust vyvržen z pekla zpět. Je rozhodnut zabít Mistra a zachránit svoji lásku, kterou se stává doktorka de Campová a jejímž prostřednictvím chce pan „M“, jenž zatím na svoji stranu získává stále více lidí, přivolat na svět zhoubu ze všech nejpekelnější.

Předně je třeba říci, že film získal 4 ceny a stejný počet nominací za nejlepší film a efekty. Yuzna z toho musel mít radost. I já jsem měl z filmu před jeho shlédnutím radost. Ale jen do doby, než jsem si uvědomil, že ačkoli je Yuzna spojen s klasikami režírovanými S. Gordonem, přece jen je tento jeho stájový kolega coby režisér o pořádný kus napřed. Tedy co se týče minimálně posledních 10 let. A Faust mi to jen potvrdil.

Předlohou pro film byl comics. Již to samo o sobě dělí diváky minimálně na dva tábory. Takže kdo nemá rád zpočátku velmi zamlžený děj, který svá tajemství odhaluje postupně, měl by hledat jinde. Stejně tak ten, komu vadí, že vedle klasického hudebního doprovodu je do akčních a krvavých scén namontovaná nějaká hodně tvrdá metalová skladba. Zde třeba kapely Soulfly. A hlavně kdo moc nemusí horory, kde hlavní zabiják připomíná spíš Batmana, k tomu ještě po většinu času směšného, těžkopádného a pomalého tak, jako jsou Superman nebo Blesk naopak rychlí.

Maska nejdůležitější postavy nestojí za nic. Je to evidentně guma, kterou asi zapomněli vyztužit i v místech, kde měly být tvrdé čertovské rohy. Postava vypadá nikoli jako vyslanec pekla s rozdrápanou hrudí, ale jako šašek v masce, kterou si může každou chvíli sundat. Ani proměna z člověka ve mstitele mne neoslnila. Nemá sice jedinou vizuální chybičku, nicméně je to počítačová animace, jako skoro všechno v tomhle filmečku. Takže také nic přesvědčivého. O finální příšeře ani nemluvě.

Pár světlých míst se najde, ovšem v trochu jiném smyslu. Hovořím o schopnosti Yuzny spojit (podobně jako Gordon) erotiku s krvavým masakrem. Chvílemi jsem měl pocit, že se dívám na erotický film. Nahota je přítomná takřka v každých 10 minutách. V jedné scéně se dokonce žena, která ve filmu ztělesňuje sexuální touhu, mění v obří poprsí a pozadí a přitom je promazávána vlastními sekrety. Až tak daleko se dá zajít. Krve si zde lze užít jednak ve spojení s právě zmíněnou skutečností, a to ve spojení bezprostředním, jednak klasicky. Faustovo běsnění totiž provází létání končetin. Do jaké míry jsou záběry na pahýly k dané situaci vhodné, je věc názoru.

Jde-li o herecké výkony, Mark Frost se v hlavní roli moc nepřetrhl. To Jeffrey Combs ano. Jen jsem měl problém ho vůbec poznat. Nejen kvůli jeho kotletám, ale i kvůli tomu, že si tentokrát své proslulé grimasy šetřil pro lepší příležitosti. Podobně dobře na tom byla i Isabel Brook. Nejvíc se mi ale stejně líbil Andrew Divoff jako „M“. Zlo z něj přímo sálalo.

Hodnocení4
Faust je sice různě oceňovaný fantasy horor, ale rozhodně to není nic, z čeho by se každý druhý divák posadil na zadek. Postrádá notnou dávku přesvědčivosti, akční scény jsou nedotažené, konec chabý. Není to sice úplný propadák, ale rozhodně ani nic extra.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 21 října 2009 v 09:39

  Docela jsem byl na tenhlefilm zvědavý a to hlavně ze dvou důvodů: Ten
  první je, že snímek vyhrál několik cen na různých filmovývh festivalech
  a ten druhý, že tam hraje J. Combs. Nakonec jsem byl však docela
  zklamán. Ten první masakr na velvyslanectví byl ještě super, ale
  jakmile se hrdina změnil v toho dábelského supermana, tak se hororový
  film změnil v trapnou komedii, plnou dementních hlášek a scének. Yuzna
  mě tentokrát moc nepotěšil. Pro mě je jeho nejlepším filmem Dentista.
  Kromě dvou pěkných hereček a pár krvavých scén sem nenašel nic, proč
  bych si měl tenhle film někdy pustit znovu.

Nový komentář