Faculty, The (1998)


Český název: Fakulta
Rok výroby: 1998
Režie: Robert Rodriguez
Délka: 104 minut
Země: USA
Alternativní název: Feelers

Hrají:
Elijah Wood … (Casey)
Clea DuVall … (Stokely)
Laura Harris … (Marybeth)
Josh Hartnett … (Zeke)
Shawn Hatosy … (Stan)
Jordana Brewster … (Delilah)
Salma Hayek … (Rosa Harper)
Famke Janssen … (Elizabeth Burke)
…a další

 

Už jen když člověk čte výčet herců, má pocit, že musí přijít vážně bomba – Elijah Wood (Pán Prstenů), Josh Hartnett (Pearl Harbor), Clea DuVall (Narušení), Salma Hayek (Desperado), Famke Janssen (X-Men), Robert Patrick a spousta dalších, plus samozřejmě režisér Rodriguez. Jenže v té době byla většina těchto jmen v podstatě neznámými tvářemi a zelenáči a na jejich výkonu se to podepsalo.

Příběh sám o sobě je zajímavý, byť na stokrát omleté téma – mezi profesorským sborem na fakultě se začne šířit podivná “nemoc” způsobená mimozemskými parazity, která se v mžiku začíná přenášet i na studenty. Odolat se podaří šestici studentů – třídnímu otloukánkovi Caseymu, nové studentce Marybeth, rebelovi Zekovi, oblíbenému fotbalistovi Stanovi, falešné lesbičce Stokely a půvabné Delilah. Ti musí rychle vymyslet, jak z té šlamastiky ven, protože obětí přibývá ohromnou rychlostí.

Moc se mi líbila a zaujala mě jedna z hlavních myšlenek filmu: že mimozemšťani si zde už léta připravují půdu psaním a točením hororů a sci-fi, protože když se pak začne dít něco zvláštního, každý si bude myslet, že je to jen fikce a oni budou moct naší zemi klidně obsadit. Scénka, kdy Casey s touhle teorií přijde, je jedna z nejpůsobivějších. Další takovou scénou je například ještě začátek, kdy se parazité teprve začínají rozšiřovat mezi profesory.

Hereckému ansámblu pak jednoznačně vévodí Josh Harnett, v patách s Elijahem Woodem, ten se ale ještě neprojevuje tolik, aby vás jeho role dostala jako pozdější Frodo. Josh ale ukazuje, že ne nadarmo je jedním z nejžhavějších želízek Hollywoodu a celý film jednoznačně táhne a i když jeho role není napsaná nijak oslnivě, on jí dokázal zahrát naprosto realisticky a uvěřitelně. Bravo.

A teď k té horší stránce. Stačí jediné slovo – režie. Fakulta má sice spoustu dobrých scének, ty ale nejsou schopné držet pohromadě a celkový dojem působí dost rozbředle a vesměs i nudně. Nemluvě o tom příšerném happy-endu, za který by Rodriguez i se scénáristy zasloužil pověsit. Protože Zeke, který dřív na všechno kašlal, najednou začne hrát ve školním fotbalovém družstvu a randit s ošklivou učitelkou, Stokely, která se do té doby distancovala z kolektivu (používala zajímavou výmluvu, že je lesbička) a chodila oblečená zásadně v černé, najednou nosí sukýnky a pastelové barvy a chodí se Stanem, co na ní dřív zvysoka dlabal, a nafoukaná školní kráska Delilah se sníží natolik, že začne chodit s odvážným otloukánkem Caseym. Fuj.

 

Hodnocení5
Na konec jen poznámka k dabingu - zajímalo by mě, jestli to měl být vtip nebo jestli ten chlap, co daboval profesora, který přišel o oko, se vážně jmenuje Jan Žižka.
50%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. hoperoad 25 ledna 2010 v 14:59

  K smrti nenávidím žánr sci-fi a podívala jsem se na to jenom proto, že to režíroval Robert Rodriguéz a opět mě přesvědčil, ŽE JE TO EXCELENTNÍ REŽISÉR! opravdu co film, to perla.. Od začátku filmu jsem měla takovej podivnej strach, kterej trval skoro až do konce, než přišla ta debilní scifi příšera, ale stejně mi nějvětší hrůzu naháněl ten trenér v podání Roberta Patricka, ten se do té role opravdu hodil… jo a nakonec bych podotkla, že kdyby se možná do toho filmu vložil Quentin Tarantino a jeho perfektně zvrácená mysl, mohlo to být stoprocentní

 2. Eraserhead 2 ledna 2010 v 17:10

   Zřejmě je to Rodriguezem, kterej si po svém dokázal pohrát i s klasickým nenáročným teenagerovským oddechovým více sci-fi než horor filmem, ale na ten film je fakt docela radost pohledět. A možná kdyby to nenatočil Rodriguez, ale někdo jinej, hodnocení by tady bylo mnohem nižší. Jenže tenhle film má i docela (v rámci možností, žánru atd. bla, bla, bla) docela dobré herecké výkony. Milé setkání s Piper Laurie, známější spíše ze seriálu Twin Peaks (hraje tu stejnou svini jako tam he, he) a Famke Janssen jsem poznal až kdesi v půli filmu. Takže, námět nic moc, konec nic moc, ale všechno ostatní docela jde. Když už jsme u toho konce, závěr filmu je přesně ten, kterej nemám rád a ve filmech mi vadí, tady se to dá ale považovat za popkulturní odkaz a hříčku, navíc se přesně o tom konci ve filmu mluví už kdesi od poloviny, takže tady by se to, na rozdíl od jiných filmů, dalo ještě snést a považovat to za jistý druh obskurního popkulturního humoru.

 3. Solo 22 října 2009 v 16:52
  Docela slušný scifi horor se sice ohraným
  dějem, ale zase disponuje slušnými hereckými výkony. Malý hobit Frodo
  je dobrý jako vždy a přestože hraje ze začátku menší housle, tak v
  pozdější fázi se stává hlavním tahounem filmu. Mě osobně se snímek
  docela líbí i když je to vlastně taková mimozemská pohádka.

   

Nový komentář