Extinction (2015)


Český název: Zánik
Režie: Miguel Ángel Vivas
Rok výroby: 2015
Délka: 110 min
Země: Španělsko / Maďarsko
Alternativní název: Welcome to Harmony

Hrají:
Matthew Fox … (Patrick)
Jeffrey Donovan … (Jack)
Quinn McColgan … (Lu)
Valeria Vereau … (Emma)
…a další

 

Jak známe z filmů podobného ražení, zombie nákaza postupuje sakra rychle. V Extinction je lidstvo na pokraji vyhynutí po devíti letech a zbytky populace přežívají v primitivnějších podmínkách v zatarasených domech. Příběh, který je nám předložen, se dokonce týká skutečně malé populace čítající otce, jeho dceru a zarostlého souseda – tuláka. A tyto tři postavy samozřejmě mají nějaké ty trable.

Španělsko-maďarská koprodukce chce evidentně nabídnout divákům více než další tupou střílečku a sází především na emoce svých hrdinů. Na nějaké velkolepé masakry peníze nezbyly – trocha akce na začátku, trocha na konci a mezitím pár dnů v přítomnosti sousedů s pochroumanými vztahy a každodenními problémy. Jídlo alá konzerva, občasný útok zombies a devítiletá holčina zažehávající tradiční konflikt „zůstat v bezpečí a paběrkovat“ versus „odejít, hledat, žít“.

Depresi podporuje i mrazivé počasí. Postavy se sice donedávna domnívali, že trvalý mráz vyhladil z povrchu zemského i nakažené, ale ti se naneštěstí stačili změnám přizpůsobit. Většího prostoru dostanou zdařile vyrobená monstra až ve finále, předtím nás mají zajímat city hlavních protagonistů a to se daří jen výjimečně. Scény, ve kterých nevíte, co jim leze v hlavě a na které stojí straně, jsou promíchány s flashbacky a usmiřovací večeří, a já se trochu ošívám a koukám po hodinách.

Hodnocení5.5
Autorům se rozhodně nedá upřít jistý talent. Po technické stránce to za „ty prachy“ ujde a ani děj se nedá považovat za vyloženě špatný - jenomže větší emoce ze mě vymlátil i tatík Arnold loučící se se svou Maggie (2015). Extinction je zkrátka rozklížený až běda.
55%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 30 května 2017 v 08:30

    Španělskou distribuci mám docela rád a už několikrát se stalo, že mě příjemně překvapila (viz první dva díly REC ). Navíc režisér Vivas už pro mě zas až tak velkou neznámou není a ani tentokrát mě vyloženě nezklamal. Zánik sice zapadl do šedého průměru filmů se zombie tématikou, ale nikterak jsem z něj nebyl zhnusený a dokonce jsem tu narazil i na několik momentů, které se mi docela líbili. Zajímavý začátek je však přerušen poněkud nudnější prostřední pasáží, která spíše než horor připomínala ponuré rodinné drama. Naštěstí tu byla alespoň pěkná krajina a občas došlo i na několik vzpomínkových scén, které alespoň částečně doplňovaly děj. Když už konečně došlo na akci, byl jsem docela překvapený (mile). Vylepšení nakažení nevypadali vůbec špatně a konečně se na scénu dostavila i slušná atmosféra. Některé situace sice byly dost kostrbaté a došlo i na nelogické kopance, ale Vivas dokázal ukočírovat své choutky a vše se nezvrhlo v nechutnou přehlídku žánrového klišé. Nemám totiž zrovna v oblibě neohrožené a nesmrtelné hrdiny s nekonečnými zásobníky. No a ani herci si nevedli zas až tak špatně. Takže pokud bych měl přejít ke konečnému ohodnocení, tak si tento evropský kousek zaslouží průměrné hodnocení zcela po právu. 50%

Nový komentář