Faces of Death (1978)


Český název: Tváře smrti
Režie: John Alan Schwartz
Rok výroby: 1978
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Michael Carr
Samuel Berkowitz
Mary Ellen Brighton
Thomas Noguchi
…a další

 

Faces of death rozpoutává velmi rozporuplné reakce, jako třeba jestli je to pravda nebo ne? Jsou to opravdové záběry nebo jen jedna velká lež? Na tuto otázku vám neodpovím, asi proto, že to sám nevím.

Tento dokumentární film nemá ani děj. Jak překvapivé, že? Film se vyvíjí tak, že se v něm chvíli vysvětluje, co je to vlastně smrt. Potom vidíme záběry, které nám asi zůstanou navždy v hlavě. Chvíli koukáme na pitvu člověka, poté na jatka dobytka, letecké neštěstí, popravu na elektrickém křesle, uhoření u plotu s vysokým napětím, smrtelný pád parašutisty, masakrování opičky a pojídání jejího mozku, smrt ve spárech medvěda, odstřel násilníka atd.

Je tu dost nechutných věcí, které nemusí vydržet ani ten nejotrlejší člověk. Pro mě je nezapomenutelná scéna rituálu s pojídáním člověka jiným člověkem (takže kanibalismus).

Film je složen z různých časových úseků. Nejdřív se nacházíme třeba v 60. letech, kde je vidět hladomor a válka. Poté jsme třeba v letech 80., kde nějakého člověka napadl žralok. Film není skoro vůbec podložený hudbou a když už nějaká zazní, tak je to spíš hodně v pozadí. Není skoro slyšet. Mezitím, co sledujeme nějaké úmrtí, vypravěč říká třeba jaké to může být (například skok padákem, který se neotevře) nebo jak bolestivě se daným způsobem zabijete.

Výroba filmu moc nestála, ale co stálo hodně, byly pokuty. Režisér nikdy neřekl, jestli je tento film fiktivní nebo pravdivý. Říká se, že třeba scéna na popravě je udělaná tak, že se točila někde u režiséra a pěna u pusy je jen obyčejná pasta na zuby. Nebo například že přestřelka je čirý výmysl.

Po úspěchu tohoto filmu vzniklo ještě několik pokračování, které jsou ale podle ohlasů hodně špatné. Takže co dodat? Snad jen tolik, že jestli máte silný žaludek a máte možnost tento film zkouknout (což tady asi moc nehrozí), jděte do toho. Ale vy se slabším žaludkem se tomuto skvostu obloukem vyhněte.

Film je v hodně zemích zakazován. Já se ani moc nedivím. Jsou lidé, kteří by tomuto filmu dali 10% nebo lidé, kteří by dali 100%. Já se řadím spíš k těm druhým. Ne že bych byl nějaký úchyl, ale je to prostě zajímavý titul

 

Hodnocení9
P.S.: Mé hodnocení v tomto případě nic neznamená, jak jsem řekl, někdo tento film miluje, někdo nenávidí. Takže Já dávám 90%. Kolik vy?
90%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Prasoid 22 dubna 2008 v 12:20

    Také bych, Zbynku, hodnotil výše, a to rovněž kvůli zajímavosti titulu, ne kvůli obdivu jeho obsahu. Viděl jsem to jen jednou a více už se k němu jako celku nikdy dobrovolně snad nevrátím, možná pouze k některým částem. Důvod, pro který se mi film v určitém smyslu “líbil”, nemyslím tím líbil jako obdivoval, nýbrž líbil jako kategorii pro vyšší hodnocení, je intenzita, s jakou na mne zapůsobil a hloubka stop, jež ve mne zanechal.

    Tvé varování slabším jedincům je na místě. Znám pár lidí, kteří to s rozdýcháváním tohoto titulu měli asi takhle.

Nový komentář